کاشف اسرار-اولین جشنواره محلی روستای دافسار بخش پسیخان شهرستان رشت از ساعت ۱۶:۴۵ با تاخیر ۲ ساعت و ۴۵ دقیقه ای برپا شد.مردم با اعتماد به اطلاع رسانی قبلی و راس ساعت حضور یافتند ولی با تاخیر ۱۶۵ دقیقه برای آغاز برنامه،مردم زیر گرمای برنامه ماندند و کلافه شدند .

محل روشویی دارای سیر آب تعبییه شده دارای آب چاه با طعم خیلی بدی بود و حتی مکان روشویی آن خیلی کثیف بوده و متولیان برگزاری جشنواره زحمت تمیز کردن این مکان به خود ندادند.

به گزارش خبرنگار کاشف اسرار،بنا به بنر نصب شده در سه راه شفت به دافسار و سه راه پلیس راه شفت به رشت و فومن و محل برگزاری برنامه،قرار بود جشنواره تا ساعت ۲۲ به کار خود ادامه بدهد ولی در ساعت ۱۹:۴۰ دقیقه به کار خود پایان داد.

در این جشنواره ۳ نماینده مردم رشت در مجلس شورای اسلامی،دهیار،رئیس جهاد کشاورزی شهرستان رشت،یکی از چهره های فرهنگی روستا،یکی از بانوان فعال در عرصه بومی و محلی به ایراد سخنرانی پرداختند و دارای تعدد سخنرانی بود.

جبار کوچکی نژاد ارم ساداتی،غلام علی جعفر زاده ایمن آبادی و محمد صادق حسنی جوریابی(نمایندگان مردم شهرستان رشت در مجلس شورای اسلامی)،محمد علی پوریحیی ویشکایی(معاون برنامه ریزی و عمرانی فرمانداری شهرستان رشت)،عبدالغفار شجاع(نماینده اسبق مردم بندر انزلی در مجلس شورای اسلامی و مشاور فعلی معاون رئیس جمهوری و رئیس سازمان برنامه و بودجه و نیز “مسعود اسدی پرور(رئیس سازمان جهاد کشاورزی شهرستان رشت،مقامات حاضر در برنامه بودند.

در ابتدای آغاز برنامه چندین بار پیغام های متعددی به مجری مبنی بر حضور تعدادی از مسئولین و یا اعلام برنامه بعدی اعلام شد که با واکنش”محمد تجدد”مواجه گردید و وی با اقتدار تمام خواستار ارائه سین برنامه و اعلام کتبی هرگونه پیغام پشت میکروفن خطاب به متولیان برنامه خواستار شد.

اولین سخنران این جشنواره دهیار روستای دافسار شهرستان رشت بود و “زینب یوسف زاده”با تصور از این که استاندار گیلان در این جشن حضور می یابد ،نامه ای از قبل خطاب به”مصطفی سالاری” تهیه کرده بود که با عدم حضور این مقام ارشد استانی،نسبت به قرائت نامه و طرح مشکلات حوزه تحت مدیریت خویش پرداخت که تصویر آن در ادامه منتشر می شود.

یکی از نمایندگان مردم رشت در مجلس شورای اسلامی دومین سخنران این مراسم بود و “غلام علی جعفر زاده ایمن آبادی”در بخشی از سخنان خویش در جایگاه مخصوص جشنواره برای ایجاد نشاط در برنامه به ذکر خاطره ایاز دوران کودکی پرداخت.

وی در تبیین خاطره خودش در دوران کودکی با آلوچه سبز،خاطر نشان کرد:”بچه بودیم خیلی اجازه نمی دادیم،آلوچه به عمل بیاید و برسد.معمولا درختان دور و اطراف خانه ما چیزی از آن باقی نمی ماند”.

رئیس اداره جهاد کشاورزی شهرستان رشت هم هنگام حضور در سن برنامه ۱ بار زنگ موبایل شخصی به صدا درآمد ،”مسعود اسدی پرور”در واکنش به بیان تذکر توسط مجری مبنی بر هم خوردن تمرکز،در حضور جمعیت و مسئولین ادعا کرد تلفن خویش را خاموش میکند،ولی دقایقی بعد دوباره تلفنش زنگ خورد و مجری برنامه بار دیگر عدم تمرکز متذکر شد،ضمن اینکه رئیس این اداره چندبار هنگام در مقابل جمعیت ،شلوار خودش بالاتر کشید.

عرضه صنایع دستی روستای تیسیه بخش خمام شهرستان رشت،انواع غذاهای بومی و محلی و فروش زیورآلات مصنوعی در پیرامون محل برگزاری جشنواره به چشم می آمد،لکن تعدادی از بانوان با البسه محلی بر تن نسبت به شکستن آلوچه با درار ساب و فروش آن به مبلغ ۵۰ هزار ریال پرداختند.

مسئولان سخنران در این برنامه درباره معرفی روستای دافسار،محصولات کشاورزی از جمله این که آیا آلوچه در این آبادی تولید می شود یا خیر،توضیحی ندادند،ضمن این که برگزاری جشنواره چه دست آوردی داشت،توضیحی داده نشد!

این جشنواره که با همکاری اداره جهاد کشاورزی شهرستان رشت برگزار شد،لکن در هنگام تجلیل از برگزار کنندگان،رئیس این اداره دولتی هم مورد تقدیر با اخذ تندیس و لوح تقدیر قرار گرفت،لکن مشخص نشد آیا دارای کارت هدیه بوده است یا خیر؟

عدم نرخ گذاری و نظارت گذاری بر محصولات ارائه شده در محل برگزاری این جشنواره،از نکات منفی این آئین بوده،ضمن این که تعدادی از اشخاص برای نظم بخشی محل ورودی برنامه،تن پوش پلیس همیار محرم بر تن کرده بودند که جای تحیر داشت!

هنگام برگزاری مراسم ۲ بار بانوان با البسه محلی در مقابل جایگاه برنامه حضور یافتند ولی برنامه های آئینی همچون:لافند بازی،عروس بران،ساز و موسیقی محلی اجرا نشد

Print Friendly, PDF & Email

اشتراک این خبر در :