کاشف اسرار-رئیس سازمان صنعت،معدن و تجارت گیلان؛نداشتن منابع مالی را از مهم ترین مشکلات صادرکنندگان این استان عنوان و اذعان کرد:اگر بتوان با مدیران بانکی در استان و کشور به توافقی دست یافت تا در راستای سیست های حمایت از صادرات گام هایی برداشته بشود کمک خواهد کرد.

به گزارش خبرنگار کاشف اسرار از رشت،”فرهاد دلق پوش”در چهارمین جلسه کارگروه صادرات غیر نفتی هم زمان با برگزاری شورای گفتگو دولت با بخش خصوصی گیلان به ریاست استاندار،پیشاپیش ضمن تبریک فرا رسیدن سال نو،ابراز امیدواری کرد سال ۹۷ سال خوبی برای تولید و اشتغال باشد.

وی به بیان گزارش عملکردی به میزان حجم تجارت خارجی از گیلان  طی یازده ماه سال جاری پرداخت و اظهار کرد: طی این مدت ۴۵۴ هزار و ۱۳۸ تن کالا عمدتآ شامل محصولات نباتی ،معدنی،صنعتی،غذایی،نساجی،پلاستیکی با ارزش ۲۹۸ میلیون و ۳۳۲ هزار و ۶۵ دلار از گمرکات استان و بیشتر به کشورهای حاشیه دریای خزر و نیز عراق صادر شد.

این مسئول با بیان این که میزان صادرات کالاها از گیلان نسبت به مدت مشابه سال گذشته از نظر وزن ۱۰ درصد کاهش یافته ولی از لحاظ ارزش دلاری هیچ تغییری صورت نگرفته است،خاطر نشان کرد:واردات کالات در طی این مدت یک میلیون و ۸۴۳ هزار و ۹۴۰ تن بوده که شامل آهن آلات ،گندم وجو،چوب و تخته،محصولات شیمیایی ،ماشین آلات صنعتی،لوازم برقی و قطعات آنها با ارزش ۸۷۸میلیون و ۲۰۹ هزار و۳۳۹ دلار از کشورهای مختلف صورت گرفت.

دلق پوش مبداء واردات کالاهای وارداتی را روسیه،قزاقستان،چین،ژاپن،کره جنوبی و آلمان اعلام کرد و متذکر شد:میزان واردات نسبت به مدت گذشته مشابه از نظر ارزش ۵۶ درصد و از لحاظ وزن ۲۷ درصد کاهش داشت.

وی در تبیین تحقق سیاست های صادرات کالاهای غیر نفتی گیلان پیش بینی برای امسال را حدود ۴۰۰ میلیون دلار ذکر کرد و افزود:در طی مدت ۱۱ ماهه،۳۰۰ میلیون دلار آن تحقق یافته است.

به گفته نماینده اسبق مردم آستارا در مجلس شورای اسلامی،برای سال آینده سیاست گذاری برای تحقق ۴۵۰ میلیون دلار تنظیم شده ،ضمن این که برای این که سیاست های صادرات هماهنگ  و دستگاه های متولی برای حمایت از این بخش هم سوء بشوند،سیاست اصلی وزارت صنعت ،معدن و تجارت گیلان و به تبع آن سازمان گیلان،حمایت از تولیدات صادرات محور است.

دلق پوش،یاد آور شد:تشویق سازمان صنعت،معدن و تجارت گیلان در زمان صدور مجوزهای تاسیس و هم چنین پروانه های بهره برداری بر حمایت از تولید کالاهای صادرات محور می باشد،در این راستا جلسات متعددی با دستگاه های مربوطه برگزار  و نظرات کارشناسی هم اخذ شده و از جمله نظرات برای توسعه صادرات برنامه ریزی جهت برپایی نمایشگاه های تخصصی  بوده است.

وی اولویت  دادن در اعطای تسهیلات به صادر کنندگان ،ایجاد  و پیگیری شرکت های مدیریت صادرات ،پرداخت مشوق های صادراتی و تسهیلات بانکی را از جمله مهم ترین درخواست های خویش برای حمایت از توسعه صادرات کالاهای تولید شده در گیلان را از استاندار خواستار شد.

این مسئول،اعزام و پذیزش تورهای اقتصادی با همکاری مجموعه های ذیربط در گیلان را از جمله مهم ترین برنامه های در دستور کار سازمان صنعت،معدن و تجارت گیلان برشمرد و اذعان کرد:شناسایی فرآیند صادرات کالا و خدمات یکی دیگر از برنامه ها می باشد به طوری که برخی از مسائل در بیرون از مرزها و کشورهای همسایه هم چون موانع تحرک دهی ،مشکلات گمرکی و حمل و نقل احصاء می شود.

دلق پوش،شناسایی شرکت ها و اقلام صادراتی را نیازمند وجود یک تعامل  و همکاری دانست و جزو برنامه های کاری خویش بر مسند رئیس سازمان صنعت،معدن و نجارت گیلان بیان کرد،اضافه کرد:برگزاری جلسات صادرات غیر نفتی با محورهای مشخص به ریاست استاندار از دیگر برنامه های در دست پیگیری است.

وی از همراهی استاندار گیلان برای برگزاری جلسات صادرات غیر نفتی گیلان قدردانی کرد و معتقد است:”از زمان انتصاب”مصطفی سالاری”به این سمت توجه عملی و میدانی سپاس گزارم.

رئیس سازمان صنعت،معدن و تجارت گیلان برگزاری جلسات آشنایی با نحوه تجارت با کشورهای هدف اقتصادی به صورت مشترک با همکاری اتاق بازرگانی،صنایع و معادن و کشاورزی استان و فعالین این حوزه و نیز شناسایی و تشویق صادر کنندگان نمونه و برپایی جلسات میزهای کالاها را از دیگر برنامه های در دست پیگیری خویش ذکر کرد.

 

اشتراک این خبر در :