کاشف اسرار-پس از گذشت حدود یک سال از رونمائی از سامانه انتشار و دسترسی آزاد به اطلاعات،بالاخره شهرداری رشت از بین ۸۸ شهرداری تعیین شده در کشور به عنوان یکی از ۷ شهرداری فعال در سامانه پیوست.

به گزارش خبرنگار کاشف اسرار،بر اساس اطلاعات موجود در این سامانه،”سیده مریم رضا طبع ازگمی”به عنوان مدیر اجرائی ارتباط با رسانه ها حوزه شهردار رشت به عنوان مدیر سامانه انتشار

و دسترسی آزاد به اطلاعات معرفی شده،ضمن این که سامانه مذکور زیر نظر سازمان فناوری اطلاعات ایران فعالیت می کند.

گفتنی است بر اساس آخرین گزارش منتشره از سوی دبیرخانه کمیسیون (٢۵ تیرماه )، بیشترین درخواست و سوالات مردمی (٢٣٢ درخواست)، مربوط به وزارت کشور می باشد که این وزارتخانه به تمامی درخواست ها در میانگین زمانی ٢٨ روزه پاسخ داده است.

سامانه دسترسی آزاد به اطلاعات سایتی اینترنتی است که دولت ایران به منظور استفاده تمامی شهروندان برای دسترسی آزادانه به اطلاعات نهادهای دولتی ایجاد کرده است و توسط این سامانه اشخاص حقیقی و حقوقی می‌توانند درخواست کنند که اطلاعات به خصوصِ یک نهاد دولتی منتشر شود؛ پس از آن اطلاعات درخواستی در این سامانه برای عموم منتشر خواهد شد، مگر آن که آن اطلاعات، حریم خصوصی افراد را نقض کند.

نه‌تنها نهادهای وابسته به دولت بلکه نهادهای انقلابی، نیروهای مسلح، قوای قضاییه و مقننه و مؤسسات شرکت‌ها، سازمان‌ها، نهادهای وابسته به آنها و بنیادها و مؤسساتی که زیر نظر رهبری اداره می‌شوند و همچنین هر مؤسسه، شرکت یا نهادی که تمام یا بیش از ۵۰ درصد سهام آن متعلق به بخشی از حکومت است، نیز باید اطلاعاتشان را منتشر کنند. موسسات خصوصی ارائه‌دهنده خدمات عمومی، مانند بانک‌ها هم شامل این قانون می‌شوند

قانون دسترسی آزاد به اطلاعات، به منظور شفافیت در کار نهادهای حکومتی و امکان نظارت شهروندان و رسانه‌ها، در سال ۱۳۸۷ در مجلس تصویب و در سال ۱۳۸۸ برای اجرایی شدن به محمود احمدی‌نژاد، رئیس‌جمهور وقت، ابلاغ شد. اما تدوین آیین‌نامه اجرایی و ابلاغ آن تا سال ۱۳۹۴ طول کشید.براساس این قانون هر فرد ایرانی می‌تواند به همه اطلاعات طبقه‌بندی نشده دسترسی داشته باشد.

پایان پیام

Print Friendly, PDF & Email

اشتراک این خبر در :