کاشف اسرار-مدیرکل میراث فرهنگی صنایع دستی و گردشگری گیلان از انتخاب کاخ موزه املش برای تاسیس موزه این شهرستان خبر داد.

به گزارش کاشف اسرار،شهرود امیر انتخابی تالش در سفر هفتگی خود به شهرستان تالش با اعلام این خبر گفت : کمیته شان بناهای تاریخی ، کاخ سردار امجد را برای تاسیس موزه تالش مناسب ارزیابی کرده است.

وی ادامه داد: در صورتی که مسئله مکان موزه حل شود، سازمان میراث فرهنگی صنایع دستی و گردشگری آمادگی راه اندازی و تجهیز فاز اول موزه ظرف مدت ۶ ماه را خواهد داشت.

این مسئول،معتقد است : موزه تالش می تواند به عنوان یک مرکز فرهنگی، نقشی موثر در معرفی و تقویت هویت فرهنگی منطقه داشته باشد.

به گفته امیر انتخابی تالش،ساختمان سردار امجد بزرگترین بنای آجری بخش غرب گیلان بوده و در دوره قاجار مرکز ارگ حکومتی منطقه خمسه طوالش شامل شهرهای (آستار، تالش، رضوانشهر، ماسال شاندرمن و فومن و شفت) می باشد که این خود مزیتی دو چندان برای این بنا بوده است.

وی ادامه داد: از جهت دیگر نشانگر اهمیت آن در صفحات تاریخ اجتماعی و فرهنگی منطقه است که تاکیدی دوباره بر لزوم حفظ و حراست از این بنای مهم است.

مدیرکل میراث فرهنگی،صنایع دستی و گردشگری استان،خاطر نشان کرد : تالش دارای ۲ هزار اشیای تاریخی کشف شده است.

امیر انتخابی تالش در پایان،ابراز کرد:خوشبختانه بیش از ٩٠درصد آن وارد نرم افزار جام شده و کاملا ساماندهی شده است و ۵٣ اثر تاریخی در تالش در فهرست آثار ملی تاکنون به ثبت رسیده است ./منبع:سایت اداره کل میراث فرهنگی،صنایع دستی و گردشگری استان

پایان پیام

Print Friendly, PDF & Email

اشتراک این خبر در :