کاشف اسرار-سرپرست معاونت امور فرهنگی و توسعه ورزشی سازمان فرهنگی،اجتماعی و ورزشی شهرداری رشت،مدعی شد:بهره برداری سیاسی از پیاده راه هسته مرکزی رشت و افتتاح به صورت زنده برنامه شب های روشن در شهرهای رشت،لاهیجان و انزلی کرد،سخنگوی شورای شهر هم،گفت:برگزاری برنامه شب های روشن رشت بی معنا بود

به گزارش خبرنگار کاشف اسرار،حمید آزمون در جلسه امشب کمیسیون فرهنگی شورای اسلامی شهر رشت به ریاست”محمد حسن عاقل منش،به بیان ابعاد پشت پرده چگونگی اجرای برنامه شب های روشن شهر رشت با حضور معاون رئیس جمهوری و رئیس سازمان میراث فرهنگی،صنایع دستی و گردشگری و نیز استاندار گیلان پرداخت.

وی اذعان کرد:در اجرای برنامه ها ضعف وجود دارد و برنامه ریزی بهتری می توانست صورت بگیرد،کسی هم منکرش نیست و جای دفاع هم برای ما وجود ندارد.

این مسئول،خاطر نشان کرد::اداره میراث فرهنگی شهرستان رشت در دوم دی ماه سال گذشته مکاتبه ای با شهردار رشت انجام داده و در آن نامه به این نکته اشاره گردیده که گاهآ مشاهده شده برخی از فعالان بخش خصوصی بدون اخذ مجوز از سازمان متولی(میراث فرهنگی)با مراجعه به شهرداری های تابعه و سازمان فرهنگی شهرداری رشت اقدام به برگزاری جشنواره ها و نمایشگاه های صنایع دستی می کنند.

آزمون با تاکید بر این که سازمان فرهنگی شهرداری رشت تا زمان صدور این نامه برای”نصرتی قزوینی نژاد”با برگزاری هیچ نمایشگاهی موافقت نکرده است،متذکر شد:حسین میرزایی در بخش دیگری از نامه درخواست کرده تا برگزاری هر گونه نمایشگاه های صنایع دستی و جشنواره با اخذ مجوز از سوی اداره میراث فرهنگی شهرستان رشت صورت گیرد.

وی با اشاره به ارجاع این نامه از سوی شهردار رشت به سازمان فرهنگی زیر مجموعه این نهاد عمومی غیر دولتی برای مورد عنایت قرار دادن درخواست،تصریح کرد:این سازمان به دلیل این که همواره هزینه برگزاری نمایشگاه ها بر عهده شهرداری گذاشته شده با برگزاری هیچ نمایشگاهی تا زمان صدور این مکاتبه مخالفت کرده است.

سرپرست معاونت امور فرهنگی و توسعه ورزشی سازمان فرهنگی،اجتماعی و ورزشی شهرداری رشت؛یاد آور شد:شهرداری رشت برای برپایی نمایشگاه ها باید هزینه سازه نمایشگاهی،تامین نیرو برای نگهبانی و نظافت ایام برگزاری را پرداخت بکند،ضمن این که در صورتی که آسیبی دید،تاوان را هم بپردازد و تبلیغات شهری را هم انجام بدهد.

آزمون با اشاره به مطرح شدن اجرای برنامه شب های روشن و شب زنده داری شهر رشت،لاهیجان و بندر انزلی توسط استاندار گیلان در نیمه دوم اسفند ماه سال گذشته،بیان کرد:به دنبال اظهارات”مصطفی سالاری”کارگروه هایی در استان تشکیل و بر این نکته تاکید شد  مردم در پیاده راه هسته مرکزی رشت به عنوان قلب تپنده این شهر با برگزاری جشنواره و نمایشگاه نگه داشته شوند.

وی تصریح کرد:برگزاری نمایشگاه صنایع دستی و سوغات ایام نوروز امسال در پارک محتشم و نیز پیاده راه هسته مرکزی تنها نمایشگاهی بوده که سیکل برگزاری آن بالعکس بوده و متقاضی آن شرکت بخش خصوصی بوده به فرمانداری رشت مراجعه کرده و با انجام مکاتبه ای در سیزدهم اسفند ماه سال گذشته تقاضای برگزاری را در این دو مکان ارائه کرده است.

این مسئول،اضافه کرد:فرمانداری رشت به دنبال این تقاضا با انجام مکاتبه ای با اداره میراث فرهنگی و گردشگری این شهرستان جهت بررسی و مساعدت ارسال کرده و این اداره هم در پاسخ به این درخواست و بدون دخیل دانستن شهرداری رشت مراتب بلامانع بودن برگزاری این نمایشگاه را اعلام کرد.

آزمون با اشاره به مراجعه پرسنل میراث فرهنگی به سازمان فرهنگی و اجتماعی شهرداری رشت و متذکر شدن این نکته از سوی سازمان مبنی بر این که بدون اخذ مجوز از شورای تامین حق برگزاری نمایشگاه در هیچ یک از اماکن این شهر را ندارید،یاد آور شد:از فرمانداری تماس برقرار و تقاضا شد مکان برگزاری نمایشگاه بلامانع اعلام بشود.

وی با اذعان بر این که شهرداری رشت برای برپایی نمایشگاه فقط متولی مکان است خطاب به رئیس کمیسیون برنامه و بودجه شورای اسلامی شهر رشت،گفت:هیچ کس در شهرداری نمی توانست جلوی برگزاری این نمایشگاه را بگیرد،ولی با زرنگی که صورت گرفت هزینه برق،نظافت و…بر عهده شرکت برگزار کننده محول شد تا سهمی از بابت برگزاری نمایشگاه پرداخت بکند.

سرپرست معاونت امور فرهنگی و توسعه ورزشی سازمان فرهنگی،اجتماعی و ورزشی شهرداری رشت با بیان این که ۳۵ میلیون صرف تامین سازه نمایشگاهی شده و شهرداری یک ریال بدین منظور پرداخت نکرد،مدعی شد:معاون رئیس جمهوری و رئیس سازمان میراث فرهنگی،صنایع دستی و گردشگری برای افتتاح شب های روشن رشت  در اواخر اسفند ماه سال گذشته به رشت آمد.

به گفته آزمون،”علی اصغر مونسان”کلی بهره برداری سیاسی از پیاده راه هسته مرکزی رشت و افتتاح به صورت زنده برنامه شب های روشن در شهرهای رشت،لاهیجان و انزلی کرد و استیجی که در میدان شهرداری تعبیه و  کل نمای ساختمان شهرداری را گرفت بر اساس مصوبه ای بود که استاندار گیلان شامگاه ۲۴ اسفند ماه در پیاده راه گرفت.

وی مکان اولیه تعبیه استیج برای برگزاری افتتاح برنامه شب های روشن را در ابتدای پیاده راه فرهنگی خیابان سعدی رشت توسط رئیس سازمان فرهنگی و اجتماعی شهرداری عنوان کرد و افزود:استاندار گیلان با حضور در شامگاه ۲۴ اسفند ماه بر این نکته تاکید کرد سن برنامه باید در روبروی ساختمان شهرداری رشت استقرار یابد.

این مسئول در زمان بیان نکته ای خطاب به اعضای کمیسیون فرهنگی شورای اسلامی شهر رشت مبنی بر این که چه کسی می تواند با این درخواست استاندار گیلان،مخالفت بکندّ،بفرماید ما هم به تبع سرباز شما بودن پیش می رویم و جلوگیری می کنیم،با واکنش سخنگوی پارلمان شهری مواجه شد.

فاطمه شیرزاد در این هنگام با طرح سخنانی مبنی بر این که جلوی درخواست های استاندار گیلان هم می ایستیم ،تاکید کرد:برگزاری برنامه شب های روشن رشت چه مسخره بازی بازی بوده است؟استفاده سیاسی کرد و رفت.

آزمون در ادامه سخنان خویش به درخواست سالن برای برگزاری نمایشگاه به مناسبت هفته پژوهش در سال گذشته اشاره کرد و گفت:در زمان تصدی استانداری گیلان توسط”محمد علی نجفی امیر کیاسر”قرار بر این بود یک هفته سالن آتش نشانی در  تقاطع غیر هم سطح انتظام به صورت رایگان در اختیار بگیرند ولی با مخالفت رئیس سازمان فرهنگی شهرداری و بنده روبرو شد.

وی متذکر شد:برای برگزاری این نمایشگاه روزانه مبلغ ۳۵ میلیون ریال و در مجموع بالغ بر ۲۴ میلیون ریال می شود ،ضمن این که یک هفته این سالن تعطیل می گردید و بایدضرری به تیم هایی که این سالن را اجاره کردند در هفته دیگر پرداخت می کردیم و ۴۷۰ میلیون ریال ضرر به دنبال داشت و اکثر اعضای شورای اسلامی تماس گرفتند و النهایه شهردار تماس برقرار  و بیان کرد معاون سیاسی استاندار تماس گرفته و تاکید کرده بروید آنجا هر طور که شده مشکل را حل کنید.

سرپرست معاونت امور فرهنگی و توسعه ورزشی سازمان فرهنگی،اجتماعی و ورزشی شهرداری رشت،مدعی شد:به زور از این سازمان سالن گرفتند ،ضمن این که اکثر قریب به اتفاق اعضای شورای اسلامی شهر از درخواست اخذ سالن رایگان اطلاع داشتند که مورد مخالفت ما قرار گرفته بود.

رئیس کمیسیون برنامه و بودجه شورای اسلامی شهر رشت در این هنگام با بیان این که شخصی در هنگام سنگ زدن به خانه شیطان،سنگش تمام شد و گفت حداقل فحش بدهیم،اظهار کرد:ما باید خودمان را انجام بدهیم ،حداقل نمی توانیم اعلام مخالفت نمائیم و با شهروند در ارتباط باشیم و بگوئیم ما به عنوان نماینده های شما در شورای اسلامی شهر با انجام این گونه کارها مخالف هستیم

فرهام زاهد آجی بوزایه،با تاکید بر این که استاندار و فرماندار باید خودش پاسخگو باشد،هشدار داد:باید به جای صدور پیام تبریک نوروزی،فیلم گرفتن و پخش کردن در سایت ها و شبکه ها،مخالفت خویش را فیلم می گرفتیم و پخش می کردیم،مگر از کسی ترسی داریم؟

وی با تصریح بر این که به واسطه یک فشاری سالن شهرداری به مجموعه ای به صورت رایگان داده می شود و هیچ اختیاری بر روی آن ندارید،متذکر شد:مصاحبه می توانیم انجام بدهیم و مخالفت خویش را اعلام بکنیم و در شورای شهر رای گیری می کردیم و به استاندار گیلان اعلام مخالفت می کردیم تا”سالاری”در مکان دیگری برگزار کند.

“شیرزاد”در این هنگام با بیان این که در صورتی که مطلع بودیم من و شما نمی توانستیم جلوی کار را بگیریم،پس چرا شورای شهر وجود دارد و داشته باشد؟شورای اسلامی شهر باید مکان برگزاری را تعیین بکند.

رئیس کمیسیون برنامه و بودجه شورای اسلامی شهر رشت در ادامه سخنان خویش با تاکید بر این که مکان برگزاری متعلق به شهرداری بوده و چطور باید فحش و فلاکت برای شورای اسلامی شهر و شهرداری بخورد،اظهار کرد: استفاده اش را شخص دیگری بکند و شبش را دیگری روشن بکند و نصفه شب اسفند ماه در پیاده راه حضور یابد،سالاری برای چه بازدیدی می آید؟

زاهد آجی بوزایه،مکان برگزاری شب های روشن رشت در پیاده راه مرکزی رشت را متعلق به شهرداری  دانست و خاطر نشان کرد:شهرداری رشت،شهردار و شورای اسلامی شهر دارد و اگر”نصرتی قزوینی نژاد”زیر بار فشار موافقت کرده،نظر خودش را گفته و ما مخالف این موضوع هستیم و اگر برای برگزاری برنامه ای در تابستان  از در پارک درخواست کردند،”نصرتی یا مقصودی” به ما اعلام بکنید،حداقل مخالفت کرده و از شهردار خواسته بشود در جلسات شورای تامین شرکت نکنند.

وی اذعا کرد:پول اعظم برگزاری نمایشگاه ها توسط کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان،ورزش و جوانان،بنیاد شهید و امور ایثارگران ،بهزیستی،میراث فرهنگی و گردشگری،از سوی شهرداری رشت پرداخت می شود  و آن جایی که می خواهیم تصمیم بگیریم،هر چیزی برای خودشان به اسم شهر رشت و شهرداری ؛َاجرا بشود؟!استاندار آمده باشد،می خواهم صد سال …..نیاید،خداقل مخالفتم را اعلام می کنم،زیر حرف زور هم نمی روم

پایان پیام

 

Print Friendly, PDF & Email

اشتراک این خبر در :