کاشف اسرار-مدیر کل آموزش فنی و حرفه ای گیلان از بهره مندی حدود ۴۰۰ نفر از مهارت آموزان طی یک سال گذشته در استان از  ظرفیت آموزشی در محیط واقعی کار خبر داد و اذعان کرد:سازمان آموزش فنی و حرفه ای کشور از شیوه های موفق مهارت آموزی دنیا الگو می گیرد.

به گزارش خبرنگار کاشف اسرار،رحیم عطائی پور امروز با برگزاری نشست خبری با تعدادی از خبرنگاران به مناسبت فرا رسیدن هفته کار آفرینی و آموزش های فنی و حرفه ای،اظهار کرد:مدیریت اداره کل آموزش فنی و حرفه ای گیلان به تبع برنامه های سازمانی که هر ساله دارد سعی می کند در طول هفته کار آفرینی بتواند برنامه های جوزه مهارت آموزی استان را بیشتر به اطلاع مسئولین و مردم برساند.

وی هدف از اطلاع رسانی را بهره برداری لازم جوانان از ظرفیت های موجود در فنی و جرفه ای گیلان به عنوان یک دستگاه تخصصی در حوزه مهارتی عنوان کرد و متذکر شد:فرهنگ مهارت آموزی از طریق ظرفیت رسانه ها جهت آگاهی مردم برای مدیریت اداره کل آموزش فنی و حرفه ای استان مهم است.

به گفته این مسئول،همه کارشناسان و مسئولین اذعان دارند؛بحث مهارت آموزی به عنوان یکی از مباحث مهمی محسوب می شود که می تواند زمینه فرصت یابی بیشتر و بهتر برای اشتغال چامعه را در بر داشته باشد.

عطائی پور،ابراز کرد:به موازات مباحث دانشی و آن چیزی که در حوزه ارائه دانش مطرح است،مهارت این ویژگی را دارد که می تواند علم را به عمل و توانائی تبدیل و شرایطی را مهیا بکند تا جوانان بتوانند از فرصت هایی که در سطح جامعه به عنوان فرصت های آفرینی وجود دارد بهره مند بشوند و برای کسب و کار خودشان برنامه مشخصی  را طرح ریزی کنند.

وی با بیان این که سازمان آموزش فنی و حرفه ای کشور دو رسالت مهم ،ارائه آموزش های مهارتی و سنجش صلاحیت نیروی کار را در جامعه بر عهده دارد،ادامه داد:این تشکیلات دولتی برای انجام دو رسالت اصلی از ظرفیت بخش دولتی خودش و نیز بخش خصوصی و یا موسسات کار آموزی آزاد با مجوز از سازمان مشغول به فعالیت می باشند،استفاده می کند.

این مدیر حرفه ای میانی به تبیین برنامه های هفته مهارت و روز ملی هفته کار آفرینی و آموزش های فنی و حرفه ای در مرداد ماه جاری پرداخت و اعتقاد دارد:این هفته بهانه ای می باشد که از زحمات کسانی که در عرصه مهارت آموزی در جامعه تلاش می کنند، طی جلسه ای در ساعت ۹ صبح فردا در مرکز شهید باهنر رشت واقع در  خیابان مهارت گل باغ نماز تقدیر بشود تا بتوانند جوانان کشورمان را دارای مهارت بکنند.

عطائی پور،با اشاره به نام گذاری امسال به عنوان حمایت از کالای ایرانی و نیز تاکید به اجرای سیاست های اقتصاد مقاومتی در سطح جامعه ؛تصریح کرد:اجرای این مسئولیت و وظیفه بیشتر بر دوش اداره کل آموزش فنی و حرفه ای گیلان احساس می شود که ما بتوانیم از تمامی ظرفیت های موجود حوزه مهارت آموزی استان استفاده بهینه بشود که سهم ارائه آموزش های مهارتی بالاتر ببریم.

وی با تاکید بر این که امروزه در دنیا از شیوه های نوین برای ارائه آموزش های مهارتی استفاده می کنند،بیان کرد:سازمان آموزش فنی و حرفه ای کشور سعی کرده با الگو برداری از شیوه های موفق ارائه آموزش های مهارتی و بومی سازی آن بتواند نظام آموزش مهارتی در کشورمان اعتلا بدهد.

این مسئول یکی از این ظرفیت ها را در سازمان آموزش فنی و حرفه ای کشور وجود دارد و می تواند زمینه مناسبی را برای مشارکت بنگاه های اقتصادی در حوزه مهارت آموزی را در بر داشته باشد ،شیوه مهارت آموزی در محیط کار واقعی از تیر ماه سال قبل ذکر کرد.

عطائی پور،گفت:این شیوه نامه در سال گذشته به ادارات کل آموزش فنی و حرفه ای استان ها جهت اجرا ابلاغ شده و در دستور کار اداره کل گیلان قرار دارد و بر اساس آن دستگاه های هم کار مانند صنعت-معدن و تجارت،اتاق اصناف ،تامین اجتماعی ،واحدهای بهره بردار دارای پروانه فعالیت و میراث فرهنگی،صنایع دستی و گردشگری می توانند به عنوان مراکز آموزشی نسبت به جذب کار آموز اقدام کنند.

به گفته وی،در زمان مدت آموزش کار آموزان زیر نظر استاد کاران از شمول مقررات قانون کار و تامین اجتماعی معافیت پیدا می کنند و به عنوان کار آموز محسوب می شوند و این شیوه فرصتی را فراهم می کند که واحدهای بهره برداری نیاز به تامین نیروی انسانی دارند بتوانند از ظرفیت قانونی این شیوه نیروی انسانی مورد نیاز خودشان به کار بگیرند و برای کار آموزان این فرصت را فراهم می کند تا در یک محیط کار واقعی آموزش های مهارتی را بر اساس سر فصل ها و محتوای آموزش سازمان فنی و حرفه ای فرا بگیرند.

مدیر کل آموزش فنی و حرفه ای گیلان از اولویت های در نظر گرفته شده برای این شیوه آموزشی را حفظ و پایداری مشاغل سنتی و بومی به علی الخصوص در حوزه صنایع دستی استان اعلام و ابراز امیدواری کرد از این ظرفیت بنگاه های اقتصادی و جوانان استفاده موثری و بهینه به عمل آورند.

عطائی پور از بهره مندی حدود ۴۰۰ نفر از مهارت آموزان طی یک سال گذشته در گیلان از این ظرفیت آموزشی خبر داد و اعتقاد دارد با توجه به وجود پتانسیل در بخش واحدهای صنفی،صنعتی و بهره بردار استان و نیز تاکیداتی که رئیس جمهوری و استاندار نسبت به توسعه و افزایش استفاده از این ظرفیت کرده اند جلسات ویژه ای با مشارکت دستگاه های اجرائی توسط فنی و حرفه ای تشکیل شده است.

وی خاطر نشان کرد دوره های اموزشی این شیوه حداقل ۷۰ ساعت تا حداکثر یک سال و مشمول گروه های سنی حداقل ۱۵ تا ۱۸ سال بوده و مهارت آموزی گروه سنی ۱۵ سال منوط به اخذ رضایت والدین بوده ولی گروه های سنی بالاتر هم می توانند از این ظرفیت استفاده کنند.

پایان پیام

 

 

Print Friendly, PDF & Email

اشتراک این خبر در :