کاشف اسرار-در واپسین روزهای عمر چهارمین دوره شورای اسلامی شهر رشت،اعضای پارلمان شهری با یک اقدام غیر منتظره نسبت به عزل شهرداری اقدام کردند و کسی باور نمی کرد”سید رضا موسوی روزان”دست بیعت به استیضاح کنندگان بدهد و رای بر عزل شهردار مورد علاقه اش بدهد.

به گزارش خبرنگار کاشف اسرار،اعضای شورای شهر رشت پس از عزل شهردار رشتی،تصمیم به تعیین معاون حمل و نقل و امور زیربنایی شهرداری رشت با حفظ سمت به عنوان “سرپرست شهرداری”گرفتند و “فرامرز جمشید پور پشتهانی”اهل رستم آباد شهرستان رودبار توانست چند ماهی عهده دار این سمت بشود.

با آغاز به کار پنجمین دوره شورای اسلامی شهر رشت،همه اعضای پارلمان شهری رای به شهرداری از قزوین دادند و بر طبل پر طمطراق با سابقه بودن طولانی اش کوبیدند و به عنوان ناجی شهر در بین اذهان عمومی تلقی شد.

پس از صدور حکم شهرداری”مسعود نصرتی قزوینی نژاد”توسط وزیر کشور،مراسم معارفه این مدیر اهل قزوین مهر ماه امسال در سالن اجتماعات نیروی انتظامی گیلان برگزار شد و طی این مدت شهردار تازه نفس سخنرانی های متعدد بر زبان رانده و بر مشارکت نخبگان با مدیریت شهری در اجرای طرحها تاکید کرده است.

اظهارات شهردار فعلی رشت چنان دل نشین ،امیدوار کننده و مثبت بوده که شنونده و بیننده با گوش کردن و دیدن آن تصور کرده جراحی به این شهر تاریخی قدم گذاشته و این پست را بر عهده گرفته و قرار است برخی از رویه های نادرست این نهاد عمومی غیر دولتی را اصلاح کند.

روزها،ساعت ها،دقایق و ثانیه ها در این مدت بیش از سه ماه سپری شده ولی علی رغم چشم انتظاری برای ترمیم برخی از رویه های نادرست،متاسفانه با این اوصاف باید گفت در روی همان پاشنه قبل می‌چرخد.

یکی از رویه ها  مربوط به حوزه روابط عمومی شهرداری رشت می باشد به طوری که تعداد محدودی از اصحاب رسانه از توان آنها برای تهیه اخبار پرتال دارای ایراد این نهاد عمومی غیر دولتی استفاده می شود و دلیل آن را باید با مدرک اعلام کنند،البته ایراد سایت ربطی به خبرنگاران ندارد.

دعوت از اصحاب رسانه برای حضور در نشست ها و برنامه های شهرداری رشت هم به صورت گزینشی و دل خواهی بوده به طوری که چنان چه انتقادی به عملکرد مدیری داشته باشید از حضور در برنامه های داخلی محروم می شوید و اعتراضات به شهردار با اصالت قزوینی هم تاثیر گزار نیست.آیا باید”به به و چه چه”نوشت  تا بتوان به رسالت مطبوعاتی خویش نیل یابی و اطلاع رسانی جهت حضور خبرنگار در جلسات شهرداری صورت بپذیرد؟

از سال ۹۴ تاکنون برخی از افراد محدود نوظهوری دعوت به همکاری شده اند و از پتانسیل آنها استفاده می شود به طوری اگر بر علیه عملکرد مدیری میانی و دارای اشتباهات مکرر انتقادی را منتشر بکنید،یکی از انها دست به قلم می شود و مواردی بدون سند را نشر می دهد.

یکی دیگر از موارد دیگری که می توان به عنوان مصداق به آن اشاره کرد،اجرای طرح پیاده راه و طرح ترافیک از زمان شهردار معزول و میان سال در هسته مرکزی شهر بوده به طوری که از شهروندی خواسته می شود با انجام مکاتبه ای تقاضای خریداری و تهاتر ملک خویش را با املاک شهرداری را بنماید ولی به دلیل اجرای این طرح ها و عدم دسترسی سواره به ملک با این خواسته مخالفت می شود و به صرفه و صلاح شهرداری هم نمی دانند!

ناگفته نماند معاون حمل و نقل شهرداری رشت از زمان اجرای این طرح ها نسبت به صدور مجوزهای رسمی جهت تردد با وسیله نقلیه سواری از پیاده راه و طرح ترافیک برای برخی از شهروندان  از جمله مالکی که ملک وی خریداری یا تهاتر با املاک شهرداری نشده،مبادرت کرده ولی با مخالفت و مقاومت مدیر منطقه دو شهرداری  مواجهه شده و این امروز سبب برخوردهای سلبی نگهبانان مستقر در این محدوده با دارندگان مجوزهای دارای اعتبار شده است.

از شما چه پنهان ممانعت نگهبانان پیاده راه از تردد با خودروی سواری سبب گردیده شهروند دارای با مجوز از پلیس ۱۱۰ استمداد طلبیده و ماموران با حضور در صحنه و تنظیم صورت جلسه ماوقع را گزارش و برگی در اختیار شهروند دارای حق گذاشته شده است تا پیگیری قانونی علیه ممانعت کنندگان به عمل بیاورند.

مدیر منطقه دو شهرداری رشت هم از تبعیت مجوزهای صادر شده توسط معاون حمل و نقل شهرداری طفره می رود و معاون شهردار را مافوق خود نمی داند،بلکه مدیران مناطق شهرداری را زیر نظر مستقیم شهردار تلقی می کند.

با مداقه بر دفاعیات”مرتضی عاطفی”مبنی بر این که معاون حمل و نقل و ترافیک شهردار رشت مافوق وی نیست،قضاوت به اهل فن،حقوق دانان و خوانندگان سپرده می شود ولی نمی شود شهرداری سیاست یک بام و دو هوا داشته باشد؛یکی اجازه بدهد و دیگری مانع شود و “نصرتی قزوینی نژاد”هم به اعتراض شهروند دارای مجوز بی تفاوت باشد و به سادگی از کنار موضوع بگذرد و نتیجه اعتراض هم ابلاغ نکنند.

با گذری کوتاه بر عملکرد بیش از ۱۰۰ روزه شهردار فعلی رشت،تشکیل اتاق شکوفایی شهرداری رشت یکی دیگر مواردی بوده که در آن از تعدادی مدیران که در گذشته پست هایی را در مجموعه مدیریت شهری بر عهده داشته اند و یا این که مدیرانی دوران بازنشستگی را سپری می کنند حضور به هم رسانده اند ولی جوانانی که دارای هوش و ذکاوت هستند حضوری در این اتاق ندارند.آیا غیر از این است؟

photo_2017-12-28_17-44-58

عدم استفاده از پتانسیل همه جوانان دارای ذوق،هوش و ذکاوت در اتاق شکوفایی شهرداری رشت،در حالی می باشد رهبر انقلاب طی سخنانی در مهر ماه امسال دیدار با نخبگان جوان را جلسه‌ای شیرین و مطلوب و سرشار از امید به آینده و افق‌های پیشِ رو خواندند و  بر این نکته تاکید کردند:” نخبگان، نعمت‌های الهی هستند و باید شکر این نعمت را به‌جا آورد”.انتظار می رود شهردار رشت به رهنموردهای رهبری توجه جدی کنند.

شهردار باید خود تصمیم گیر باشد نه این که خدای ناکرده در استفاده از پتانسیل اشخاص مختلف که برای آبادانی شهر عوارض می پردازند و باید از بیت المال بهره مند بشوند با دیکته و تصمیم شخصی از منافع محروم بشوند و به قول شاعر شیرین سخن،سهراب سپهری:

گل شب در چه کم از لاله قرمز دارد-چشم ها را باید شست، جور دیگر باید دید-واژه ها را باید شست-واژه باید خود باد، واژه باید خود باران باشد-چترها را باید بست-زیر باران باید رفت-فکر را، خاطره را، زیر باران باید برد-با همه مردم شهر ، زیر باران باید رفت-دوست را، زیر باران باید دید-عشق را، زیر باران باید جست

شهرداری رشت اگر به استفاده از تمام پتانسیل همه افراد توان مند از جمله اصحاب رسانه استفاده نمی کند،سخنان گهرباری از امیرمؤمنان در نهج‌البلاغه در این باره کفایت می کند: «خواب نمی‌روم و می‌فهمم که در اطرافم چه می‌گذرد»،

النهایه اگر چه سخنان شهردار طی مدت بیش از ۱۰۰ روز چنان دل نشین ،امیدوار کننده و مثبت بوده که شنونده و بیننده با گوش کردن و دیدن آن  لذت می برد،ولی باید با این نکته ظریف هشدار داد:” دو صد گفته چون نیم کردار نیست!”و”سعدیا گرچه سخندان و مصالح گویی/به عمل کار برآید به سخندانی نیست”.

پایان پیام

 

Print Friendly, PDF & Email

اشتراک این خبر در :