کاشف اسرار-مدیریت سایت شهرداری رشت در هفته گذشته و برابر با دوم اردیبهشت ماه جاری جلسه دیدار شهردار و تعدادی از مدیران این نهاد عمومی غیر دولتی با سه عضو مجمع نمایندگان گیلان در مجلس شورای اسلامی را بر روی خروجی اینترنتی منتشر کرد.

photo_2018-04-26_01-28-35

به گزارش خبرنگار کاشف اسرار،این سایت خبری که به مدیریت”مدیره روابط عمومی”فعالیت می کند در بخشی از اظهارات شرکت کنندگان به نقل از یکی از نمایندگان مردم رشت در مجلس شورای اسلامی،نوشت:”نماینده مردم رشت در مجلس شورای اسلامی با اشاره به راه اندازی راه آهن رشت – قزوین اظهار کرد: با افتتاح این راه آهن توریسم ورودی به گیلان چند برابر خواهد شد ولی باید زیرساخت لازم برای ورود توریسم را فراهم کنیم تا این فرصت به تهدید تبدیل نشود“.

با مداقه به اظهارات”محمد صادق حسنی جوریابی”که یک هفته از انتشار آن سپری شده و در آن به مساله توریسم ورودی به گیلان با افتتاح خط راه آهن قزوین به رشت پرداخته،به این استنتاج دست خواهیم یافت که معنی واژه”توریسم”به شرح ذیل است:

“توریسم به مجموعه‌ای از فعالیت‌ها، خدمات و صنایع می‌گویند که امکانات مسافرت را فراهم می‌آورند که شامل امکانات حمل و نقل، رفاهی، خوراکی و آشامیدنی، فروشگاه‌های خرده فروشی، تجارت سرگرمی و دیگر خدمات درمانی فراهم شده برای افراد یا گروه‌هایی هستند که از خانه دور می‌باشند”.

بر اساس گفته مکینتاژ و گولدنر (۱۹۸۶) توریسم جمعی از پدیده‌ها و روابط ناشی شده از روابط متقابل گردشگران، تامین کنندگان تجاری، حکومت‌ها و جوامع میزبان در فرآیند جذب و میزبانی گردشگران و توریست هاست”.

“سازمان جهانی جهانگردی نیز، جهانگرد یا توریست را این گونه تعریف می کند: توریست کسی است که بیش از ۲۴ ساعت، به قصدی، غیر از کار در جایی، خارج از موطن خود به سر می برد”.

مرکز آمار ایران نیز به تبعیت از تعریف سازمان جهانی جهانگردی، جهانگرد، توریست و یا سیاح را شخصی می‎داند که به کشور یا شهری غیر از محیط زیست عادی خود برای مدتی که کمتر از ۲۴ ساعت و بیشتر از یکسال نباشد سفر کند و قصد از سفرش تفریح، استراحت، ورزش، دیدار اقوام و دوستان، کسب و کار، ماُموریت، شرکت در سمینار، کنفرانس یا اجلاس، معالجه، مطالعه و تحقیق یا فعالیتهای مذهبی باشد ( مرکز آمار ایران، ۱۳۷۳: ۳۹۲ ).

با توجه به این که توریسم به مجموعه ای از فعالیت ها،خدمات و صنایع می گویند که امکانات مسافرت را فراهم می آورد،بنابرین”مدیر روابط عمومی شهرداری در هنگام انتشار گزارش جلسه شهردار با نمایندگان مجلس باید می نوشت:”باید زیرساخت لازم برای ورود توریست یا گردشگر را فراهم کنیم”.

توریسم یا توریست فاطمه قدیمی.jpg3

 

با عنایت به این که “فاطمه قدیمی حرفه” هم زمان با تصدی مدیریت روابط عمومی،پست مدیریت شهر خلاق یونسکو در شهر رشت را بر عهده دارد و شهر خلاق هم به حوزه گردشگری ربط دارد،آیا نمی داند به جای “توریسم” باید از “توریست”استفاده کند؟

انتظار می رود”قدیمی حرفه”حداقل هنگام انتشار اخبار و به کار بردن واژه های علمی در حوزه گردشگری به کتاب مرجع ،مراجعه یا با متخصصین صنعت گردشگری رایزنی کند تا این گونه اشتباهات رخ ندهد که از جمله متخصصین  و اساتید به نام گیلانی نام دار در کشور می توان به”همایون کاوه “و”روشن بابایی همتی”اشاره کرد.

پایان پیام

 

 

 

Print Friendly, PDF & Email

اشتراک این خبر در :