کاشف اسرار-رئیس اداره محیط زیست رودبار از تدارک دیدن برگزار هفتمین جشنواره گلدهی سوسن چلچراغ به عنوان اثر طبیعی و ملی ،مقارن با چهارشنبه(۲۹ خرداد ماه )در روستای عمارلو این شهرستان و محل رویشگاه آن خبر داد.

رامین حسین زاده عصر امروز در گفتگوی اختصاصی با خبرنگار کاشف اسرار در حوزه محیط زیست ،پیشاپیش فرا رسیدن بیست و نهمین سالگرد وقوع زلزله دلخراش منجیل شهرستان رودبار را گرامی داشت و به خانواده های داغ دیده تسلیت گفت.

وی با بیان این که قرار بود هفتمین جشنواره گلدهی سوسن چلچراغ در ۳۰ خرداد ماه برگزار بشود،اظهار کرد:با توجه به این که در آستانه بیست و نهمین سالگرد وقوع زلزله دلخراش رودبار قرار داریم،بنا به تصمیم فرماندار قرار شد این برنامه از ساعت ۱۶ روز ۲۹ خرداد ماه برگزار بشود.

این مسئول متولی برگزاری جشنواره گلدهی سوسن چلچراع را اداره کل میراث فرهنگی،صنایع دستی و گردشگری با همکاری اداره کل محیط زیست گیلان،فرمانداری رودبار و بخش داری عمارلو عنوان کرد.

حسین زاده با اشاره به برگزاری جشنواره های غیر مستمر گلدهی سوسن چلچراغ طی سنوات گذشته،خاطر نشان کرد:حفاظت از باغ و رویشگاه این اثر طبیعی منحصر به فرد بر عهده سازمان محیط زیست است.

وی با تاکید بر این که اداره کل محیط زیست گیلان متمایل می باشد این جشنواره به بهترین نحو ممکن برگزار بشود،به تبیین آخرین وضعیت گل سوسن چلچراغ و هم چنین محل رویشگاه آن پرداخت.

این مسئول با اشاره به هرس سال گذشته درختان موجود در مجاورت محل رویشگاه سوسن چلچراغ با اهداف استفاده از نور خورشید ،ابراز کرد:بارش باران تا اردیبهشت ماه امسال هم سبب وضعیت بهتر باغ و گل جهانی شده است.

حسین زاده ،وجود سوسکی شبیه کفش دوزک را مهمترین آفت گل سوسن چلچراغ ذکر کرد و معتقد است:پرسنل اداره محیط زیست رودبار از یک ماه قبل تاکنون این آفت را که کفش دوزک نیست به صورت دستی از روی سوسن چلچراغ جمع آوری کرده اند.

وی با بیان این که دانشگاهی بر روی این گونه حشره در حال تحقیق می باشد ،مدت زمان گل دهی سوسن چلچراغ ۲۰ روز است.

رئیس اداره محیط زیست رودبار با تاکید بر این که برگزاری جشنواره گل دهی عایداتی برای این دستگاه اجرائی ندارد،اعتقاد دارد:حضور گردشگر در منطقه سبب ایجاد سود و منفعت برای مردم بومی منطقه است.

حسین زاده ،سوسن چلچراغ و سرو هرزویل را ۲ اثر معروف طبیعی و ملی شهرستان رودبار اعلام کرد و گفت:نگهداری سوسن چلچراغ نیازمند تدوین طرح مدیریت دارد و تاکنون انجام نشده و نیازمند اختصاص بودجه از سوی سازمان محیط زیست یا میراث فرهنگی،صنایع دستی و گردشگری است

وی در پایان پخش بروشورهایی در زمان برگزاری جشنواره با مطالب حفظ محیط زیست و معرفی بهتر سوسن چلچراغ و پذیرایی کردن از گردشگران را از مهمترین برنامه های تدارک دیده شده توسط اداره محیط زیست رودبار برشمرد.

پایان پیام

Print Friendly, PDF & Email

اشتراک این خبر در :