کاشف اسرار-ناظر گمرکات گیلان و مدیر کل گمرک بندر انزلی با تاکید بر وجود بازارهای بسیار خوبی در کشورهای آسیانه میانه برای صادرات کالاهای تولیدی  استان ،اذعان کرد:بخش های خصوصی و دولتی باید برای صادرات کالاهای تولیدی به کشورهای آسیانه میانه کار کنند که چیزی نزدیک به ده میلیارد دلار بازار صادراتی دارد و باید از آن استفاده کرد ولی متاسفانه استفاده خوبی نشده و از دست داده شده است.

محمد شهبازی در گفتگوی اختصاصی با خبرنگار کاشف اسرار در انزلی با تبریک فرا رسیدن روز خبرنگار و هم چنین سال روز ورود آزادگان جنگ تحمیلی به میهن اسلامی،اظهار کرد:گمرک های بندری به عنوان گمرک های دارای مزیت درآمد زایی برای دولت محسوب می شود و ضمن این که و واردات بر صادرات اولویت دارد

وی در تبیین وضعیت درآمد زایی گمرکات گیلان در بین گمرکات کشور،خاطر نشان کرد:گمرکات این استان جزو گمرکات ورودی در حاشیه دریای خزر محسوب می شود و میزان درآمد زایی آن از زمان تاسیس تا کنون بیشتر از صادرات بوده است.

این مسوول،ابراز کرد:حجم زیادی از مواد اولیه شرکت ها و کارخانجات تولیدی از طریق مرزهای کشورهای حاشیه دریای خزر هم چون فدراسیون روسیه  از مرزهای آستارا ،بندر انزلی ،گرگان و مازندران وارد کشور شده است.

شهبازی،میزان واردات کالا از طریق استان گیلان را بیشتر از صادرات ذکر و اذعان کرد:تراز مثبت زمانی اتفاق خواهد افتاد صادرات کالاهای تولیدی بیشتر از واردات باشد ولی متاسفانه این اتفاق صورت نگرفته است.

وی با تاکید بر وجود بازارهای بسیار خوبی در کشورهای آسیانه میانه برای صادرات کالاهای تولیدی  استان ،اذعان کرد:بخش های خصوصی و دولتی باید برای صادرات کالاهای تولیدی به کشورهای آسیانه میانه کار کنند که چیزی نزدیک به ده میلیارد دلار بازار صادراتی دارد و باید از آن استفاده کرد ولی متاسفانه استفاده خوبی نشده و از دست داده شده است.

ناظر گمرکات گیلان حجم صادرات محصولات تولیدی این استان را کمتر از یک میلیارد دلار عنوان و اذعان کرد:میزان حجم صادرات کل کشور به فدراسیون روسیه نزدیک به یک میلیارد دلار می باشد،ضمن این که باید بخش های دولتی و تجار از این ده میلیارد دلار استفاده خوبی بکنند.

شهبازی اعتقاد دارد بخش های دولتی و خصوصی باید با یک دیگر منسجم بشوند و این بازار را به دست بگیرند،زیرا تمایل کشورهای سی آی اس و آسیای میانه به تجارت ایران بیشتر از سایر کشورهاست و خیلی دوست دارند با کشورمان ارتباطات و مراودات تجاری داشته باشند.

وی تاکید کرد:اتاق بازرگانی و سازمان صنعت،معدن و تجارت گیلان باید با یک دیگر هماهنگ بشوند تا ضعف های صادراتی،تولید و کاهش هزینه ها را مدیریت و کنترل بکنند که کالای با کیفیت تولید بشود تا بتوانیم بازارهای صادراتی کشورهای شمالی کشورمان به دست بگیریم که فعلا اتفاق نیفتاده است.

این مسوول وظیفه گمرکات را  انجام دهنده تشریفات گمرکی بر طبق قانون یاد کرد و افزود:ما وظیفه داریم هر کالایی  وارد گمرک بشود در کمترین زمان و هزینه، تشریفات آن را انجام بدهیم که سیستم جامع گمرکی این کار را کرده و هم اکنون زمان ترخیص صادرات به کمتر از یک روز رسیده و عمومآ در محل تولید محصول تشریفات گمرکی صورت می پذیرد.

شهبازی،پتانسیل صنایع دستی گیلان  را برای صادرات بسیار بالا دانست و ابراز کرد:پتانسیل در بخش های  صادراتفرش،گلیم،سفال و حصیر بافی خیلی بالاست .

وی با ابراز تاسف و ادعا بر این که  صنعت نوغان گیلان تعطیل شده است،اضافه کرد:نوسعه پرورش ماهیان در قفس به ویژه خاویار و صادرات آن دارای ارزش افزوده بسیار زیادی دارد و حداقل هر کیلو را می توان یک هزار دلار فروخته بشود و متقاضیان زیادی دارد،مورد توجه گمرکات استان علاوه بر وظایف قانون برای تشویق افراد برای صادرات است.

پایان پیام

 

 

 

Print Friendly, PDF & Email

اشتراک این خبر در :