کاشف اسرار-روند ساخت و نصب تندیس و سردیس چهره های مذهبی،علمی،ورزشی و اجتماعی و نیز المان های فرهنگی استان گیلان در رشت با آغاز اولین دوره شوراها در این شهر شروع شد به طوری از آن زمان تاکنون می توان به  استقرار سردیس چهره هایی نظیر:حشمت،میرزا کوچک،نامجو،احسان بخش،میرزا خلیل رفیع،بهزاد،سمیعی،رضا و اکبر زاده اشاره کرد.

به گزارش خبرنگار کاشف اسرار،ساخت تندیس چهره های مذهبی،علمی،ورزشی و اجتماعی محدود نگردید به طوری که با ساخت و افتتاح پیاده راه فرهنگی در هسته مرکزی شهر نمادهایی من جمله مرد ماهیگیر،مرد چتر به دست،مرد چانچو به دوش و مرد برنج کار و نیز ۴ مجسمه چوبی کتاب، کندوج، مداد و خانه شیروانی نصب شده است.

علی رغم این که نصب این گونه سردیس نشان دهنده توجه به فرهنگ و المان اصیل بومی بوده ولی متاسفانه به دلیل غفلت و بی تدبیری مدیریت شهری طی سنوات گذشته تاکنون بارها اجزایی از برخی تندیس های پیاده راه به اصطلاح فرهنگی علم الهدی رشت به سرقت رفته که با صراحت می توان به مرد ماهی گیر و مرد چتر به دست اشاره کرد،ضمن این که تندیس ساخته شده از آیت الله احسان بخش در دوره چهارم شورا نصب شد ولی به دلیل ساخت نامناسب و اعتراض خانواده این شهید و برخی از رشتوندان در سال گذشته و هم زمان با آغاز پنجمین دوره شورا برچیده شد.

تصویر منتشر شده در آذر ماه ۱۳۹۶-کاشف اسرار

بی تدبیری مدیریت شهری فقط محدود به علم الهدی نمی شود به طوری که در سنوات گذشته سردیس و عینک دکتر حشمت جنگلی به سرقت رفت و تاکنون مرهمی از سوی شورای اسلامی شهر و شهرداری برای مرمت تندیس این پزشک حاذق ، یار و هم رزم میرزا کوچک از خطه طالقان ،انجام نشده است،پزشکی که  زادگاه خویش را ترک کرد تا به میرزا کوچک و گیلانیان در جنگ کمک کند ولی با بی مهری مسئولین شهری در طی سنوات اخیر مواجه شده است.

از تندیس میرزا کوچک در منطقه دو شهرداری فاصله می گیریم و به سمت منطقه چهار شهرداری حرکت می کنیم و به سه راه منظریه به نامجو می رسیم،نقطه ای که به همت اولین دوره شورای اسلامی شهر،سردیس”محمود نامجو”به عنوان ورزشکار نام دار وزنه برداری  در سال ۸۱ نصب شد ولی به دلیل وضعیت نامناسب فضای پیرامون آن از جمله گرد و غبار و کثافت و نیز سنگ فرش معیوب سبب انتشار گزارشی در پایگاه خبری”کاشف اسرار”در آذر ماه سال ۹۶ شد.

رئیس کمیسیون فرهنگی شورای اسلامی شهر رشت به دنبال انتشار این گزارش در”پایگاه خبری کاشف اسرار” با برقراری تماس تلفنی با مدیر مسئول این رسانه از انتشار گزارش و پی گیری رسانه ای برای رفع مشکل به صورت سریع قدردانی کرد.

“محمد حسن عاقل منش”که خود را شهروند رشتی می داند در این تماس خطاب به”خلیل اخوان اصغری”،اظهار کرد:”انعکاس به موقع موضوعات مدیریت شهری و به خصوص ارائه پیشنهادات تا آن جایی که از دست ما بر بیاید استفاده کرده و از زحمات شما قدردانی می کنم”.

وی در این گفتگو ،خاطر نشان کرد:مدیریت منطقه ۴ شهرداری رشت بلافاصله پس از انتشار این گزارش نسبت به شستو و نظافت تندیس،کف و دیوار محوطه محل نصب”محمود نامجو”اقدام کردند و مقرر شده از این به بعد به صورت مرتب از طریق پیمان کاری امورات نظافت و مرمتی تندیس ها را بر عهده بگیرد.

این مسئول،تصریح کرد:کنتیکس کاری و نقاشی دیوار پیرامونی و جانبی در یک شنبه هفته آینده و در خصوص ترمیم کف پوش هم منتظر معرفی یکی از پیمان کاران توسط واحد عمران منطقه چهار شهرداری در روز شنبه هفته آتی هستیم.

عاقل منش تاکید کرد:سازمان سیما، منظر و فضای سبز شهری شهرداری رشت باید از این پس باید پویا تر گردد و نگذارد این گونه اتفاقات به این شکل اتفاق بیفتد تا چهره شخصیت های ارزنده برای ما ارزشمند است خدای نکرده دچار آسیب و از منظر مردم بد بشود.

وی اذعان کرد: سازمان سیما، منظر و فضای سبز شهری شهرداری رشت در حال برنامه ریزی می باشد تا در آینده این گونه کوتاهی ها درباره نگهداری از تندیس ها صورت نگیرد.

متاسفانه علی رغم قول رئیس کمیسیون فرهنگی شورای اسلامی شهر مبنی بر این که” سازمان سیما، منظر و فضای سبز شهری شهرداری رشت در حال برنامه ریزی می باشد تا در آینده این گونه کوتاهی ها درباره نگهداری از تندیس ها صورت نگیرد”،لکن با گذشت ۷ ماه ،وضعیت همان آش و کاسه می باشد به طوری که فضای پیرامون تندیس نامجو  دارای گرد و غبار و کثافت بوده و قول”عاقل منش” نیز  جهت ترمیم سنگ فرش معیوب،عملیاتی نشده است.

از سویی دیگر علی رغم این که وضعیت برخی از تندیس های نصب شده در رشت من جمله مرد ماهی گیر و مرد چتر به دست در علم الهدی،حشمت در میدان حشمت و نامجو در ابتدای منظریه نامناسب می باشد،عاقل منش که به همراه شهردار در فروردین ماه امسال هم زمان با چهل و یکمین سالگرد درگذشت آرسن میناسیان بر مزار وی حاضر شد و بر ساخت تندیس این نیکوکار تا پایان سال جاری بر زبان راند.

با قدردانی از تلاش های این عضو شورای اسلامی شهر برای توجه به ساخت تندیس چهره های نام دار استان گیلان در این شهر ولی متذکر میشویم:”عاقل منش،ساخت تندیس میناسیان پیشکش به قولت در آذر ۹۶ برای رسیدگی به تندیس نامجو و فضای پیرامون آن عمل کنید،وضعیت؛ همان آش و کاسه است و هزینه ساخت صرف امور خیریه بشود،همان طور”میناسیان”علاقه داشت،بهتر است.

پایان پیام

 

Print Friendly, PDF & Email

اشتراک این خبر در :