کاشف اسرار-سرپرست معاونت میراث فرهنگی اداره کل میراث فرهنگی،صنایع دستی و گردشگری گیلان از به نمایش درآمدن گنجینه تاریخی مارلیک رودبار برای اولین بار در استان و  ۵۰ سال از زمان کشف تا پایان امسال خبر داد.

ولی جهانی امشب در گفتگوی اختصاصی با خبرنگار کاشف اسرار در حوزه میراث فرهنگی با اشاره به کشف جام جام مارلیک و گنجینه مرتبط توسط عزت اله نگهبان در سال ۱۳۴۰،اظهار کرد:با موافقت اولیه اداره کل موزه ها و اموال منقول تاریخی سازمان میراث فرهنگی،صنایع دستی و گردشگری کشور،این نمایشگاه تا پایان امسال در موزه رشت واقع در خیابان طالقانی(بیستون)نرسیده به پاساژ بزرگمهر برپا می شود.

وی هدف از برگزاری این نمایشگاه را معرفی فرهنگ و تمدن گیلان در منطقه مارلیک شهرستان رودبار عنوان و خاطر نشان کرد:گنجینه مارلیک در اولین کاوش هیات های ایرانی به صورت سیستماتیک از زیر خاک بیرون آمده است.

ناگفته نماند معاون اسبق سازمان میراث فرهنگی و گردشگری گیلان در آذر ماه ۱۳۸۷ از نمایش درآمدن جام مارلیک در اولین نمایشگاه بین المللی گردشگری شهرستان لنگرود این استان در ۲۶ آذر ماه آن سال خبر داد.

جام طلای مارلیک به ارتفای ۵/۱۷ سانتی‌متر و قطر دهانه فشرده ۱۴ سانتی‌متر در دهه ۱۳۴۰ توسط عزت‌الله نگهبان باستان‌شناس در منطقه چراغعلی تپه رودبار کشف شد،ضمن این که این جام از فلز طلا بوده و از خاصیت فرم‌گیری و شکل‌پذیری زیادی برخوردار است و یکی از زیباترین جام‌های مکشوفه مارلیک محسوب می‌شود.

بر روی این جام چهار گاو بالدار که هر جفت از آنها به صورت قرینه در حال بالا رفتن از یک درخت تزئینی شبیه نخل هستند که قسمت بالایی بدن و سر حیوانات به صورت برجسته نقش شده است. این حیوانات خیالی، پاهای جلویی را بلند کرده و بر شاخه‌های درخت تکیه داد و بر روی دو پای عقب ایستاده‌اند.

مدیرکل میراث فرهنگی،صنایع دستی و گردشگری استان بر اساس اخبار دریافتی پیگیر جا به جایی ایستگاه اتوبوس مقابل موزه رشت به نقطه ای دیگر است.

پایان پیام

 

 

 

Print Friendly, PDF & Email

اشتراک این خبر در :