کاشف اسرارمدیرعامل شرکت برق منطقه ای گیلان،معتقد است:وقتی آمار میزان تولید و مصرف برق مطرح می شود و تفاوت بین این دو بخش خیلی چشم گیر می باشد اذهان عمومی به صورت پیش فرض به این سوق پیدا کرده است وقتی میزان تولید بیش از مصرف است چرا ما شاهد یک سری خاموشی ها و کم بود برق در استان هستیم؟

به گزارش خبرنگار کاشف اسرار،عظیم بلبل آبادی امشب با حضور در گفتگوی ویژه خبری شبکه باران به تبیین دلایل خاموشی دوره ای برق مشترکین گیلان در هوای بی سابقه گرم تابستانی  و افزایش مصرف برق پرداخت.

وی در تبیین چگونگی وضعیت تامین انرژی برق مطمئن و پایدار برای مشترکین خانگی،صنایع بزرگ و کوچک و کشاورزی و میزان تولید برق در گیلان،اظهار کرد:خوش بختانه در این استان با به کارگیری هفت نیروگاه بزرگ و کوچک منصوب شده، ۲ هزار و ۸۱۹ مگاورات ظرفیت نامی تولید برق دارد.

وی با تصریح بر این که در فصول مختلف سال و بستگی به شرایط نیروگاه ها از بابت تعمیرات دوره ای که خواهند داشت و یا تامین سوخت آنان امکان پذیر باشد ظرفیت عملی نیروگاه ها بین دو هزار و ۴۰۰ تا ۲ هزار و ۵۰۰ مگاوات در نوسان است،خاطر نشان کرد:خوش بختانه ۳ نیروگاه استان از نیروگاه های تجدید پذیر و انرژی های پاک به شمار می آیند و مابقی از سوخت های فسیلی برای تامین انرژی برق بهره می برند.

این مسئول با مقایسه ظرفیت تولید برق گیلان با ایام پیک بار هم زمان در نوزدهم مرداد ماه سال گذشته به میزان یک هزار و ۷۲۰ مگاوات،اذعان کرد:ظرفیت تولید برق استان بیش از ماکسیم مصرف است.

بلبل آبادی،متذکر شد:در دهم تیرماه جاری از مرز پیک سال گذشته عبور کردیم و میزان مصرف استان به میزان ۱ هزار و ۷۶۰ مگاوات رسید،ضمن این که ظرفیت مصرف استان باز هم بیش از نیاز مصرف است.

وی با تاکید بر این که انرژی مازاد بر نیاز هم مصرفی به استان های مجاور تبادل می شود،در پاسخ به این سئوال مبنی بر این که چرا علی رغم گیلان دارای مازاد بر نیاز مصرفی برق دارد در ایام تابستان امسال خاموشی های مکرر برای مشترکین اعمال می شود،توضیحات جالبی داد.

مدیرعامل شرکت سهامی برق منطقه ای گیلان،معتقد است:وقتی آمار میزان تولید و مصرف برق مطرح می شود و تفاوت بین این دو بخش خیلی چشم گیر می باشد اذهان عمومی به صورت پیش فرض به این سوق پیدا کرده است وقتی میزان تولید بیش از مصرف است چرا ما شاهد یک سری خاموشی ها و کم بود برق در استان هستیم؟

بلبل آبادی،در تبیین دلایل وقوع یک سری خاموشی ها و کمبود برق در گیلان،ابراز کرد:در طی سال های گذشته موضوعی تحت عنوان مدیریت اضطراری بار در این استان وجود نداشت و امسال با شروع فصل گرما در تیر ماه جاری و افزایش دمای هوای محیط به دلیل این که بین ۱۰ تا ۱۱ هزار مگاوات از انرژی مورد نیاز در سطح کشور از طریق نیروگاه های برق آبی تامین می گردید ولی به دلیل بروز تغییرات آب و هوایی و کمبود آب، میزان تولید برق در این گونه نیروگا ها، ۵۰ درصد کاهش یافت.

وی از کمبود ۵ هزار مگاوات برق  و منابع آبی در کشور خبر داد و گفت:چنان چه رشد مصرف سالیانه به این رقم اضافه بشود یک مقدار وضعیت نگران کننده تر می شود و کمبود بیشتر خواهد بود و به خاطر این که در سطح کشور اصولآ چون شبکه برق به هم پیوسته است و میزان تولید کم تر از میزان مصرف کل کشور بخواهد باشد و اگر برای این موضوع مدیریت صورت نپذیرد،فروپاشی شبکه سراسری را می تواند به دنبال داشته باشد.

این مسئول ،هشدار داد:اگر خدای نکرده چنین موضوعی بخواهد حادث بشود به حالت عادی برگرداندن شبکه به سادگی نخواهد بود ،بنابراین استانها و نیروگاه هایی تولید برق مازادی دارند به ناچار باید به سایر نقاط کشور انتقال بدهند.

بلبل آبادی،یاد آور شد:مرکز کنترل و دیسپاچینگ ملی که وظیفه هدایت و راهبری شبکه سراسری برق ایران را بر عهده دارد ناچار می باشد مدیریت اضطراری بار را داشته باشد و به این معنی است همیشه بین میزان مصرف با میزان تولید برق یک تناسبی را برای این دو بخش برقرار بکند،بنابراین امسال حدود ۵ هزار مگاوات تولید برق به خاطر کمبود منابع آبی در ایران وجود دارد .

وی در تبیین برنامه های شرکت سهامی برق منطقه ای گیلان برای عبور از شرایط فعلی گرما که می تواند پایداری شبکه سراسری برق را کاهش چه تدابیری اندیشیده است،اظهار کرد:به طور طبیعی شاهد رشد مصرف سالیانه برق در کشور از جمله گیلان هستیم و بدیهی است برای این که بتوانیم تامین انرژی برق مطمئن داشته باشیم باید سرمایه گذاری در ارتباط با احداث شبکه های انتقال و فوق توزیع نیروی برق که در حیطه وظایف این شرکت است ،صورت بپذیرد.

به گفته مدیرعامل برق منطقه ای گیلان از سال ۹۵ تاکنون اقدامات خوبی در زمینه بالا بردن ظرفیت شبکه پست ها و خطوط انتقال برق استان صورت گرفته است،ضمن این که امروزه صنعت برق کشور با تنگاه های شدید نقدینگی مواجه روبرو است ولی علی رغم تمامی این تنگاهها این شرکت موفق شده حدود ۴۲۵ مگاوات ولت آمپر به ظرفیت نامی شبکه فوق توزیع بیفزاید که معادل ۱۶ درصد بخش فوق توزیع استان را شامل می شود.

بلبل آبادی،ادامه داد:در زمینه خطوط هم در طول این مدت پروژه هایی احداث شده که بار مالی این بخش که مورد بهره برداری و افتتاح قرار گرفته حدود ۱۳۵ میلیارد تومان را شامل می شود البته پروژه های در دست ساخت با بازه زمانی ۱۸ تا۲۴ ماهه نیز در دستور کار قرار دارد.

پایان پیام

 

 

Print Friendly, PDF & Email

اشتراک این خبر در :