کاشف اسرار-مدیرعامل آب منطقه ای گیلان با اشاره به آغاز ساخت سد مخزنی پلرود به عنوان یکی از طرح‌های بزرگ تأمین آب استان از ۸ سال گذشته،از پیشرفت فیزیکی ۶۳ درصدی و تملک بیش از ۸۵ درصدی زمین های اطراف این پروژه خبر داد.

به گزارش کاشف اسرار،کاظم لطفی امروز با اعلام این خبر،اظهار کرد:سد مخزنی پل رود به عنوان یکی از طرح‌های بزرگ تأمین آب گیلان است که به صورت رسمی از ۱۷ فروردین ۱۳۸۹ آغاز و با تعیین وضعیت تملک بیش از ۸۵ درصد زمین‌های اطراف سد، تاکنون ۶۳ درصد پیشرفت فیزیکی دارد.

وی خاطر نشان کرد: طرح سد مخزنی پل رود به ارتفاع ۱۰۰ متر و حجم مخزن ۱۳۲ میلیون مترمکعب و قدرت تنظیم سالانه ۲۰۵ میلیون مترمکعب است که مطالعات شناسایی و اولیه آن از سال ۵۶ آغاز شد.

این مسئول با بیان این که مطالعات تکمیلی آسد بین سال‌های ۱۳۶۲ لغایت ۱۳۸۴ خاتمه یافت و در سال ۱۳۸۶ مصوبه کمیته تخصصی وزارت نیرو توسط شرکت سهامی آب منطقه‌ای گیلان اخذ شد.

لطفی،متذکر شد: قرارداد عملیات اجرایی پروژه سد مخزنی پلرود در فرآیند مناقصه عمومی در سال ۸۸ با قرارگاه خاتم‌ الانبیا منعقد و  به صورت رسمی از ۱۷ فروردین ۱۳۸۹ پروژه سد با نظارت شرکت مهندسی مشاور مهاب قدس آغاز شد.

 وی با اشاره به اینکه مبلغ قرارداد اولیه پروژه بالغ‌ بر ۸۹۰ میلیارد ریال و مدت اولیه قرارداد ۶۶ ماه بود افزود: هدف از ساخت سد مخزنی پل رود، ذخیره و تنظیم آب رودخانه پل رود، دومین رودخانه بزرگ استان گیلان است.

مدیرعامل آب منطقه ای گیلان در تبیین مزیت‌های ساخت سد مخزنی پل رود بیان کرد: با ساخت این سد امکان آبیاری بالغ‌بر ۲۷ هزار هکتار از اراضی شالی‌کاری و باغات شهرستان‌های رودسر، املش و تأمین آب شرب ۷ شهر بزرگ شرق گیلان رحیم‌آباد، رودسر، لنگرود، واجارگاه، کلاچای، املش و کومله به میزان ۴۰ میلیون مترمکعب در سال و نیز تأمین انرژی برق‌ آبی به میزان ۷۰ گیگاوات در سال میسر می‌شود.

لطفی با اذعان به اینکه از سال ۱۳۸۹ عملیات اجرایی پروژه عظیم سد مخزنی پلرود در ۷ کیلومتری شهر رحیم‌آباد شهرستان رودسر آغاز شد،تصریح کرد: در این مدت دو رشته تونل انحراف آب به طول ۶۰۸ و ۶۴۰ متر به قطر پنج‌متر که علاوه بر حفاری توسط بتن مسلح پوشش و احداث‌ گردیده و ضمن این که سازه‌های ورودی تونل نیز ساخته‌ شده است که این نوع تونل، در سطح کشور، منحصراً در سد پلرود اجراشده و امکان کلیه تزریقات و عملیات کنترلی سد را در دوران بهره‌برداری میسر خواهد کرد.

وی با تاکید بر این نکه تاکنون برای پروژه مذکور ۱۷۰ میلیارد تومان هزینه شده و بیش از ۸۵ درصد زمین‌های اطراف آن تملک شده است ،ابراز کرد: انحراف آب در اسفندماه ۹۵ انجام شد و تاکنون بیش از دو میلیون ۲۰۰ هزار مترمکعب خاک‌ریزی بدنه سد اجراشده است.

 این مسئول،اذعان کرد با عنایت به کاهش سهم گیلان از آورد رودخانه سفیدرود که به‌واسطه احداث سدهای بالادست سد منجیل است، سد پل رود می‌تواند نیازهای آبی کامل شهرستان رودسر را تأمین کرده و کمبود آب بخش زیادی از اراضی انتهایی شبکه آبیاری سفیدرود در شهرستان لنگرود را نیز تأمین کند.

پایان پیام

Print Friendly, PDF & Email

اشتراک این خبر در :