کاشف اسرار-مدیرکل میراث فرهنگی ، صنایع دستی و گردشگری گیلان ،گفت:پرونده کشتی تاریخی کرگان رود شهرستان تالش به همراه مستندات مربوطه به شورای ثبت آثار ارسال گردیده است.

به گزارش کاشف اسرار،شهرود امیر انتخابی تالش در سفر هفتگی خود به شهرستان تالش با اعلام این خبر افزود : شورای ثبت آثار ملی ، مسئله را منوط به حفاظت و حراست کشتی کرده است که این موضوع در جلسه روز یکشنبه ۱۵ اردیبهشت ماه جاری در محل فرمانداری تالش نیز بررسی شد .

پایگاه خبری”اسکان نیوز”در ۱۵ فروردین ماه سال جاری با انتشار گزارشی درباره کشتی مذکور،نوشت:”

” در سال ۱۳۹۲ پرونده ثبتی ملی این کشتی بنا به درخواست میراث فرهنگی استان گیلان از سوی رامین ادیبی که خود باستان‌شناس است، آماده شد و پس از آن به معاونت میراث فرهنگی در تهران رفت ؛ پرونده هنوز در جریان است اما هنوز پس از چند سال با وجود پیگیری‌های زیاد خبری از ثبت ملی آن نیست؟ً!

هرچند ثبت ملی هم در ایران ضمانتی بر نجات اثر تاریخی نیست، اما نوعی بازدارندگی با خود به همراه دارد و از آن مهم‌تر شناساندن ارزش و اهمیت میراث فرهنگی به مردم عادی و البته مسئولانی که از بدنه میراث نیستند.

از ویژگی‌های این کشتی که فرصت خوبی را برای مطالعه ساختار کشتی‌های این منطقه فراهم می‌سازد، استفاده از اتصالات فلزی و الوارهای چوبی متعلق به درختان سوزنی برگ، ملات ساروج و قیر برای عایق کردن آن از ورود آب است. همچنین با تطبیق مقایسه‌ای آن با کشتی‌هایی که از دیگر نقاط سواحل دریای کاسپی به‌دست آمده است، احتمالا این کشتی را باید یک کشتی مرتبط با دوره قاجار دانست”.

پایان پیام

Print Friendly, PDF & Email

اشتراک این خبر در :