کاشف اسرار-پس از گذشت حداقل هفت سال از انتشار اخباری  در برخی از رسانه ها مبنی بر در حال تخریب شدن و ضرورت مرمت سردرب حمام تاریخی گلزار رشت،با قدمت تاریخی مربوط به دوره قاجاریه،عملیات فاز اول مرمت آن توسط  معاونت میراث فرهنگی اداره کل میراث فرهنگی،صنایع دستی و گردشگری گیلان آغاز شد.

به گزارش خبرنگار کاشف اسرار،حمام گلزار به شماره ثبت ۱۱۱۵۰ به تاریخ یازدهم مهرماه  در فهرست آثار ملی ایران در رشت-سبزه میدان-محله پیرسرا-روبروی فروشگاه صابری-پلاک شش واقع شده است.

در سال ۹۲ و بر اثر بی تفاوتی برای مرمت بخشی از دامنه این اثر ملی،سبب شد عوامل شهرداری و آتش نشانی شهر رشت برای حفظ جان عابرین پیاده و ساکنین برابر بند ۱۴ ماده ۵۵ قانون شهرداری‌ها، نسبت به تخریب بخشی از سقف سر در این حمام مبادرت کنند.

تخریب بخشی از دامنه  سبب شد بر اثر مرور زمان و گذشت بالغ بر ۴ سال بخشی از سقف این بنا هم با خاک یکسان بشود ولی با روی کار آمدن سرپرست جدید معاونت میراث فرهنگی اداره کل میراث فرهنگی،صنایع دستی و گردشگری استان،تمهیدات لازم برای در دستور کار گرفتن جذب منابع و مرمت بنا صورت بپذیرد.

سرپرست معاونت میراث فرهنگی گیلان با انجام تمهیدات لازم ،در نهم اسفندماه جاری با صدور نامه برای سرپرست منطقه دوم شهرداری رشت،مراتب آغاز مرمت اضطراری و رفع خطر سر درب این بنای تاریخی را اعلام کرد.

“ولی جهانی”در این نامه ضمن معرفی پیمان کار مرمت بنای مارالبیان،درخواست صدور لازم برای همکاری با پیمان کار معرفی شده را خواستار گردید و  تصویری از نامه یاد شده بر روی دیوار حمام نصب شد.

سرپرست معاونت میراث فرهنگی اداره کل میراث فرهنگی،صنایع دستی و گردشگری گیلان بعد از ظهر امروز در گفتگوی اختصاصی با خبرنگار کاشف اسرار،با اشاره به آغاز مرمت سردرب حمام گلزار رشت،اظهار کرد:فاز اول طرح مرمت و بازسازی سر درب این حمام در دستور کار این دستگاه دولتی قرار گرفت.

وی با بیان این که حمام مذکور با کاشی کاری ها و تزئینات فاخر متعلق به دوره قاجار یکی از بناهای ارزشمند ثبت شده در فهرست آثار ملی کشور محسوب می شود،خاطر نشان کرد:علی رغم اعتبار ناچیز در نظر گرفته شده،انتظار می رود طرح مذکور با همکاری مالکین در فاز اول پایان یابد و رفع خطر از ریزش شود.

این باستان شناس،متذکر شد:محله پیرسرا یکی از محلات قدیمی رشت قلمداد می شود و این اداره کل در نظر دارد  برای اجرای طرح بازآفرینی این شهر ،ابنیه تاریخی موجود در بافت تاریخی را با مشارکت مالکین بناهای ثبت شده اقدام کند.

جهانی در پایان،ابراز کرد:در بافت تاریخی شهر رشت بالغ بر ۳۰۰ بنای تاریخی شناسایی و تعداد ۱۷۰ بنای تاریخی آن مستند سازی شده،ضمن این که ۱۲۳ اثر تاریخی آن در فهرست آثار ملی ایران به ثبت رسیده است.

پایان پیام

اشتراک این خبر در :