کاشف اسرار-مدیرکل کمیته امداد گیلان با تاکید بر این که این استان زکات واجب ندارد،ابراز کرد:مردم نوع‌دوست استان همواره در پرداخت زکات مستحبی برای کمک به نیازمندان پیش گام هستند.

به گزارش کاشف اسرار،علی رضا محمدی امروز با حضور در بیت نماینده ولی‌فقیه در گیلان و امام‌جمعه رشت در جمع مسئولان کانون‌های فرهنگی، هنری مساجد استان گزارشی از عملکرد حوزه زکات ارائه داد و اظهار کرد: زکات از پایه‌های دین اسلام و درمان دردهای اقتصادی جامعه اسلامی به شمار می‌آید.

وی با تاکید بر این که گیلان زکات واجب ندارد اما مردم نوع‌دوست استان همواره در پرداخت زکات مستحبی برای کمک به نیازمندان پیش گام هستند،با قرائت بخشی از بیانیه مقام معظم رهبری در همایش سالانه زکات افزود: در راستای منویات مقام معظم رهبری شورای زکات گیلان در سال‌های اخیر فعالیت ویژه‌ای در سطح استان داشته است.

این مسئول از تشکیل و راه‌اندازی شورای زکات روستاها در گیلان خبر داد و تأکید کرد: شورای زکات برای نخستین بار در کشور توسط گیلان راه‌اندازی شده است و هزار و ۷۵ روستا در قالب شورای زکات در استان فعال هستند.

محمدی بابیان اینکه سه هزار و ۳۱ نفر از عاملان زکات در شوراهای زکات استان گیلان در حال فعالیت هستند،متذکر شد: ۲۳۴ نفر از عاملان زکات استان را روحانیان تشکیل می‌دهند.

وی با اشاره به اینکه امسال ۹۲ مورد جلسه در رابطه با شورای زکات در استان گیلان برگزارشده است،ابراز کرد: در سال جاری تاکنون ۷ میلیارد و ۱۰۰ میلیون تومان زکات توسط مردم نوع‌دوست گیلان پرداخت‌شده است.

مدیرکل کمیته امداد گیلان با اشاره به اینکه میزان زکات جمع‌آوری‌شده سال گذشته ۶ میلیارد و ۷۰۰ میلیون تومان بوده است افزود: امسال پرداخت زکات در مقایسه با مدت مشابه سال گذشته ۳۰۰ میلیون تومان افزایش پیداکرده است.

محمدی خاطرنشان کرد: زکات جمع‌آوری‌شده در هر محل صرف امور فقرا و نیازمندان همان منطقه می‌شود و تهیه جهیزیه نوعروسان، آزادی زندانیان، کمک به معیشت و مسکن و اشتغال نیازمندان ازجمله اقدامات انجام‌شده از محل جمع‌آوری زکات استان است.

وی بابیان اینکه امسال ۶ مورد کمک‌هزینه خرید جهیزیه، ۴۱۶ مورد کمک‌هزینه درمان، ۱۲۰ مورد کمک‌هزینه تحصیلی از محل جمع‌آوری زکات پرداخت‌شده است، گفت: ۴۳ فقره احداث مسکن، دو مورد آزادی زندانیان،  ۶۰ فقره تعمیرات مسکن، یک مورد ساخت مسجد برای اهل تسنن و به ۱۹ هزار و ۶۰۰ نفر در قالب کمک معیشتی از محل جمع‌آوری زکات کمک شد.

این مسئول در پایان با اشاره به برگزاری جشن نیکوکاری در استان گیلان، یادآور شد: جشن نیکوکاری امسال با شعار “جوانه لبخند بر لب می‌کاریم ” برگزار می‌شود و ۹۰ پایگاه ثابت و ۶۰ پایگاه سیار در شهرستان‌های استان و تمامی پایگاه‌های بسیج و مساجد استان آماده دریافت کمک‌ها هستند .

محمدی،افزود:همچنین مردم می‌توانند کمک‌های خود را با شماره‌گیری *۸۸۷۷*۰۱۳#و یا شماره‌حساب ۴۷۹۰۴۷۹۰/۸۳ بانک ملت شعبه شهرداری رشت به نیازمندان اهداء کنند که ظرف ۷۲ ساعت به دست آن‌ها خواهد رسید.

پایان پیام

 

اشتراک این خبر در :