کاشف اسرار-شرکت رسانه ای چند ملتی “بلومبرگ ال.پی”که مقر آن در ایالت نیویورک کشور آمریکا می باشد با انتشار یادداشتی با تیتر:” ایران شمارش معکوس ۶۰ روزه را به عهده می گیرد، مگر اینکه اروپا تجارت کند” به تحلیل بیانیه مهلت ۶۰ روزه شورای عالی امنیت ملی و رئیس جمهوری ایران درباره برجام پرداخت.

به گزارش خبرنگار کاشف اسرار در این یاداشت با تیتر اصلی:”Iran Sets 60-Day Nuclear Countdown Unless Europe Delivers Trade”در بخش سیاست، آمده است:”

” ایران تهدید به محدود کردن غنی سازی اورانیوم را رد می کند، مگر اینکه اروپا طی ۶۰ روز آن را یک حیات اقتصادی به شمار آورد، و یک اولتیماتوم را برای بقای یک تحریم ۲۰۱۵ که به منظور جلوگیری از گسترش جمهوری اسلامی ایران به بمب اتمی است، بسوزاند.

این حرکت احتمالا باعث تشدید تنش ها با دولت پرزیدنت دونالد تروپ می شود که یک سال پیش از تصویب معاهده هسته ای جلوگیری کرده و تحریم های شدیدی را که اقتصاد ایران را تحت فشار گذاشت، باعث فروپاشی ارز شد و باعث کمبود کالاهای مصرفی شد.

درخواست تجدید نظر ایران به امضا کنندگان این توافق نامه که به منظور تطبیق موضع سختگیرانه ترومپ با ایران با وعده خود برای ادامه تجارت و مشارکت با ملت غنی از انرژی است، متمرکز شده است.

مایک پمپو، وزیر امور خارجه ایالات متحده، با محتاطانه به اطلاع ایران پاسخ داد. “من نامه ای را که فرستاده شده دیده ام، فکر می کنم عمدا مبهم بود. وی در یک کنفرانس مطبوعاتی در کالیفرنیا گفت: ما باید صبر کنیم و ببینیم که اقدامات ایران در واقع چه هستند.

آلمان و بریتانیا گفته اند که همچنان در تلاش برای نجات توافق چندجانبه هستند که موفق به محدود کردن برنامه هسته ای ایران شده اند، اما تهران را به تعهداتش متقاعد کرد و از تشدید شدن جلوگیری کرد. این کشور گفته است که این تحریم ها در این مرحله اعمال نمی شود.

جرمی هانت، وزیر خارجه انگلیس، در کنار پومپو ایستاده است. “تا زمانی که ایران تعهدات خود را حفظ کند،

تجارت آلمان با ایران در سال ۲۰۱۷ به ارزش ۳٫۴ میلیارد یورو (۳٫۸ میلیارد دلار) و نیمه اول سال ۲۰۱۸ به ۱٫۵ میلیارد یورو رسید. تجارت در فرانسه سال گذشته ۲٫۴۲ میلیارد یورو بود. اما تحریم های ثانویه ایالات متحده، که مجازات شرکت های غیر آمریکایی و موسسات مالی که با ایران تجارت می کنند، به این معنی است که شرکت های عمده اروپایی در حال حاضر در حال تعطیل شدن هستند.

ایالات متحده در اوایل ماه امسال، فشار اقتصادی را افزایش داد و اجازه داد که منع انهدام اجازه دهد که هشت دولت برای واردات نفت ایران، به منظور کاهش صادرات نفت ایران به صفر برسد و ایران را مجبور به حمایت از گروه های ستیزه جو در سراسر خاورمیانه کند.
بدون تعهد

شورای عالی امنیت ملی ایران در نامه ای به سایر امضاکنندگان اعلام کرد دیگر متعهد به محدود کردن ذخایر اورانیوم غنی شده و ذخائر سنگین آب نیست و می تواند در مراحل بعدی محدودیت های غنی سازی اورانیوم را رعایت کند.

سطح غنی سازی هسته ای ایران مجاز است به دنبال آن باشد که در قبال توافق هسته ای قرار دارد، زیرا مواد غنی شده با غلظت بالایی می توانند برای تولید یک بمب استفاده کنند.

با این وجود اگر شرکای اروپایی برای تسهیل دسترسی ایران به بازار بانکی و نفت به تعهدات خود دست یابند، با این حال، تطبیق کامل با توافقنامه که به طور رسمی به عنوان برنامه جامع جامع اقدام یا JCPOA شناخته می شود، بازگردانده می شود.

در این بیانیه آمده است: “هر زمان که خواسته های ما برآورده شود، ما همچنان به تعهدات خود ادامه می دهیم، در غیر این صورت جمهوری اسلامی دیگر گام های متوقف خواهد کرد.”

معاملات آتی نفت در لندن کمی تغییر کرد. قیمت ها در حال حاضر ۲۹ درصد افزایش یافته است، بخشی به دلیل تلاش های ایالات متحده برای تشدید تحریم ها بر صادرات نفت ایران.
نیروی اعتصابی ایالات متحده

به عنوان برخی از امضا کنندگان به دنبال راهی برای نگه داشتن معامله زنده هستند، ایالات متحده برای گزینه های دیگر آماده است. در روز یکشنبه، دولت اعلام کرد که یک ناو هواپیمابر را به خلیج فارس تحویل می دهد که در “پیام واضح” ایران است که هر گونه تجاوز را با “نیروی بی رحمانه” ملاقات کند. روز سه شنبه، بمب گذاران B-52 نیز به سمت خاورمیانه، که در آن مقابله با تهران سنگ بنای سیاست ایالات متحده است.

بنیامین نتانیاهو، نخست وزیر اسرائیل، قبلا هشدار داده است که کشورش با هر گونه حرکت ایران برای توسعه یک سلاح مواجه خواهد شد.

نتانیاهو در یک رویداد روز یادبود در اورشلیم گفت: “در اینجا، من شنیدم که ایران قصد ادامه برنامه هسته ای خود را دارد”. ما اجازه نخواهیم داد که ایران سلاح هسته ای داشته باشد. “

ایران بارها و بارها انکار کرد که سلاح هسته ای را دنبال می کند.

چگونه ایالات متحده می تواند جهان را به فشار نفت ایران سوق دهد: QuickTake

    “ایران به این تله نمی افتد”

    حسن روحانی، رئیس جمهور ایران، می گوید که تهران به طور کامل از معاهده هسته ای ۲۰۱۵ منعکس نمی شود، هرچند که برخی از بخش ها آن را کاهش می دهند. بیشتر درbusiness: https://t.co/sG1OaHOcxg pic.twitter.com/3iHZ79bes5
    – TicToc توسط بلومبرگ (tictoc) 8 مه ۲۰۱۹

“با خروج از JCPOA، ایالات متحده خواست ایران را از روز بعد خارج کند تا پرونده را به شورای امنیت برساند. حسن روحانی، رئیس جمهور ایران، در یک سخنرانی تلویزیونی گفت: ایران به این تله نمی افتد. وی گفت: “ما می دانیم که JCPOA مهم است و تخریب آن تاثیر منفی بر منطقه و جهان خواهد داشت.” “ما نمی خواهیم ترک کنیم.”

در ایران، آمریکا آن را ترامپ می کند که به نظر می رسد یک دولت سرکش است

امضاء کننده های اروپایی، از جمله اتحادیه اروپا، یک مکانیزم ویژه ای را برای تسهیل تجارت با ایران طراحی کرده اند. اما Instex، به عنوان وسیله نقلیه شناخته شده، هنوز عملیاتی نیست و به احتمال زیاد فقط تسکین محدودی را ارائه می دهد.

پایان پیام

Print Friendly, PDF & Email

اشتراک این خبر در :