کاشف اسرار-معاون رئیس‌جمهوری و ر رئیس سازمان میراث‌فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری ،اذعان کرد: مازندران مانند گیلان یکی به‌صورت بالقوه یکی از قطب‌های گردشگری کشور هستند، اما با توجه به ظرفیت‌های طبیعی بالا، این دو استان آن‌طور که باید در زمینه جذب گردشگری پیشرو نیستند

به‌گزارش کاشف اسرار،علی‌ اصغر مونسان در دیدار با استاندار مازندران ،اظهار کرد:هیچ صنعتی بهتر از گردشگری و صنایع‌دستی نمی‌تواند برای کشور درآمد و شغل تولید کند. در نتیجه باید استانداران استان‌ها در این حوزه فعال باشند و سایر بخش‌ها را نیز درگیر کنند.»

وی با اشاره به تفاهم‌نامه سازمان میراث‌فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری با صندوق کارآفرینی امید گفت: «صنایع‌دستی می‌تواند در ایجاد شغل به‌ویژه در روستاها بسیار مؤثر باشد. بر اساس این تفاهم‌نامه صندوق تاکنون اعتبارات خوبی را در اختیار فعلان حوزه صنایع‌دستی قرار داده است. اما عمده‌ترین مشکل فعالان صنایع‌دستی بازار فروش است.»

این مسئول،تصریح کرد: «مازندران با توجه به ظرفیت‌هایی که دارد نباید مشکل جذب گردشگر داشته باشد، در حالی‌که بسیاری از استان‌ها از این مزیت‌ها بی‌بهره‌اند. مازندران و گیلان می‌توانند از این فرصت بی‌نظیری که بواسطه طبیعت بکر در اختیار آن‌ها قرار داده شده برای جذب گردشگر و فروش صنایع‌دستی استفاده کنند.»

توسعه پروژه‌های تحریک‌کننده گردشگری نظیر پروژه‌های تفریحی و گردشگری

مونسان،خاطرنشان کرد: «باید بر توسعه پروژه‌های تحریک‌کننده گردشگری نظیر پروژه‌های تفریحی و گردشگری بیشتر از توسعه هتل‌ها تمرکز کرد، زیرا با ساخت این پروژه‌های تفریحی و گردشگری می‌توان گردشگر جذب کرد و به‌واسطه این جذب گردشگر خود به خود هتل‌ نیز در آن مناطق ساخته می‌شود.»

او با تأکید بر این‌که باید در میدانی که با مزیت کشور هم‌خوان است فعالیت کرد، گفت: «باید اقامتگاه‌های بوم‌گردی را در استان‌ها و روستاها توسعه داد و از ظرفیت‌های جوامع بومی و محلی استفاده کرد. گردشگرانی که وارد کشور می‌شوند نیز بیشتر جذب این اقامتگاه‌های بوم‌گردی و فرهنگ محلی می‌شوند.»

معاون رئیس جمهوری با تأکید بر لزوم استفاده از ظرفیت‌های صندوق توسعه ملی ادامه داد: «امیدوارم با کمک مدیران استانی و کشوری، توجه ویژه به مناطق نمونه گردشگری و سرمایه‌گذاری در آن مناطق اتفاقات خوبی را در حوزه صنایع‌دستی و گردشگری در استان‌های مازندران و گیلان رقم بزنیم.»

لزوم آموزش به جوامع روستایی برای توسعه بوم‌گردی‌ها و فروش صنایع‌دستی

مونسان،یاد آور شد: «روستاها فرصت‌ها و ظرفیت‌های بی‌نظیری دارند. می‌توان از طریق آموزش شرایطی را فراهم کرد که جوامع محلی و روستایی خانه‌های روستایی خود را به اقامتگاه بوم‌گردی تبدیل کرده و این ظرفیت‌ها را به مزیت و درآمد تبدیل کنند. این امر علاوه بر کاهش مهاجرت جوامع روستایی به شهرها باعث افزایش درآمد و ایجاد شغل نیز می‌شود.»

وی افزود: «بودجه دولت کفاف بسیاری از امور را نمی‌دهد، در نتیجه با خلاقیت و فعالیت در حوزه‌هایی نظیر گردشگری می‌توان استان‌ها را توسعه داد.»

این عضو هیات دولت با تأکید بر اینکه هر استان باید تقویم گردشگری ارائه کند گفت: «هر استان باید اعلام کند که چه برنامه‌ها و رویداد‌هایی در آن استان وجود دارد. مثلا فصل درو می‌تواند برای بسیاری از گردشگران جذابیت داشته باشد.»

مونسان،بیان کرد: «می‌توان با آموزش تجارت الکترونیک به روستاییان شرایطی را فراهم کرد که خود آن‌ها با استفاده از ظرفیت‌های تجارت الکترونیک، بازار فروش صنایع‌دستی روستاها را رونق ببخشند.»

منبع:سایت دولت

پایان پیام

Print Friendly, PDF & Email

اشتراک این خبر در :