کاشف اسرار-مدیرکل انتقال خون گیلان که از شهریور ماه سال گذشته عهده دار این سمت شده است دست به افشاگری نسبت به عملکرد مدیریت قبلی این تشکیلات زد و انتقادی وارد کرد.

“احمد مرادی  توت کله”در گفتگوی اختصاصی با خبرنگار کاشف اسرار در حوزه انتقال خون،اظهار کرد:یکی از مهم ترین دغدغه های بنده از زمان انتصاب در شهریور ماه سال گذشته جا به جایی دست فروشان میوه فروش در کوچه منتهی به ستاد مرکزی انتقال خون استان در خیابان آزادگان رشت  به دلیل ایجاد مزاحمت بوده که خوش بختانه جمع آوری شدند.

وی به تبیین دلایل عدم تعدد مراکز ثابت در شهر رشت برای انجام امورات  اهدای خون از سوی شهروندان و مسافران پرداخت و خاطر نشان کرد:در زمان تصدی پست شهرداری رشت توسط”سید محمد علی ثابت قدم”دو نقطه از شهر برای ایجاد مرکز ثابت اهدای خون مصوب  گردید و به همین منظور کانکس های مورد نظر هم ساخته شدند.

این مسئول یکی از نقاط مصوب برای استقرار کانکس اهدای خون را در جنب ایستگاه پلیس راهور بازار شیک میدان شهرداری رشت و دیگری را در میدان صابرین شهرک گلسار عنوان کرد و مدعی شد:دلیل عدم استقرار و راه اندازی در میدان شهرداری مخالفت اداره کل میراث فرهنگی،صنایع دستی و گردشگری گیلان بوده است.

“مرادی توت کله” با اشاره به بازدید اخیر سرپرست معاونت میراث فرهنگی  اداره کل میراث فرهنگی،صنایع دستی و گردشگری گیلان از محل استقرار کانکس در میدان شهرداری رشت از موافقت”ولی جهانی”به منظور ایجاد مرکز ثابت خبر داد و از این موافقت ابراز خرسندی کرد.

وی با اشاره واردات خون و پلاکت از چهار استان دیگر کشور در سالیان گذشته برای تامین نیازهای بیماران این استان،اذعان کرد:این واردات از استان های اردبیل،زنجان ،قزوین و مازندران صورت می گرفت و با توجه به این که در سنوات گذشته خون به سایر استانها صادر می گردید،واردات خون در شان گیلانیان نبود.

به گفته مدیر کل انتقال خون گیلان،از زمان تصدی این مسئولیت در سال گذشته تاکنون هزار و ۸۰۰ واحد از طرف اهدا کنندگان با وجدان و نوع دوست به استان های تهران و سیستان و بلوچستان کمک و صادر شده است.

“مرادی توت کله” توت با تصریح بر این که خون های وارداتی کهنه می باشد و ده روزه می باشد و طول عمر خون اهدایی ۳۵ روز است،ادامه داد: بین ۷ تا درصد بیماران تالاسمی کشور در استان گیلان ساکن هستند و باید ماهیانه دو بار از خون تازه استفاده بکنند.

وی متذکر شد:گیلان به علت گردشگر پذیربودن، آمار بالای جراحی های قلب و عروق، تصادفات،تعداد زیاد بیماران هموفیلی، تالاسمی و فاویسمی جزء استان های نخست ایران از نظر مصرف فرآورده های خونی است.

این پزشک با تاکید بر این که بیش از ۸۰۰ هزار نفر در گیلان قابلیت اهدای خون به هم نوعان خویش را دارند،تصریح کرد:اداره کل انتقال خون استان دارای اتوبوس های اهدای خون و هم چنین تجهیزات فرسوده اداری می باشد و تمام هم و غم بنده انتقال ستاد مرکزی به مسکن مهر رشت است.

“مرادی توت کله” با قدردانی از مدیر کل راه و شهرسازی گیلان برای در اختیار قرار دادن قطعه زمینی به مساحت ۲ هزار و ۳۰۰ متر مربع در سایت مسکن مهر رشت به منظور ساخت ستاد مرکزی انتقال خون استان،بیان کرد:با راه اندازی ساختمان اداره کل انتقال خون در مسکن مهر،مرکز جامع اهدای خون در خیابان آزادگان رشت راه اندازی می شود.

وی در پاسخ به دلایل عدم وجود مرکز اهدای خون در منطقه آزاد انزلی،یاد آور شد:با توجه به این که یکی از استان های مهم گردشگر پذیر کشور محسوب می شود بنای ما بر این است که از توان منطقه آزاد مذکور برای اخذ اتوبوس های پیشرفته با پلاک منطقه است.

این مسئول با اشاره به تصدی پست مدیریت درمان دانشگاه علوم پزشکی و خدمات درمانی گیلان در سنوات گذشته،ابراز کرد:در زمان تصدی این پست برای در اختیار گرفتن آمبولانس های بنز پیشرفته با پلاک منطقه آزاد انزلی تلاش کردم تا خدای ناکرده بیمار به دلیل خرابی و دیر رسیدن به بیمارستان فوت نکند.

“مرادی توت کله” بر ضرورت در اختیار قرار گرفتن دو دستگاه اتوبوس پیشرفته با پلاک منطقه آزاد انزلی به منظور اهدای خون اهدا کنندگان تاکید و از اصحاب رسانه خواهش کرد از امکانات انتقال خون استان بازدید و با استان های فارس،کرمان و مازندران مقایسه کنند در سالیان گذشته چه ظلمی در گیلان شده است.

وی در ادامه دست به افشاگری زد و مدعی شد:مدیریت سابق انتقال خون گیلان در سنوات گذشته به دلیل تحصیل  برای اخذ مدرک پزشکی اجتماعی در کشور سوئد بالا سر مجموعه مدیریت انتقال خون استان نبوده است.

به گفته این مدیر،،طبق قانون حق تحصیل در دوران تصدی پست مدیر کلی امکان پذیر نیست و بعد از تصدی پست مدیرکلی توسط بنده،دستگاههای ناظر از این موضوع اطلاع یافتند.

توضیح:ادعای احمد مرادی درباره مدیریت سابق انتقال خون و تحصیل در کشور سوئد و بالا سر مجموعه نبودن مورد تائید”کاشف اسرار”نیست و صحت و سقم آن در دست بررسی است.از مسئولین مرتبط در استان درخواست می شود با سند در این باره روشن گری کنند که موارد مطرح شده درباره مدیریت قبلی صحیح است یا خیر؟

پایان پیام

 

Print Friendly, PDF & Email

اشتراک این خبر در :