کاشف اسرار-مدیر کل بنیاد شهید و امور ایثارگران گیلان،با تاکید بر این که توجه و رسیدگی به مسائل ایثارگران از وظایف و تکلیف همه دستگاه‌ها و اجزای نظام است،گفت:با توجه به افزایش سن ایثارگران و بزرگ شدن فرزندانشان و ..، این عزیزان با نیازها و خواسته های جدید مواجه هستند که همچنان نیاز به توجه و رسیدگی ویژه به مشکلات این قشر،کماکان باقی است.

به گزارش کاشف اسرار،عبدالله پاکاری، امروز در نشست مسئولین ایثارگران دستگاه های اجرایی گیلان که در محل استانداری برگزار شد، با گرامیداشت یاد و خاطره شهدا،اظهار کرد:ترویج فرهنگ ایثار و شهادت،در واقع توجه و پاسداشت امانتی است که از شهدا به جا مانده است.

وی از مولفه های عملی و اصلی ترویج فرهنگ ایثار و شهادت را توجه به مسائل و موضوعاتی دانست که امروزه ایثارگران و یادگاران شهدا با آن مواجه هستند،تاکید کرد: توجه و رسیدگی به مسائل ایثارگران از وظایف و تکلیف همه دستگاه‌ها و اجزای نظام است.

این مسئول با اذعان بر این که ایثارگران کسانی هستند که دوران پر افتخار تاریخ ملت را رقم زدند،خاطر نشان کرد:سهم گیلان از جامعه ایثارگران،چهار درصد کشوری می باشد، این در حالی است که در استان در آن مقطع زمانی سه درصد از جمعیت کشور را تشکیل می دادیم.

پاکاری اضافه کرد: این آمار نشان از تعهد، ولایتمداری و احساس مسولیتی است که گیلانی ها نسبت به سرنوشت کشور در دفاع از ارزش ها و اصول انقلاب و نظام از خود نشان دادند.

وی ابراز کرد: امروزه ایثارگران با حضور موفق و پرصلابت خود در حوزه‌های مختلف علمی، اقتصادی، ورزشی، اجتماعی و… نقش مهمی را ایفا می‌کنند و این نقش نسبت به گذشته بسیار برجسته تر است.

مدیر کل بنیاد شهید گیلان با ابراز خرسندی از این که بسیاری از این ایثارگران در حوزه اقتصادی از کارآفرینان برتر ما هستند،خاطر نشان کرد: در حوزه های علمی نیز ایثارگرانی داریم که بالاترین کرسی های علمی را در اختیار دارند و اثرات خوبی را از خود در جامعه به جا گذاشته اند.

پاکاری این حضور را نشان از توانایی،لیاقت و شایستگی ایثارگران دانست و گفت: با توجه به افزایش سن ایثارگران و بزرگ شدن فرزندانشان و ..، این عزیزان با نیازها و خواسته های جدید مواجه هستند که همچنان نیاز به توجه و رسیدگی ویژه به مشکلات این قشر،کماکان باقی است.

وی اذعان کرد:در سال های اخیر اقدامات خوب و قابل توجهی در حوزه اجرای طرح سپاس، برگزاری یادواره‌های شهدا و… انجام شده است اما با همه وجود در برخی مسائل از جمله موضوعاتی مثل اشتغال که از دغدغه های اصلی ایثارگران است،دچار مشکلاتی هستیم.

این مسئول ،یاد آور شد: زیر ساخت های خوبی وجود دارد،آنچه را که مورد انتظار جامعه ایثارگری است،رفع مشکلات و رسیدگی به امور ایثارگران طبق دستور قانون بوجود دارد.

پاکاری،اعتقاد دارد:اگر بتوانیم به نحو احسن از ظرفیت قابل توجهی که قانون در حوزه ایثارگران و زیر ساخت آن در دستگاه ها قرار داده بهره بگیریم، بخش قابل توجهی از مشکلات ایثارگران مرتفع خواهد شد و نیاز به هیچ کار خارج از قانون هم نیست.

وی با بیان اینکه اگر سهم ۲۵ درصدی دستگاه ها در قانون که آنها را مکلف کرده است در جذب نیروهای قراردادی، شرکتی، پیمانکاری و…، انجام شود، کلی از مشکلات رفع خواهد شد،افزود:در حالی که در استان گیلان عملا این بخش از اجرای قانون مسکوت مانده و اجرای این بخش می تواند خیلی به جامعه ایثارگری کمک کند.

مدیر کل بنیاد شهید گیلان با تاکید بر اینکه با رعایت این قانون، اعتماد سازی شده و نگاهی که اکنون ایثارگران ما از آن رنج می برند،نیز برطرف می شود،تصریح کرد: دو دیدگاه در نقش دستگاه ها در امور ایثارگران حایز اهمیت است.

پاکاری،ادامه داد:اولین دیدگاه،رویکرد و نگرش عمومی دستگاه ها از حیث اخلاقی و قانونی در قبال ایثارگری است که جانش را برای امنیت و آسایش مملکت هزینه کرده است .

به گفته وی،در دیدگاه دوم باید از بعد و نگرش تخصصی به آن توجه شود و آن اینکه مثلا دستگاه در قبال ایثارگران و درمان آنها چه نقشی می تواند ایفا کند،و چه می توانیم انجام دهیم که در حوزه درمان و سلامت بتوانیم خدماتمان را برای این قشر، ارتقاء دهیم و یا در حوزه ارتقا آموزشی، فرهنگی، ورزشی و… دستگاه‌ها،چه کمکی می توانند برای این قشر انجام دهند.

این مسئول،به تاکید بر ضرورت ترویج فرهنگ ایثار و شهادت به عنوان یک عنصر اثرگذار،متذکر شد: نباید فقط حوزه ایثارگری را به گروه های ارتش، سپاه و بسیج معطوف کرد بلکه باید آنرا در گروه های اجتماعی که می تواند خیلی از گره های جامعه ما را برطرف کنند،سوق دهیم.

پاکاری با بیان اینکه یک هزار و ۲۸۸ گلزار در گیلان وجود دارد به بحث گلزارها با توجه به اعتبارات قابل توجه ای که در این سال های اخیر  ترزیق شده اشاره کرد و افزود: در بعد ساماندهی و بعد نگهداری از گلزارها که مطابق قانون باید در اختیار بخشداری ها، دهیاری ها، شهرداری‌ها قرار گیرد.

به گفته وی،متاسفانه گاهی به دلیل اینکه به وظایف خود آشنا نیستیم، کم کم برخی از این گلزارها در مرحله ساماندهی مجدد قرار گرفته اند، در صورتی که اگر به موقع بخواهیم به آنها برسیم و به مسایل جزیی آنها رسیدگی کنیم اکنون این مشکل کمتر خواهد بود.

مدیر کل بنیاد شهید گیلان در پایان با اشاره به نزدیک شدن روز ۲۲ اسفند و برنامه های محوری روز بزرگداشت شهدا اشاره و بر مردمی برگزار کردن برنامه های این روز تاکید کرد و گفت: امیدواریم دستگاه های اجرایی نیز در تجلیل از ایثارگران، مشارکت در دیدار با خانواده های شهدا، تبلیغات محیطی و … فعالیت داشته باشند.

پایان پیام

اشتراک این خبر در :