کاشف اسرار-سرپرست معاونت میراث میراث فرهنگی اداره کل میراث فرهنگی،صنایع دستی و گردشگری گیلان با ابراز تاسف از تخریب خانه شبان در رشت به فعالیت های صورت گرفته از سوی این اداره در جهت ثبت ملی بنای مذکور و نیز حراست از آن پرداخت و تاکید کرد:متاسفانه مالکین این بنا بدون دریافت مجوز از شهرداری اقدام به تخریب و نابودی این بنای درحال ثبت کردند و تیشه بر ریشه میراث فرهنگی استان زدند

به گزارش کاشف اسرار،”ولی جهانی”اقدامات تخریبی صورت گرفته از سوی مالکان بنای شبان با وجود تاکیدات و حساسیت هایی که مکررا اعلام شد،تخلف  دانست و اظهار کرد:این تخلف از سوی این اداره کل مورد پیگرد قانونی در محاکم قضایی قرار خواهد گرفت.

وی خاطر نشان کرد:در اسفندماه سال گذشته گزارشاتی مبنی بر تخریب خانه شبان واقع در رشت توسط مالکان ساختمان دریافت شد که به دنبال این اتفاق،یگان حفاظت میراث فرهنگی شهرستان رشت به همراه تیم کارشناسان فنی اداره کل میراث فرهنگی گیلان به محل اعزام و از تخریب بنا جلوگیری نمودند.

این مسوول، حساسیت موضوع فوق برای اداره کل میراث فرهنگی،صنایع دستی و گردشگری گیلان را بسیار بالا خواند و اذعان کرد:به همین جهت این اداره کل طی نامه ای به شهرداری رشت در دوازدهم اردیبهشت ماه امسال خواستار توقف جریان تخریب شد که با اصرار مالکان و شهرداری رشت به تخریب مواجه بود.

جهانی  به تلاش برای ثبت خانه شبان از سوی اداره کل میراث فرهنگی،صنایع دستی و گردشگری گیلان در فهرست آثار ملی کشور و نیز حفظ و احیای آن اشاره کرد .

وی یادآور شد:به دلیل اهمیت ساختمان شبان و تاکید این اداره کل برای حفظ و احیای آن،مکاتبه دیگری در هجدهم اردیبهشت ماه امسال به شهرداری رشت مبنی بر درخواست جلوگیری از هرگونه تخریب ارسال شد و در آن ذکر شد که درصورت تخریب اثر کلیه عواقب اجتماعی،قانونی،قضایی و رسانه ای متوجه شهرداری خواهد بود.

این فارغ التحصیل باستان شناسی،جزئیات برگزاری جلسات و نشست های متعدد با معاون میراث فرهنگی سازمان میراث فرهنگی،صنایع دستی و گردشگری و مدیرکل شورای ثبت آثار این سازمان برای ثبت خانه شبان را مورد بحث قرار داد .

به گفته جهانی،همزمان با رایزنی ها در سطح کلان،کارشناسان ثبت اداره کل میراث فرهنگی،صنایع دستی و گردشگری گیلان بنای فوق را واجد ارزش تاریخی شناخته و از طریق فرماندهی یگان حفاظت میراث فرهنگی استان موضوع ثبت این خانه تاریخی در فهرست آثار ملی کشور را به مالکان اعلام کردند که از گرفتن ابلاغیه مذکور امتناع کردند.

وی از تحویل ابلاغیه رسمی دیگری به مالکان خانه شبان در تاریخ ۲۶ اردیبهشت ماه امسال و سپس ارسال گزارشی از اقدامات صورت گرفته به مدیرکل دفتر ثبت آثار کشور خبر داد و تصریح کرد:ضمیمه نامه مذکور درخواست تسریع در جریان ثبت ملی این بنا بود و اعزام نماینده ای از سوی اداره کل ثبت آثار و نظر موافق ایشان برای سرعت بخشی به مقوله ثبت ملی بنای مذکور را به دنبال داشت.

این مسوول؛تخریب خانه شبان در روز گذشته را اتفاقی ناخوشایند در گیلان قلمداد و تاکید کرد:متاسفانه مالکین این بنا بدون دریافت مجوز از شهرداری اقدام به تخریب و نابودی این بنای درحال ثبت نمودند و تیشه بر ریشه میراث فرهنگی استان زدند.

جهانی در پایان تصریح کرد:اقدامات تخریبی صورت گرفته از سوی مالکان بنای شبان به رغم تاکیدات و حساسیت هایی که مکررا اعلام شد، تخلف تلقی شده و از سوی این اداره کل مورد پیگرد قانونی در محاکم قضایی صورت خواهد گرفت

پایان پیام.

Print Friendly, PDF & Email

اشتراک این خبر در :