کاشف اسرار- معاون اجتماعی وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی،گفت:۷۵ درصد موضوعات مربوط به سلامت، خارج از حیطه مسوولیتی مدیریت نظام سلامت است

به گزارش کاشف اسرار به نقل از وبدا گیلان،هادی ایازی با بیان این مطلب در حاشیه اولین کانون سلامت محله گیلان در رشت، با اشاره به ضرورت تشکیل معاونت اجتماعی در وزارت بهداشت گفت: با تشکیل این معاونت،زمینه مشارکت‌های بین بخشی سایر وزارتخانه‌ها و دستگاه‌های اجرایی برای تامین و حفظ سلامت مردم فراهم شد.

وی ادامه داد:در این راستا، ارتقای مشارکت مردم در عرصه‌های سلامت، تقویت سازمان‌های مردم نهاد سلامت، کمک خیرین به نظام سلامت و بسیاری دیگر از مولفه‌های اجتماعی موثر بر سلامت، از اهداف تشکیل معاونت اجتماعی بود.

این مسئول با بیان این که قریب ۷۵ درصد از موضوعات مربوط به سلامت، خارج از حیطه مسوولیتی مدیریت نظام سلامت است، خاطرنشان کرد: بدون همکاری بین بخشی و همراهی سایر سازمان‌های که عملکرد آنها به نوعی با سلامت مردم مرتبط است، نمی توان به سلامت مطلوب در جامعه دست یافت.

باید در هر خانواده، یک سفیر سلامت داشته باشیم
ایازی
با اشاره به ضرورت تشکیل کانون‌های سلامت در سطح محلات و برگزاری کارگاه‌های آموزشی برای گروه‌های مختلف مردمی برای توسعه سلامت، تصریح کرد: فراهم کردن امکان مشارکت های مردمی، توانمندسازی محلات، تقویت همکاری‌های بین بخشی از موارد مورد انتظار در استان گیلان است.

 وی ضمن تشکر از دانشگاه علوم پزشکی گیلان و مشارکت شهرداری و شورای اسلامی رشت در فراهم سازی امکانات جهت راه اندازی کانون سلامت محله، خواستار فراهم شدن امکان مشارکت بیشتر مردم در این زمینه شد .

معاون وزیر بهداشت اظهار امیدواری کرد: با راه اندازی کانون های سلامت در محلات رشت، این شهر بتواند به عنوان شهر سلامت محور الگویی برای سایر شهرها باشد.

ایازی ،تاکید کرد:در این زمینه باید تا جایی که می توانیم کارها را به مردم واگذار کنیم تا شاهد اجرای این طرح در تمام محلات استان باشیم و در هر خانواده، یک سفیر سلامت داشته باشیم.

با استقرار کانون سلامت محلات،  ارتقای سلامت جامعه افزایش می یابد

رییس دانشگاه علوم پزشکی گیلان هم طی سخنانی در این مراسم ،اظهار کرد: مقوله اجتماعی شدن سلامت به عنوان یکی از مهمترین اولویت ها در دستور کار دانشگاه علوم پزشکی گیلان قرار دارد

شاهرخ یوسف زاده چابک-،ابراز کرد:اولین کانون سلامت محله به منظور ارتقای سلامت همه جانبه مردم و در راستای اجتماعی شدن مقوله سلامت، به همت دانشگاه عوم پزشکی گیلان و با همکاری سازمان فرهنگی، اجتماعی و ورزشی شهرداری رشت، افتتاح شد.

وی افزود: با توجه به این که یکی از اهداف مهم این طرح، ارتقای سلامت مردم در گیلان است، با استقرار کانون سلامت محلات در استان، به ویژه در محلات محروم و پرجمعیت، مشارکت مردم برای ارتقای سلامت جامعه افزایش می یابد.

این مسئول افزود: یکی دیگر از مزایای ایجاد کانون سلامت در محلات، ایجاد نشاط و شور اجتماعی و فرهنگ سازی در بین مردم به ویژه جوانان جهت برطرف کردن آسیب های روحی، روانی و اجتماعی و تحکیم بنیان خانواده است.

یوسف زاده چابک ،متذکر شد: در زمان بروز بحران های طبیعی و اجتماعی نیز بهره گیری از افراد ساکن در محلات، بهترین فرصت را برای پیشگیری و رفع معضلات فراهم می کند. در این زمینه استفاده صحیح از فضای مجازی و تکنولوژی برای تبادل اطلاعات می تواند تاثیر گذار باشد.

ریییس کمیسیون بهداشت و محیط زیست شورای شهر رشت هم طی سخنانی،اظهار کرد:در حال حاضر ۱۰سرای محله در شهر رشت وجود دارد.

فاطمه شیرزاد کوزانی، اظهار امیدوای کرد با همکاری دانشگاه علوم پزشکی گیلان و با کمک خیرین سلامت بتوانیم کانون های سلامت محله را در دیگز محلات رشت راه اندازی بشود و در این راستا واستار افزایش بودجه حوزه سلامت و توسعه گردشگری سلامت در استان شد.

کانون سلامت محله حمیدیان رشت، در قالب ۶ کارگروه: مادر و کودک، نوجوان و جوان، میانسال، سالمند، محیط زیست و تحکیم بنیان خانواده، به مراجعین خدمات سلامت ارایه خواهد کرد./ن

Print Friendly, PDF & Email

اشتراک این خبر در :