کاشف اسرار-مدیر کل انتقال خون گیلان،ابراز کرد:از ابتدای سالجاری تا ۱۸ مرداد ماه ۳۳ هزار و ۵۵۱ واحد خونگیری داشتیم که نسبت به مدت مشابه سال قبل ۱۴ درصد افزایش داشته است

به گزارش کاشف اسرار،احمد مرادی امروز در دیدار با خبرنگاران ایسنا و ایکنا ضمن تبریک روز خبرنگار، اظهار کرد: اصحاب رسانه همواره در انعکاس مسائل و اخبار مربرط به انتقال خون حساس هستند در این بین اثرگذاری خبرگزاری ایسنا به خوبی در جامعه مشهود است که جا دارد از خبرنگاران این مجموعه قدردانی کنیم.

 وی ابراز کرد: از ابتدای سالجاری تا ۱۸ مرداد ماه ۳۳ هزار و ۵۵۱ واحد خونگیری داشتیم که نسبت به مدت مشابه سال قبل ۱۴ درصد افزایش داشته است.

به گفته این مسوول،اداره کل انتقال خون گیلان با در اختیار داشتن۹ مرکز ثابت خونگیری و دو تیم سیار، در سطح استان وظیفه تامین خون مورد نیاز ۳۲ بیمارستان دولتی و خصوصی فعال در سطح استان را بر عهده دارد.

 مرادی،متذکر شد: از ابتدای سالجاری تاکنون ۱۲۶ مورد اهدای پلاکت داشته که در مدت مشابه سال قبل فقط ۱۰ مورد اهدای پلاکت وجود داشته است.

وی خاطر نشان کرد:بیش از ۷ درصد از کل بیماران تالاسمی کشور در گیلان زندگی می کنند که ماهانه دو نوبت تزریق این ماده حیاتی را خواهند داشت.

  مدیر کل انتقال خون گیلان،تصریح کرد:تمام هزینه های این بیماران رایگان انجام می گیرد، زیرا ما معتقدیم بنابر فرمایشات مقام معظم رهبری بیماران ما نباید رنجی جز درد بیماری را متحمل شوند.

مرادی با اذعان بر این که گیلان بیشترین جمعیت سالمندی را داراست،ادامه داد: این امر علاوه بر وجود بیماران سرطانی، فاویسم و… یکی دیگر از دلایل افزایش مصرف خون استان است،

وی بیان کرد: با توجه به اینکه گیلان یک استان توریستی هم محسوب می شود آمار زیادی از تصادفات را شاهد هستیم که در مجموع به میزان زیادی خون و فرآورده های خونی نیازمند خواهیم بود و در راستای رفع این دغدغه اقدام به راه اندازی واحدهای سیار خونگیری در نقاط مختلف استان کرده ایم.

 این مسوول، با بیان اینکه پتانسیل و عشق در مردم گیلان وجود دارد تا خون و فرآورده خونی مورد نیاز بیماران استان را خود فراهم کنند، ایاد آور شد: طی ۶ ماه گذشته هیچ خون و فرآورده خونی از دیگر استان ها به استان وارد نکردیم.

مرادی با اشاره به اهمیت پلاسمای خون در عرصه درمانی کشور، تصریح کرد: از پلاسمای خون حدود ۶ الی ۸ نوع دارو تولید می شود و در زمینه اقتصاد مقاومتی و جلوگیری از خروج ارز از کشور بسیار دارای اهمیت به سزایی بوده است.

 گفتنی است؛ در پایان این دیدار مدیرکل انتقال خون گیلان با اهدای لوح ، شاخه گل و هدیه از خبرنگاران ایسنا و ایکنا تجلیل کرد.

پایان پیام

Print Friendly, PDF & Email

اشتراک این خبر در :