کاشف اسرار-ناظر گمرکات گیلان از پیگیری ایجاد دبیرخانه اروراسیا درگمرکات استان با هدف افزایش حجم مبادلات بین ایران و همسایگان شمالی و روسیه و قفقاز خبر داد.

به گزارش کاشف اسرار،ابوالقاسم یوسفی نژاد در دیدار با استاندار گیلان که در استانداری صورت گرفت،اظهار کرد: گمرکات استان سال گذشته در نحوه خدمت رسانی جزء سازمانهای پویا و پیشرو بوده است.

ناظر گمرکات استان گیلان در دیدار با استاندار گیلان طرح کرد:گمرکات گیلان سال گذشته در نحوه خدمت رسانی جزء سازمانهای پویا وپیشروبوده است.

وی شبانه روزی شدن گمرک مرزی آستارا ، راه اندازی گمرک ریلی آستارا_ آستارا ، افتتاح و راه اندازی گمرک منطقه ویژه اقتصادی آستارا ، افتتاح و راه اندازی مجتمع بندری کاسپین درانزلی از اقدامات مهم درسال گذشته عنوان کرد.

به گفته این مسئول، نتیجه این اقدامات افزایش ۷۷ درصدی در صادرات ، ۱۰۲ درصدی در واردات کالاهای اساسی ، ۹۵ درصدی در ترانزیت کالا و۸۸ درصدی در ورود و خروج مسافری در گمرک آستارا بوده است.

یوسفی نژاد،،ابراز کرد: با برنامه های امسال شامل ایحاد دروازه مشترک مرزی ایران و آذربایجان، ایجاد تیر الکترونیک در خرداد ماه امسال، گسترش انبارهای اختصاصی ، حضور گسترده در مراکز تولیدی و انجام تشریفات ترخیص کالا در محل تولید، پیگیری ایجاد دبیرخانه اروراسیا در گمرکات استان ،شاهد افزایش حجم مبادلات بین ایران و همسایگان شمالی و روسیه و قفقازباشیم.

معاون هماهنگی امور اقتصادی و توسعه منابع انسانی استانداری گیلان طی سخنانی در این نشست به بیان ابراز رضایت مقامات عالی کشور از مثبت شدن تراز تجاری علی رغم وجود همه محدودیت های موجود و نیز تحریمهای ظالمانه بر علیه کشورمان اشاره داشت.

سید محمد احمدی،افزود: گمرک در این موضوع نقش و همکاری مثبتی را ایفا نموده است که منتج به این عمکلرد درخشان گردیده است.

وی در ادامه به وجود دخالت بیش از۲۲ دستگاه در امر تجارت خارجی اشاره و تصریح کرد: این امر موجب سخت شدن امور مربوط به وزه تجارت خارجی در گمرک شده است که محل اعتراض مقامات و نمایندگان مجلس نیز می باشد .

این مسئول با تاکید بر این که باید در این خصوص به دنبال رفع موانع و تسهیل امور بود.، از تعامل سازنده گمرک با استانداری و سایر دستگاهها به عنوان نکته مثبت گمرکات گیلان در طول یکسال گذشته قدردانی کرد.

احمدی در پایان،ادامه این تعامل سازنده را نیز در سال جاری برای توسعه تجارت خارجی و نیز توسعه اقتصادی در سطح استان خواستار شد.

استاندار گیلان نیز طی سخنانی در این دیدار با تاکید بر این که باید از ظرفیت بنادر انزلی، کاسپین و آستارا در صادرات و واردات کالا بیشتر استفاده کنیم. به شرایط خاص کشور و محدودیت‌ هایی که در سواحل جنوبی کشور وجود دارد،اشاره کرد.

مصطفی سالاری،متذکر شد: مأموریت‌های استان‌های شمالی و استان‌های همجوار دریای خزر در صادرات و واردات رو به افزایش است و باید با آمادگی بیشتر از این ظرفیت بهره‌مند شویم.

وی ایجاد سازگاری همراه با رقابت در بندرانزلی و بندرکاسپین ضروری دانست و معتقد است:رقابت اقتصادی سالم باعث کاهش هزینه‌های خدمات می‌شود.

این مقام به اتصال راه آهن به بندرانزلی و بندرکاسپین که جزء تأکیدات دولت و شخص رییس جمهور است اشاره و خاطر نشان کرد: در بندرانزلی قطعه آخر راه آهن از شهر انزلی عبور می‌کند که به لحاظ پیچیدگی‌های فنی موجب زمان‌بر شدن پروژه خواهد شد.

سالاری به رشد صادرات در ماه‌های اخیر در بندر آستارا،ابراز کرد: استفاده از ظرفیت بندرآستارا در روابط با کشورهای حوزه غرب دریای خزر و تمایل کشور آذربایجان در ارتباط بیشتر برای تبادل کالا و از آنجا به کشور عراق و ترکیه از طریق ترانزیت کالا، فرصتی مناسب برای بندرآستارا محسوب می‌شود.

وی در پایان با تأکید بر لزوم تسریع الحاق شدن بار انداز به منطقه ویژه ،اعتقاد دارد: ایجاد یک شهرک صنعتی در کنار منطقه ویژه جهت بسته‌ بندی و مونتاژ برای مردم منطقه شغل ایجاد می‌شود.

ناظرگمرکات گیلان و مدیرکل گمرک انزلی به همراه مدیران و معاونبن گمرکات تابعه استان با استاندار گیلان دیدار و گفتگو بیش از یک ساعته ای داشت.

پایان پیام

Print Friendly, PDF & Email

اشتراک این خبر در :