کاشف اسرار-یکی از اشخاص حقوقی ثبت شده در سازمان اسناد و املاک کشور،موسسه خانه مطبوعات گیلان می باشد،ضمن این که اولین مجمع آن سال ۷۶ در مجتمع فرهنگی هنری سردارجنگل امین الضرب شهر رشت تشکیل شد.

به گزارش خبرنگار کاشف اسرار،این موسسه به عنوان تشکیلاتی فرهنگی، صنفی و غیر دولتی از دست‌اندرکاران مطبوعات خبرگزاریها و پایگاههای خبری دارای مجوز از ارشاد تشکیل گردیده تا به موجب اساسنامه اهدافی را در استان دنبال کند.

یکی از وظایف خانه مطبوعات گیلان بر اساس ماده دو اساس نامه،دفاع از حقوق حرفه ای  اعضا و داوری در اختلافات داخلی روزنامه نگاران استان می باشد و این در حالی می باشد علی رغم اطلاع برخی از اعضای هییت مدیره از شکایت متقابل تعدادی از اعضای موسسه به مراجع قضایی،اینک سئوال می شود تاکنون برای حل و فصل مشکلات جلسه ای با طرفین شکایت منعقد کرده اند؟آیا ادامه دعوا به نفع جامعه مطبوعات است؟با مستندات پاسخ بدهند.

ناگفته نماند مدیر عامل خانه مطبوعات استان به جای این که نسبت به داوری در حل اختلافات اعضای موسسه بیاندیشد و نسبت به ارایه بسته حمایتی نوروز امسال اقدامی کند مساله را به شوخی پنداشته و در جواب می نویسد:”به …..میگم بیادا”،البته نام شخص مورد اشاره توسط “کاشف اسرار”قید نمی شود.

از دیگر وظایف قانونی موسسه بر اساس ماده دو اساس نامه،حل مشکلات صنفی اعضا و فراهم آوردن تسهیلات رفاهی برای آنان است،این در حالی می باشد علی رغم اطلاع رسانی و کوبیدن بر طبل توزیع بسته های حمایتی به مناسبت عید نوروز و توزیع صورت گرفته ،به خبرنگار کاشف اسرار بسته ای تعلق نگرفته و تاکنون پی گیری های به عمل آمده هم بی فایده بوده است.

اینک از اعضای هییت مدیره خانه مطبوعات گیلان سئوال می شود دلیل عدم ارایه بسته حمایتی چیست و آیا ادعای احدی از بازرسین خانه مبنی بر تحویل به برخی از خبرنگاران شهرستانی را درست می دانند؟ضمن این که با اسناد و مدارک نام و نام خانوادگی اشخاص دریافت کننده در اختیار قرار دهند.

از سویی دیگر مطابق بند ده ماده دوم اساس نامه جذب حمایت های مالی و تسهیلات  دولتی و توزیع قاعده مند آنها در بین اعضا از دیگر وظایف خانه مطبوعات تلقی میشود،لکن برخی از خبرنگارانی عضو موسسه نیستند باید هدایای روز خبرنگار که از طریق ارشاد پرداخت می شود به وسیله این موسسه دریافت کند،در حالی که برخی از خبرنگاران معرفی شده نتوانستند هدایای خود را دریافت کنند؟برخی هم ادعای رقمی کمتر از ۲۵۰ هزار تومان را داشتند.آیا این ادعا را تایید می کنند؟پاسخ احتمالی و دلایل را با اسناد و ادله منتشر کنند.

به منظور آموزش خبرنگاران بحران در جمعیت هلال احمر گیلان چه اقداماتی صورت گرفت؟آیا خبرنگارانی معرفی شدند؟در صورتی پاسخ مثبت است نام و نام خانوادگی و مکاتبه صورت گرفته جهت معرفی منتشر کنند.

آیا هم چنان”فاطمه عاطفی فرد”سمت “منشی”در هییت مدیره خانه مطبوعات را بر عهده دارند؟اگر عضویت دارند چرا در جلسه هییت مدیره موسسه با استاندار گیلان دیده نمی شود؟اگر هم منشی نیستند دلیل انتشار عکس مشارالیها در قسمت اعضا قابل رویت در سایت چیست؟چرا به رغم برگزاری انتخابات و تغییر برخی از اعضای هییت مدیره،آگهی تغییرات در روزنامه رسمی منتشر نشده است؟

لازم به ذکر می باشد”حسین داداشی“از اعضای فعلی هییت مدیره خانه مطبوعات گیلان و موسس این موسسه می باشند در نیمه اول امسال طی گفتگویی،اظهار کرد:”…تا جائیکه من مطلع هستم هیچ یک از اعضای محترم خانه مطبوعات پرونده ای در محاکم قضایی ندارند.اگر هم بوده قطعا از حمایت کمیته حقوقی خانه برخوردار و حقوقدانان عضو خانه بطور رایگان از آنان حمایت کرده و در آینده نیز این چنین خواهند کرد”.

اینک سئوال می شود آیا بیان این نکته:”…هیچ یک از اعضای محترم خانه مطبوعات پرونده ای در محاکم قضایی ندارند.اگر هم بوده قطعا از حمایت کمیته حقوقی خانه برخوردار کرده…”،متناقض نیست؟

برای اطلاع و تنویر ذهن “حسین داداشی”به شکایت خبرنگاری علیه یکی از اعضای دارای مقام و پیش کسوت خانه در اوایل دهه نود اشاره می شود که به جرم نشر اکاذیب در دادگاه قرار بود محاکمه بشود ولی با توجه به تعهد مدیر رسانه، از سوی شاکی تقاضای ترک محاکمه طبق ماده ۱۷۷ آئین دادرسی کیفری ارائه شد ولی به تعهد خود عمل نکرد و احتمال به جریان انداختن شکایت و رسیدگی مجدد دور از ذهن توسط شاکی نیست.

النهاییه طبق مواد اساس نامه خانه مطبوعات گیلان،وظیفه نظارت بر این موسسه بر عهده اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان بوده،ضمن این که علی رغم معرفی خبرنگاری به مدیرعامل خانه مطبوعات در بهمن ماه سال گذشته جهت عضویت تاکنون پاسخی ارائه نشده است؟!

پایان پیام

 

 

Print Friendly, PDF & Email

اشتراک این خبر در :