کاشف اسرار-مدیرکل میراث‌ فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری گیلان از ارسال پرونده ۱۷ اثر تاریخی این استان برای ثبت در فهرست آثار ملی به معاونت میراث فرهنگی کشور خبر داد.

به‌گزارش کاشف اسرار، شهرود امیر انتخابی تالش امروز با اعلام این خبر افزود: در پی ثبت خانه نبی زاده و همچنین دو اثر دیگر به‌منظور سامان‌دهی بهتر و جلوگیری از دخل و تصرف‌های غیرقانونی پرونده ۱۷ اثر دیگر برای ثبت در فهرست آثار ملی به معاونت میراث فرهنگی کشور ارسال شد.

وی خاطر نشان کرد: تعداد ۱۰ اثر در کمیته مذکور مطرح و مورد تائید قرار گرفته است که مراتب ابلاغ آن به استاندار به زودی صورت خواهد گرفت .

این مسئول، عمارت سردار مقتدر رینه رضوانشهر ،مقبره پیر قطب الدین آستارا ،غار دیار جان سیاهکل ،محوطه کاسی سرا فومن ،مسجد تاریخی وسکه رضوانشهر و پل خشتی سند فومن از جمله این آثار عنوان کرد.

امیر انتخابی تالش، بقعه شیخ زاهد رودسر، پل خشتی روستای دار پشتان لاهیجان ، پل خشتی فومن ، غار بزطلابن بویه املش ،غار قلایسر بویه ، ساختمان نصرتیان لنگرود ، گراند هتل بندر انزلی و هم چنین بنای تاریخی فلاحت(اداره کشاورزی) لاهیجان از دیگر آثار ثبت شده ذکر کرد.

وی متذکر شد: همچنین سه پرونده دیگر پیشتر از سوی این اداره کل به دبیرخانه شورای ثبت آثار فرهنگی کشور ارسال گردیده بود که شامل : محوطه باستانی شیخ نشین ماسال ، بقایای کشتی قروق شهرستان تالش و سازه دستکند میکال در دست بررسی می باشند.

مدیرکل دستگاه اجرائی مذکور،تاکید کرد: با توجه به پتاسیل های موجود در استان گیلان، حفاظت و حراست از این آثار فرهنگی و تاریخی از اهداف و الویت های این اداره کل می باشد و برای رسیدن به این مهم از هیچ کوششی دریغ نخواهیم کرد.

امیر انتخابی تالش،ابراز کرد : قدیمی ترین اثر تاریخی مربوط به محوطه کاسی سرای فومن می باشد که بیش از سه هزار سال قدمت دارد و جدید ترین اثر مربوط به خانه نبی زاده مربوط به دوره پهلوی اول می باشد.

منبع:سایت اداره کل میراث‌ فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری استان

پایان پیام

Print Friendly, PDF & Email

اشتراک این خبر در :