کاشف اسرار- استاندار گیلان با اذعان بر این که با توجه به ظرفیت های قابل توجه شهرستان سیاهکل به ویژه در بخش دیلمان و داشتن شرایط اقتصادی مطلوب و آن چیزی که انتظار هست را ندارد،تاکید کرد:در حوزه های کشاورزی و گردشگری دیلمان باید کارهای جدی انجام بشود

به گزارش خبرنگار کاشف اسرار از سیاهکل،مصطفی سالاری در جلسه کارگروه موانع تولید و رونق تولید این شهرستان که امشب در بخش دیلمان برگزار شد طی سخنانی ضمن عرض خدا قوت به حضار از مهمان نوازی میزبانان اهالی و مسئولین بخش تقدیر و تشکر کرد.

وی از حضور همکاران استانی،مدیران کل دستگاههای  اجرائی و هم چنین مدیران بانک های  استان در این جلسه تشکر و قدردانی کرد و اظهار کرد:حضور مدیران در سفرها ی شهرستانی همراه با استاندار و هم چنین سفرهای مجزا به شهرستانها به طور یقین می تواند گره گشا مشکلات مردم بشود.

جلسه در دیلمان با استاندار 18 آذر 96

این مسئول در تبیین دلایل سفر به بخش که تقر یبآ جزو روال معمول هم  سفرهای شهرستانی خودش ندانست،خاطر نشان کرد:معمولا در سفرهای شهرستانی نشست های کارگروه تسهیل و رفع موانع تولید استانی برای رسیدگی به مشکلات واحدهای تولیدی شهرستانی برگزار  و تصمیمات مشابه که در مرکز استان اتخاذ می گردد،اتخاذ ،پیگیری و عملیاتی می شود.

سالاری نشست بعدی که صبح فردا در بخش دیلمان برگزار می شود را با دهیاران،شهرداران و شوراهای اسلامی شهرها و روستاها در بخش ها ی مرکزی و دیلمان ذکر کرد و  متذکر شد: تعدادی از مدیران کل دستگاه های اجرائی و هم چنین مدیران حاضر به این جلسه ملحق می شوند .

وی مدیران کل دستگاه های اجرائی حاضر در این گونه جلسات را ۲۵ نفر عنوان کرد و ادامه داد:در این جلسات صحبت های مردم ،اعضای شوراها ،شهرداران و دهیاران را می شنوند و پاسخ می دهند و رسیدگی می کنند .

به گفته نماینده عالی دولت در گیلان،مواردی که در جلسه قابلیت تصمیم گیری قطعی و فوری دارد انجام می شود و مواردی که نیازمند بررسی بیشتر می باشد در سیستم رصد مستمر منعکس  و پی گیریی شود و نتیجه را وصول به مسئولین شهرستانی اعلام نموده تا به اطلاع مردم برسد.

سالاری ،خاطر نشان کرد:با توجه به ظرفیت های قابل توجه شهرستان سیاهکل به ویژه در بخش دیلمان و داشتن شرایط اقتصادی مطلوب و آن چیزی که انتظار هست را ندارد،لازم بود که در این سفر به صورت مستقل به بخش هم سفر بکنیم و شرایط اینجا را ببینیم ،بنابراین وضعیت بخش دیلمان تقریبآ مشخص است .

وی با تاکید بر این که همه اتفاق نظر دارند باید در حوزه های گردشگری و کشاورزی بخش دیلمان به عنوان دو ظرفیت اصلی و مکمل یک دیگر  و موتور مجرکه تحول این دو حوزه باید کارهای جدی انجام بشود،،تصریح کرد:با انجام سرمایه گذاری های کمتر از صنایع بزرگ ظرفیت اشتغال زائی قابل توجهی را ایجاد بکنند.

این مقام سیاسی با بیان این که میزان جمعیت بخش دیلمان زیاد نیست و ظرفیت پتانسیل آن به ویژه در بخش گردشگری بالا است،متذکر شد:راه دسترسی به سمت شهرستان رودبار و استان قزوین باید تسهیل بشود و در این راستا با انجام بررسی های لازم مسیری را انتخاب خواهیم کرد که از عهده هزینه آن بر بیائیم تا به رونق گردشگری استان کمک بشود و مشکلات اینجا را از حیث اشتغال به صورت اساسی حل بکند.

سالاری در ادامه به ارزیابی حوزه کشاورزی سیاهکل و بخش دیلمان پرداخت و بیان کرد:ظرفیت تولید محصول یک تن در هکتار ظرفیت بسیار پائینی بوده و از حد مناطق خشک هم کمتر است.،بنابراین وضعیت خیلی خوبی نیست و باید با اعمال حمایت های با برنامه ،دقیق و به موقع از مردم جهت انجام کشت جایگزین با انتخاب خودشان صورت بگیرد تا درآمد بیشتری داشته باشند .

وی در تبیین وضعیت بخش گردشگری سیاهکل و بخش دیلمان،اعتقاد دارد:”برای امسال این آمادگی وجود دارد در خصوص واحدهای بوم گردی تسهیلات با کارمزد ۶ تا ۸ درصد از محل تسهیلات اشتغال روستائی مورد تصویب مجلس شورای اسلامی در سال جاری پرداخت بشود.

استاندار گیلان تاسیس واحدهای بوم گردی در استان را دارای ظرفیت بسیار خوبی دانست و اضافه کرد:در این راستا کارگروهی تشکیل داده شده و مسئولیت کارگروه بر عهده بنیاد مسکن گذاشته شده و دلیل آن این است که باید بخش عمده کار در محدوده طرح های هادی روستاها انجام بشود،

به گفته سالاری؛میراث فرهنگی،محیط زیست،دهیاری ها و بخش داری ها عضو کارگروه بوده و با ترکیب در نظز گرفته شده از همه دست اندرکاران در برگیرنده ۶ عضو اصلی،مسیر را فراهم بکند و تسهیلاتی هم به صورت کوتاه مدت پرداخت می شود .

وی ادامه داد:ضمن این که برای دیلمان این آمادگی وجود دارد تا برای زیر ساخت روستاهای دارای ظرفیت گردشگر پذیری دارد و مردم هم متقاضی احداث واحدهای بوم گردی خواهند بود زیر ساخت های روستایی آنان در بخش هایی از جمله راه های دسترسی دارای قابلیت امکان پذیر بودن از لحاظ بودجه ای تقویت بکنیم تا گردشگری در اینجا درآمد زا و پایدار بشود تا به عنوان شغل تلقی بنمایند.

این مقام،یاد آور شد: برای بررسی عمومی سیاهکل هم یک نشست با اقشار و اصناف مختلف شهرستان در برگیرنده حدود ۲۰ صنف از قشر مردمی و به انتخاب خودشان تعیین شده و نماینده آنان مسائل مشترک و خارج از محدوده شهری و روستائی و در مواردی هم تکراری مطرح می کنند،ضمن این که به صورت کتبی هم دریافت شده است رسیدگی می شود و به نظر می رسد مسائل شهرستان گفته می شود و مسئله اساسی باقی نمی ماند.

سالاری ،متذکر شد:نماینده مردم سیاهکل در مجلس شورای اسلامی  و هم چنین فرماندار مسائل اصلی و کلان مردم را به صورت مکرر پی گیری می کنند و  ضمن این که مواردی مسئولین در جلسه فردا مطرح خواهند کرد به موارد اضافه کرده تا بتوان در دوره های زمانی منطقی رسیدگی و پی گیری نمائیم.

وی در پایان ضمن تاکید بر رفع موانع از پیش پای تولید کنندگان،معتقد است:”دیلمان مهمترین ظرفیت آن بدون هیچ گونه تردید با توسعه بخشی از زیر ساخت ها مثل آنتن دهی موبایل و راه های دسترسی،بهترین ظرفیت آن گردشگری و بعد از آن کشاورزی است و باید  مسئولین شهرستان تمرکز بیشتری روی این دو حوزه صورت بگیرد تا از ظرفیت آنها بهره برداری بهینه بشود.

در این نشست مشکلات موجود در ۸ واحد تولیدی شهرستان سیاهکل بررسی و تصمیمات لازم در خصوص رفع آن گرفته شد و مدیران و یا نماینده های برخی از شرکت های متقاضی حضور نداشتند و پرونده آنان رسدگی نشد.

النهایه استاندار گیلان امشب را در دیلمان سپری می نماید و صبح فردا جلساتی را همان گونه که از  زبان سالاری سپری شد را برگزار می کند.

پایان پیام

 

Print Friendly, PDF & Email

اشتراک این خبر در :