کاشف اسرار-نماینده مردم رشت و عضو کمیسیون برنامه و بودجه و محاسبات در دوره های نهم و دهم مجلس شورای اسلامی بر حمایت و پیگیری برای افزایش اعتبارات بودجه ای اداره کل میراث فرهنگی،صنایع دستی و گردشگری استان گیلان تاکید کرد.

به گزارش خبرنگار کاشف اسرار،غلام علی جعفر زاده ایمن آبادی امروز به مناسبت فرا رسیدن هفته جهانی میراث فرهنگی و موزه ها در موزه باستان شناسی شهر رشت حضور یافت و از بخش های مختلف آن بازدید کرد و فرا رسیدن این روز را به کارکنان موزه تبریک گفت.

وی ضمن گفتگو با تعدادی از بازدید کنندگان،از حضور تعدادی از نوجوانان که با فراغت از ایام دوره تحصیلی و امتحانات در موزه حضور یافته بودند تا با گذشته خویش آشنا بشوند،ابراز مسرت شدید کرد و مایه مباهات دانست.

این مقام سیاسی،هم چنین نسبت به اهداء لوح مجموعه داری با امضای مدیرکل موزه های سازمان میراث فرهنگی،صنایع دستی و گردشگری کشور به”حسن اکبری” که مجموعه بزرگی از ۲۰۰ سکه ضرب گیلان را در کلکسیون خود داراست،اقدام کرد.

جعفر زاده ایمن آبادی در ادامه حضور خویش نمایشگاه نویافته های باستان شناسی و هم چنین اولین کارگاه مرمت اشیای تاریخی استان گیلان واقع در ساختمان پشتی موزه رشت را افتتاح کرد.

وی با اشاره به انتصاب مدیرکل فعلی میراث فرهنگی،صنایع دستی و گردشگری استان در مهر ماه سال گذشته، اظهار کرد: “شهرود امیر انتخابی”فردی متشخص(ممتاز) می باشند و از زمان شروع به کار در سمت فعلی و بروز علاقه به خدمت کردن،تحولی در دستگاه اجرائی تحت مدیریت خویش به وجود آمده است.

عضو مجمع نمایندگان گیلان در مجلس شورای اسلامی ،با ابراز قدردانی از تعامل بسیار خوب مدیرکل میراث فرهنگی،صنایع دستی و گردشگری استان با مسئولین،اذعان کرد:هم اکنون گرفتاری های کشورمان خیلی زیاد است.

جعفر زاده ایمن آبادی ،تصریح کرد:پرداختن به موضوعات فرهنگی از جمله موزه داری در شرایط فعلی نامناسب اقتصادی خیلی توجیه اقتصادی می خواهد.

وی یکی از بزرگترین دغدغه های فکری خویش را وجود مشکلات موجود اقتصادی در کشورمان عنوان و اعتقاد دارد:”به لطف خداوند متعال یک روزی دغدغه های اقتصادی حل می شود.

این عضو کمیسیون برنامه و بودجه و محاسبات مجلس شورای اسلامی ،تاکید کرد:نباید به خاطر وجود مشکلات اقتصادی از پرداختن به امورات فرهنگی و اختصاص بودجه برای بخش میراث فرهنگی از جمله تاسیس موزه ها و مرمت اشیای تاریخی غفلت کرد و فردا دیر است.

جعفر زاده ایمن آبادی،اذعان کرد:غفلت کردن در بخش فرهنگی من جمله میراث فرهنگی،سبب سرزنش کردن ما مسئولین توسط آیندگان خواهد شد ،آثار و اشیای تاریخی یک سرمایه بین نسلی محسوب می شود بر پیگیری جهت افزایش اعتبارات اداره کل میراث فرهنگی گیلان تاکید کرد.

مدیرکل میراث فرهنگی،صنایع دستی و گردشگری استان نیز در این مراسم از حضور نماینده مردم رشت در مجلس شورای اسلامی و اعلام حمایت از برنامه های این دستگاه اجرائی قدردانی کرد.

شهرود امیر انتخابی تالش به تبیین ساخت کارگاه مرمت اشیای تاریخی موزه رشت پرداخت و اظهار کرد: ساخت این کارگاه از سال ۱۳۹۳ آغاز شده است.

به گفته وی برای ساخت و تجهیز این کارگاه با مساحت ۳۰۰ متر مربع تا کنون ۴ میلیارد ریال هزینه شده است.

این مسئول،اضافه کرد: با شروع به کار این کارگاه دو نفر به صورت ثابت و ۱۰ نفر از دانشجویان رشته مرمت به صورت نیمه وقت مشغول به کار می شوند.

امیر انتخابی تالش ،متذکر شد: بخش عمده تجهیزات این کارگاه خریداری و نصب شده است و آماده بهره برداری می باشد.

وی در پایان،خاطر نشان کرد: پیش از این کلیه اشیا کشف شده که نیاز به مرمت داشتند به دانشگاه هنر اصفهان و پژوهشکده حفاظت و مرمت پژوهشگاه سازمان میراث فرهنگی صنایع دستی و گردشگری کشور ارسال می کردند که هم اینک با راه اندازی این کارگاه ،مرمت اشیای تاریخی در رشت صورت می گیرد.

مدیرکل میراث فرهنگی گیلان در ادامه درباره نمایشگاه نویافته های باستان شناسی ،گفت:در این نمایشگاه مجموعه کاوش های باستان شناسی که در فاصل سالهای ۱۳۹۶ الی ۱۳۹۷ در نقاط مختلف استان انجام شده است در قالب مجموعه اشیا در معرض دید عموم قرار گرفته است.

امیر انتخابی تالش،با بیان این که اشیا کشف شده در کاوش لیارسنگ بن املش از جمله این آثار می باشد،یاد آور شد:مجموعه باستانی لیارسنگ بن املش در بخش رانکوه شهرستان املش قرار دارد .

وی ادامه داد:کاوش های باستان شناسی این مجموعه به سرپرستی ولی جهانی از سال ۱۳۹۳ آغاز شد و تا سال ۱۳۹۷ ادامه پیدا کرد .

این مسئول،ابراز کرد:در نتیجه کاوش های باستان شناسی بقایایی از آثار گورستانی و استقراری که مربوط به دوره های اشکانی و ساسانی است شناسایی شده است.

امیر انتخابی تالش،خاطر نشان کرد:مجموعه باستانی لیارسنگ بن املش همراه با حدود وحریم آن در فهرست آثار ملی کشور به ثبت رسیده است.

وی در پایان،تاکید کرد: این نمایشگاه تا پایان هفته میراث فرهنگی ادامه خواهد داشت و علاقه مندان به بازدید از این نمایشگاه می توانند همه روزه از ساعت ۹ صبح لغایت ۱۹ عصر به موزه مردم شناسی و باستان شناسی رشت واقع در رشت – خیابان بیستون مراجعه کنند.

پایان پیام

Print Friendly, PDF & Email

اشتراک این خبر در :