کاشف اسرار-وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی نسبت به آغاز به کار مجتمع حل اختلاف فرهنگ، هنر و رسانه حداکثر تا دو ماه آینده اظهار امیدواری کرد.

به گزارش کاشف اسرار به نقل از پایگاه اطلاع رسانی دولت ،سید عباس صالح شریعتی در حاشیه جلسه هیات دولت با اعلام این خبر ،گفت: اهالی فرهنگ، هنر و رسانه مشکلاتی داشتند و برخی دعاوی علیه آنها از سوی شخصیت های حقیقی و حقوقی مطرح می شد و در محاکم عادی مورد بررسی قرار می گرفت.

وی ادامه داد: رویه های جاری با توجه به تخصصی بودن حوزه های فرهنگ، هنر و رسانه و لزوم حفظ شانیت ذینفعان حوزه، موجب شد راه اندازی این شورای حل اختلاف در دستور کار قرار گیرد.

به گفته این مقام، با موافقت قوه قضائیه، شورای حل اختلاف فرهنگ، هنر و رسانه در حال شکل گیری است و مکان و قضات، کارشناسان فرهنگ و رسانه و مجموعه هایی که می‌خواهند حضور پیدا کنند معرفی شدند. بنابراین مراحل کار تقریباً رو به پایان است.

صالحی،تاکید کرد: این مسیر کمک می کند تا دعاوی حقیقی یا حقوقی که علیه اصحاب هنر و رسانه شکل می گیرد، در فضایی با تفاهم بهتر جریان پیدا کند وامیدواریم حداکثر تا دو ماه آینده شاهد آغاز به کار مجتمع حل اختلاف فرهنگ، هنر و رسانه باشیم.

۸۰هزارتن کاغذ با ارز ۴۲۰۰ تامین می شود

وی همچنین از تامین ارز مورد نیاز برای واردات حدود ۸۰ هزار تن کاغذ برای کتاب و مطبوعات در سال ۹۸ با ارز ۴۲۰۰ تومانی خبر داد و گفت: این موضوع ابتدای هفته جاری از سوی بانک مرکزی ابلاغ شده است.

این عضو هیات دولت با اذعان بر این که کاغذ یکی از اقلامی است که در ماه های اخیر دچار مشکلاتی شد،خاطر نشان کرد: میزان کاغذ روزنامه که در سال ۹۶ به کشور وارد شده است، یعنی ۵۵ هزار تن نسبت به واردات سال ۹۷ فاصله قابل توجهی دارد.

صالحی،اضافه کرد: به گونه ای که از ۱۴ ماه گذشته تاکنون فقط ۳۹هزار تن کاغذ روزنامه وارد کشور شده که این حجم واردات موجب شد بازار کاغذ گرفتار التهاب شود.

وی ابراز امیدواری کرد تا مساله ترخیص کاغذ های وارداتی در گمرک به طور کامل حل شود.

این مقام،تصریح کرد:

البته بحث فقط به گمرک مربوط نمی شود، بلکه تخصیص اعتبار این ابلاغ باید اتفاق بیفتد و تامین ارز مصوب ۴۲۰۰ تومانی انجام شود. 

صالحی ادامه داد: تاخیر دو سه ماهه گذشته به علت بحث های کارشناسی درخصوص قرار گیری کاغذ در فهرست کالاهای مشمول ارز ۴۲۰۰ تومانی یا نیمایی بود که با مصوبه اخیر این موضوع مهم از بلاتکلیفی خارج شد.

وی افزود: امیدوارم تا حداکثر اوایل هفته آینده ۶ تا ۷ هزار تن محموله کاغذ که در مسیر گمرک است نیز ترخیص شود.

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی،متذکر شد: موضوع کاغذ همواره در هیات دولت مطرح بوده و در جلسات مختلفی راجع به آن بحث شده است. در آنجا مکرر گفته ایم که کاغذ کمتر از دیگر اقلام دیده نشود.

صالحی، تاکید کرد: هنوز بخشی از کاغذ ها از محلی که باید مراحل ترخیص نهایی از لحاظ ارزی انجام شود و به گمرک بیاید، انجام نشده از این رو مذاکره ای با رییس بانک مرکزی داشتیم تا سریعتر این مراحل انجام شود

وی اعتقاد دارد: البته بحث فقط به گمرک مربوط نمی شود، بلکه تخصیص اعتبار این ابلاغ باید اتفاق بیفتد و تامین ارز مصوب ۴۲۰۰ تومانی انجام شود. 

به گفته این مقام، تاخیر دو سه ماهه گذشته به علت بحث های کارشناسی درخصوص قرار گیری کاغذ در فهرست کالاهای مشمول ارز ۴۲۰۰ تومانی یا نیمایی بود که با مصوبه اخیر این موضوع مهم از بلاتکلیفی خارج شد.

صالحی،ابراز کرد : امیدوارم تا حداکثر اوایل هفته آینده ۶ تا ۷ هزار تن محموله کاغذ که در مسیر گمرک است نیز ترخیص شود.

وی تصریح کرد: موضوع کاغذ همواره در هیات دولت مطرح بوده و در جلسات مختلفی راجع به آن بحث شده است. در آنجا مکرر گفته ایم که کاغذ کمتر از دیگر اقلام دیده نشود.

عضو کابینه دولت دوازدهم در عین حال تاکید کرد: هنوز بخشی از کاغذ ها از محلی که باید مراحل ترخیص نهایی از لحاظ ارزی انجام شود و به گمرک بیاید، انجام نشده از این رو مذاکره ای با رییس بانک مرکزی داشتیم تا سریعتر این مراحل انجام شود.

پایان پیام

Print Friendly, PDF & Email

اشتراک این خبر در :