کاشف اسرار-مدیر اداره میراث فرهنگی،صنایع دستی و گردشگری شفت از برگزاری اولین جشنواره سفال سنتی و هم چنین سومین جشنواره خرمن از ساعت ۱۷ بعد از ظهر امروز در  زمین ورزشی شهید رسول یزدانی دهستان جیرده این شهرستان خبر داد.

ابراهیم هوشیار در گفتگو با خبرنگار کاشف اسرار در شفت با اعلام این خبر،اظهار کرد:این جشنواره با همکاری بخش داری مرکزی-جهاد کشاورزی-میراث فرهنگی،صنایع دستی و گردشگری و بهزیستی شهرستان شفت و هم دهیاری و شورای اسلامی دهستان جیرده برپا می شود.

به گفته وی،اجرای برنامه های متنوع عروس بران،موسیقی محلی،لافند بازی توسط گروه کیل آیین به سرپرستی”جمشید حسین زاده”به اتفاق همسر و فرزند ذکور،نمایش بازی های بومی و محلی و برپایی نمایشگاه صنایع دستی برای برپایی این جشنواره تدارک دیده شده است.

این مسوول در تبیین دلایل برگزاری جشنواره خرمن،ابراز کرد:در گذشته روستاییان برای شکر گزاری از خداوند منان حدود ۱۵ روز بعد از دروی برنج به دعوت بزرگ محل یا کدخدا در محلی جمع می شدند و مراسم خاصی به نام جشن خرمن برگزار و خداوند را به خاطر الطاف الهی ، ریزش باران و آفتاب سپاسگزاری می کردند.

جشنواره خرمن جیرده

هوشیار،ادامه داد:در این مراسم  یک نفر به عنوان نماینده کشاورزان ظرف شیردوشی را سه بار به آسمان پرتاپ می کرد و دوباره در دست می گرفت و در هر بار پرتاب خدا رو شکر می گفت .

وی متذکر شد:نماینده کشاورزان بعد از آن با حرکات موزون مراحل فرآوری برنج شامل کاشت ، داشت ، برداشت و غیره را به صورت نمادین و با صدای دلنواز ساز و نقاره اجرا می کردند.

مدیر اداره میراث فرهنگی،صنایع دستی و گردشگری شفت،درباره دلایل برگزاری اولین جشنواره سنتی سفال،خاطر نشان کرد:سفالگری از جمله صنایع دستی بومی و اصیل  جیرده و روستاهای اطراف آن محسوب می شود.

هوشیار،اضافه کرد: سفالینه ها هم جنبه کاربردی و هم جنبه تزیینی دارند که با توجه به کیفیت سفالینه های تولیدی در شهرستان شفت این منطقه از پتانسیل بالایی برای عرضه سفال برخوردار است.

وی تاکید کرد:برگزاری این جشنواره می تواند گامی موثر برای شناساندن بیشتر صنعت سفال شهرستان و تبادل تجربیات صنعتگران باشد ،ضمن این که

لازم است با ایجاد تنوع بیشتر و مصرفی کردن تولیدات و فراهم نمودن بستر مناسب ،زمینه را برای احیا و بروزرسانی این صنعت ایجاد بشود.

پایان پیام

 

Print Friendly, PDF & Email

اشتراک این خبر در :