کاشف اسرار-استاندار گیلان با تاکید بر این که مدیران خود را در مقابل مردم، اصحاب رسانه پاسخگو بدانند ،گفت: مدیری که کار نکند آن را بدترین عملکرد و اصلاً قابل دفاع و گذشت نمی‌دانم

به گزارش کاشف اسرار،مصطفی سالاری در نشست شورای اداری گیلان که در سالن غدیر استانداری برگزار شد با اشاره با اشاره به اهمیت روز ۱۳ آبان و بزرگداشت این روز  اظهار کرد: در این روز  مردم بار دیگر با حضور پررنگ  خود در راهپیمایی ۱۳ آبان  پیام روشن و قاطعانه  ملت را به گوش دشمنان و کسانی که سخنان بی مبنا می زنند خواهند رساند  .

وی با اشاره به به اهمیت اقتصاد مقاومتی ، نام‌گذاری سال‌ها از سوی رهبر معظم انقلاب به این نام را نشان از ضرورت جدی جامعه به آن دانست و افزود : انشاء ا… بتوانیم در چارچوب اقتصاد مقاومتی کار کرده به گو نه ای که  اثرات این مهم  برای مردم مشهود و از آن بهرمند شوند.

این مسوول با بیان اینکه بخشی از مباحث اقتصاد مقاومتی ،مباحث ملی است که در امتداد آن کار خواهیم کرد افزود :  استفاده از ظرفیت‌های استانی برای اشتغال‌زایی ، رونق تولید ، بهبود فضای کسب و کار ، همه در امتداد سیاست‌گذاری ملی است.

سالاری افزود : باید بتوانیم با بهره‌وری حداکثری از ظرفیت داخلی و مواهبی که خداوند به ما عطاء فرموده و  در رأس آن منابع انسانی  در جهت توسعه و تعالی استان استفاده مطلوبی داشته باشیم.

وی با بیان اینکه برجام در راستای تعامل با دنیا و دسترسی به بازار و اقتصاد دنیا ، افق جدیدی را گشودفمعتقد است: : اما این بدان معنا نیست که تمامی برنامه های مان منوط به چگونگی اجرای برجام باشد به گونه ای که اگر حداکثری و یا حداقلی اجرا شود و یا اگر سیاست دیگری نظام در پیش بگیرد ما دیگر راهکار و مسیری برای پیشرفت و توسعه نداشته باشیم،  نه اینگونه نیست.

به گفته نماینده عالی دولت در گیلان با بیان اینکه افرادی که مقداری با مذاکرات بین‌المللی و حوزه حقوق بین‌المللی آشنا هستند می دانند که برجام کار بسیار سختی بود

سالاری،افزود : شاید تصور اولیه قبل از انعقاد این سند بین‌المللی این بود که شدنی نیست ولی فرزندان این انقلاب با رهنمودهای مقام معظم رهبری و تصمیم‌گیری به موقع ریاست جمهوری کاری کردند که برخی در این روزها ازآن سوی مرزها صدایشان بلند گردیده که ما منفعتی کسب نکرده و  تمام منفعت برای ایران است .

وی با بیان اینکه باید از ظرفیت‌ها ی نامحدود خود هم در عرصه ملی و هم در سطح استان بهره گیریم افزود : باید بدانیم چگونه  از ظرفیت‌های استان بهره گیریم  و موانع ها را شناسایی کنیم .

این مقام ارشد اجرایی دولت در گیلان یکی از موانع این بخش را مشکل  تعامل با دنیا دانست  که توافقات برجام کمک کرد بخشی از مشکلات این بخش حل شود.

سالاری،اعتقاد دارد:موانع دیگری وجود دارد که بخش قابل توجه آن خود ساخته بوده و خودمان با روش‌ ، موضع‌گیری‌ و تصمیمات نادرست فضایی ایجاد می کنیم که ضرر زده و به نحوی، خودمان، خودمان را تحریم کرده  و مردم را برای استفاده از مواهب الهی و از ظرفیت‌های کشور و استان محروم می‌کنیم

وی با بیان اینکه باید به گونه ای تصمیم‌گیری، پشتبانی و برنامه‌ریزی کنیم تا مردم بتوانند از آن چیزهایی که دارند بهتر استفاده کنند،ابراز کرد : مهمترین چیزی که در جامعه باید از آن بهره‌ گرفت تفکر ، اندیشه و منابع انسانی است.

این مسوول بیان اینکه  منابع انسانی یعنی تمامی افرادی که در این جامعه زندگی می‌کنند و خداوند فکر و مغز به آنها عطاء فرموده می‌توانند خلاقیت و نوآوری و ابتکار داشته باشند با طرح این سوال که ما چقدر مسیر را باز گذاشته‌ایم تا مردم  بتوانند دیدگاه نوآورانه را عملیاتی و اجرایی به گونه ای که در پیشرفت جامعه از آن استفاده کنند افزود : تحقق این مهم سهم جدی ما است.

سالاری، با بیان اینکه در جاهایی اقداماتی را باید انجام دهیم تا مردم بتوانند بهتر از ظرفیت‌های جامعه و چیزهایی که خداوند به آنها داده استفاده کنند  افزود : مانع و محدودیت بی‌جهت برای مردم ایجاد نکنیم و فضا را به‌هم نزنیم.

وی با بیان اینکه درجاهایی نیاز است گلایه، انتقاد و تذکر دهیم افزود :  محدودیت‌های بی‌جهت برای بهبود امور ایجاد نکنیم،ضمن این که اگر کسی انتقاد به حق در چارچوب معقولی انجام داد این را کمک به خود بدانیم و واکنش‌ما،  اصلاح وضعیت و تصمیم خودمان باشد تا بتوانیم از این انتقادها بهره بگیریم.

نماینده عالی دولت در گیلان بر ضرورت پاسخگویی شفاف مدیران به مردم تاکید کرد و افزود : اگر دقیق و خوب و شفاف برای مردم کار کنید ، از مواجه با مردم  ابایی نخواهید داشت .

سالاری با بیان اینکه مدیران خود را در مقابل مردم، اصحاب رسانه پاسخگو بدانند افزود : با اصحاب رسانه و بویژه صدا و سیما ارتباط ما به گونه‌ای باشد که حرف‌ها را از آن منظر و از زاویه آنها بشنویم و همچنین حرف‌هایی که با مردم باید بزنیم نیز از طریق آنها منعکس کنیم و کارهای آموزش و فرهنگ‌سازی را از آنها کمک گیریم .

وی با بیان اینکه باید نگاه مبتکرانه و خلاقانه داشته باشیم افزود : صرفاً متکی به منابع دولتی نباشیم نه اینکه منابع دولتی را چنانچه می‌توانیم بیشتر وصول کنیم این کار را انجام ندهیم اما چنانچه تمامی ظرفیت‌ها را منابع دولتی بدانیم حتماً به بیراهه رفته ایم  .

این مسوول با بیان اینکه منابع متعددی است که با ابتکار می‌توانیم نیازمان را به منابع دولت کمتر کنیم افزود : باید بتوانیم از منابع و ظرفیت‌های دیگر که خیلی از آن ممکن است مالی نباشد برای بهتر کار کردن استفاده کنیم .

سالاری بر ضرورت داشتن نگاه مردم مدارانه به مدیران تاکید کرد و با بیان اینکه مدیران کل دستگاه‌های اجرایی و فرمانداران هر چه بیشتر با مردم ارتباط داشته و در بین مردم حضور یابند افزود : درب اتاق‌مدیران برروی مردم باز بوده  و حرف آنان را بشنوید و آن را پیگیری کنید .

به گفته وی،مدیران کل حتماً هفته‌ای یک روز کامل با هماهنگی فرمانداران در بین مردم، جامعه هدف و صنف مرتبط‌شان در شهرستان‌ها حضور پر رنگ داشته باشند  و تصمیم‌گیری های نهایی انجام شده در طول آن روز را در صورتجلسه ای مکتوب و مستند نموده و به اطلاع مردم برساند.

استاندار گیلان با بیان اینکه بنده نیز از هفته‌های آینده در خدمت مردم شهرستان‌ ها خواهم بود افزود : انن شاء ا… از طریق مختلف در خدمت مردم خواهیم بود و حرف‌های آنان را شنیده و پیگیری می‌کنیم.

سالاری بر لزوم داشتن نگاه تسهیل گرایانه در کارهای مردم تاکید کرد و افزود : در کارهایی که به ما مراجعه و وظیفه ذاتی ما است و یا در مسایل توسعه ای استان و شهرستان نگاه آسان کردن کارها را داشته و از ظرفیت‌های قانون و اختیارات در جهت تسهیل نمودن کارها بهره گرفته و موانع را برداریم.

وی با بیان اینکه برخی اوقات بدترین و سخت‌گیرانه‌ترین تفسیر را به لحاظ اینکه می‌خواهیم احتیاط کنیم فردا کسی به ما نگوید چرا این تصمیم را گرفته‌اید از خود نشان می دهیم افزود : متأسفانه به این باور رسیدیم که تصمیم نگرفتن و کار نکردن هزینه ندارد و منتهی با کار کردن احتمال بازخواست بعدی وجود دارد.

این مسوول با بیان اینکه به جد بنده انتظار کار از شما را دارم افزود : اگر مدیری در کارش اشتباهی کند که آن اشتباه عمدی و مبتنی بر سوء نیت نباشد با تمام توان از آن دفاع می کنم و مدیری که کار نکند آن را بدترین عملکرد و اصلاً قابل دفاع و گذشت نمی‌دانم .

سالاری با بیان اینکه از برخی روش‌هایی که در مواجه با مدیران است شدیداً انتقاد دارم افزود :  اینکه فضا ناامن شود و فردی که می‌خواهد برای مردم کار کند آن را به احتیاط اضافه ، وادار کنیم آن را قبول ندارم.

وی با بیان اینکه مدیری که برای مردم می‌خواهد کار کند باید شهامت داشته باشد و ما هم از آن دفاع می‌کنیم افزود :  از مدیران می‌خواهم شجاعانه و قانون‌مندانه برای مردم کار کنند.

نماینده عالی دولت در گیلان با بیان اینکه نگاهتان مردم مدارانه ، قانون‌مندانه و تسهیل‌گرایانه باشد افزود : تمام توان خود را در راستای انجام امور مردم بکار گیرید و خداوند بیش از همه کمک خواهد کرد.

سالاری با بیان اینکه خدا آبرو و عزت می‌دهد به کسی که برای مردم کار کند افزود : هیچ بشری نمی‌تواند در مقابل خواست خدا اراده دیگری داشته باشد.

وی با بیان اینکه فضای استان را باید برای بهتر کار کردن فراهم کنیم ،  بر ضرورت منطقی حرف زدن و اظهار نظر کردن در خصوص همدیگر و مردم تاکید کرد و افزود :  اگر این‌کار را کنیم، مردم حتماً درخصوص ما منطقی سخن خواهند گفت.

این مسوول با بیان اینکه برای مردم کار کردن نه تنها اجر اخروی بلکه اجر دنیوی هم دارد افزود : گر خوب برای مردم کار کنیم در بین مردم ارزش و اعتبار داریم .

سالاری با بیان اینکه  در آمارها حتماً کنترل دقیق خواهم کرد و باید آمارها دقیق باشد افزود : برنامه راهبردی ۵ ساله سریعاً تهیه و در همان مهلت تعیین شده سه هفته ای نسخه اول را ارائه دهید تا در جلسات شورای برنامه‌ریزی و اقتصاد مقاومتی بررسی شود.

وی یکی از ملاک‌های ارزیابی از مدیران دستگاه ها  را چگونگی تدوین برنامه راهبردی دانست و افزود : یکی از ملاک‌های ارزیابی از مدیران این است که آن برنامه را چگونه می‌نویسند و وضع موجود را چگونه ترسیم می‌کنند،ضمن این که  در این بخش تاکنون ۴۶ محور مشخص شد و رئیس سازمان برنامه و بودجه آن را به دستگاهها ابلاغ خواهد کرد .

استاندار گیلان،خاطر نشان کرد:در ارزیابی مدیران ملاک و شیوه‌های من حرفه‌ای بوده و  ارزیابی ، روش و گروه های مرجع که از آن ارزیابی می‌گیریم حرفه‌ای ، مشخص و رسمی است و به هیچ فردی نسپردم که مدیران را مشخص کند.

 سالاری با تاکید بر این که مدیران با قوت قلب به کار خود ادامه دهید و ارزیابی‌ها منطقی و در زمان منطقی خواهد بود،تصریح کرد: چنانچه درخصوص عملکرد مدیری ناراضی باشم به نخستین فردی که خواهم گفت خود آن مدیر است و در مرحله اول از آن خواهم خواست که کارش را اصلاح و جبران کند و اگر عقب است سریعتر خود را به جایگاه مطلوب برساند .

وی گردشگری را ظرفیت و مزیت اصلی گیلان دانست و بیان کرد: مباحث بوم گردی، توسعه گردشگری روستایی، گردشگری دریایی و به طور کل زنجیره و صنعت گردشگری را به طور کامل شروع کردیم .

این مسوول با اذعان بر این که اگر برنامه‌ریزی صحیح کنیم و از شیوه‌های نوین و ظرفیت‌های طبیعی به درستی بهره گیریم اصلاً محدودیت برای اشتغالزایی در این حوزه نداریم،اضافه کرد:در کمیته ای که هفته آینده شکل می‌گیرد تمامی دستگاه‌ها کمک کنند تا بتوانیم توسعه واحدهای بوم گردی داشته و از تسهیلات اشتغال روستایی مصوب مجلس و ظرفیت خوبی این بخش استفاده کنیم و شغل را به مفهوم واقعی ایجاد کنیم.

سالاری با اشاره به ابلاغ بخشنامه جوان‌گرایی دستگاهها ،ابراز کرد : مأموریت پیگیری آن را بر عهده معاون سیاسی، امنیتی و اجتماعی استانداری واگذار کردم و تا روز یکشنبه دستگاه‌ها باید کارهای انجام شده خود را در اجرای این بخشنامه گزارش دهند.

وی بر ضرورت بهره گیری از فرصت کارگروه تسهیل و رفع موانع تولید و استفاده از ضوابط ابلاغی و کمک‌های ابلاغی دولت در این بخش تاکید کرد و افزود : باید کمک کنیم تا مشکلات واحدهای تولیدی غیرفعال و نیمه فعال برطرف تا از ظرفیت اشتغالزایی آنان به طور کامل بهره گیریم.

نماینده عالی دولت در گیلان،اولتیماتوم داد: فرمانداران باید گزارش هفتگی از سهم تعیین شده آن شهرستان در بهره گیری از تسهیلات هزار میلیارد تومانی رفع موانع تولید ، هدف‌گذاری شده برای استان ارائه دهند .

سالاری با بیان اینکه دستگاه‌های اجرایی در تعریف پروژه‌های پژوهشی موضاعاتی را در نظر بگیرند تا با این مطالعات مشکل و آسیب‌ها برطرف و از مزیت نسبی و پتانسیل استان استفاده بهتری بگیریم.

به گفته وی،حتماً محورهای اصل پروژه‌های پژوهشی استان با سایر استان‌های دیگر باید متفاوت باشد زیرا موضوعات متفاوت است و در مشکلات و آسیب‌ها و پتانسیل‌ها باید اولویت‌بندی کنیم.

این مسوول با بیان اینکه در بحث پدافند غیرعامل باید دیدگاهها تقویت شود افزود : دید پدافند غیرعامل در بحث برنامه‌ریزی و جانمایی پروژه ، طراحی ، اجرا ، بهره‌برداری ، عملکرد و فعالیت‌ها باید به نوعی نهادینه شود،ضمن این که باید در تمامی مراحل یک طرح و پروژه پدافند غیرعامل را مد نظر داشته باشید.

پایان پیام

Print Friendly, PDF & Email

اشتراک این خبر در :