کاشف اسرار- گروه استان ها – گیلان – استان گیلان به لحاظ داشتن شرایط خاص اقلیمی از قبیل کوه و جنگل و دریا در تمام فصول سال مورد توجه مسافران از اقصی نقاط کشور و حتی گردشگران خارجی قرار داشته و ورود خیل عظیم مسافران به این استان تهدیدات و فرصت‌هایی را نیز به همراه دارد.

با وجود خیل کثیر مسافر که همه ساله به استان گیلان وارد می‌شوند در کنار رونق اقتصادی و توسعه صنعت توریسم و تبادل خرده فرهنگ‌ها، مشکلات و تهدیدهایی از قبیل افزایش ناهنجاری‌های اجتماعی، افزایش نزاع و درگیری، سرقت، حوادث رانندگی، مشکلات ترافیکی، غرق شدن تعداد زیادی از هموطنان و غیره را به همراه دارد.

در بین چالش‌های موجود، نافرمانی‌های مدنی و خدشه‌دار کردن چهره جامعه از طریق کشف حجاب در خودرو‌ها، شنای مختلط و عدم رعایت شئون اسلامی در سواحل و تفرجگاه‌ها، به یکی از دغدغه‌های مهم جامعه اسلامی و مردم تبدیل شده است.

مسائل ضد فرهنگی که اخیراً در برخی مناطق استان‌های ساحلی شاهد بروز و ظهور آن هستیم در ادامه اجرای پروژه تهاجم فرهنگی دشمن در حال برنامه‌ریزی و سازماندهی است و رفتارهای ضد فرهنگی در برخی نقاط به شکلی نمود پیدا کرده که سنخیتی با آرمان‌های نظام اسلامی ندارد.

امام خمینی (ره) بارها و بارها به استفاده از ظرفیت مردم و انجام حرکات خودجوش در مقابله با فحشا و منکرات تاکید کردند و مقام معظم رهبری نیز در سخنانی دو ثروت عظیم دریا و جنگل در خطه شمال کشور را متعلق به همه مردم ایران قلمداد کرده و تمامی دستگاه‌ها و آحاد جامعه را در قبال حفظ و حراست از این نعمت‌ها و جلوگیری از خدشه‌دار شدن امنیت اخلاقی در این مناطق مسئول دانستند.

هم اکنون طیف وسیعی از مردم با وجود جنگ تمام عیار اقتصادی دشمن، نسبت به وضعیت فرهنگی و حفظ ارزش‌ها در جامعه و تحقق شعارهای انقلاب اسلامی نگران هستند و مسئولان باید فکری اساسی در این باره بیندیشند.

با توجه به اینکه فلسفه اصلی تشکیل حکومت انقلاب اسلامی از دیدگاه امام راحل، احیای ارزش‌های دینی و فرهنگی است بنابراین وظیفه و تکلیف اصلی مسئولان، برنامه‌ریزی برای مقابله جدی با نمادهای ساختارشکنانه و اثرات تهاجم فرهنگی است.

از طرفی با توجه به وجود سواحل طولانی در استان گیلان و عدم امکان پوشش انتظامی و ایمنی در طول این سواحل، برخی از افراد بدون توجه به هشدارها و تمهیدات اندیشیده شده، اقدام به شنا در مناطق خطرآفرین و غیرحفاظت شده می‌کنند که همه ساله شاهد بروز حوادث ناگوار غرق شدگی نیز هستیم.

از جمله راهکارهای مناسبی که از طریق متولیان امر اجرایی شده، ایجاد طرح‌های سالم‌سازی در سواحل است که در آن زنان و مردان در محدوده‌های مشخصی در سواحل حضور پیدا کرده و اقدام به شنا می‌کنند.

در کنار این‌ها مشکلاتی از قبیل نبود زیرساخت جاده‌ای مناسب، کمبود امکانات بهداشتی، عدم وجود ایمنی در هنگام شنا، فعالیت صنوف غیرمجاز در سواحل، کمبود ناجیان غریق و عدم تناسب تعداد طرح‌ها سالم‌سازی با جمعیت متقاضی نیز به چشم می‌خورد.

طرح ساماندهی سواحل دریا در گیلان از روز دوشنبه ۲۰ خردادماه سال ۱۳۹۸ در طول بیش از ۴۲ کیلومتر از مجموع ۲۸۰ کیلومتر ساحل دریا در قالب ۲۹ طرح شامل ۲۷ چادر مردانه و ۲۹ چادر زنانه با شناسایی ۱۱۶ نقطه شنا ممنوع، ۴۴ تفرجگاه اصلی و ۷۶ تفرجگاه فرعی در سطح شهرستان‌های ساحلی استان شامل رودسر، لنگرود، لاهیجان، آستانه‌ اشرفیه، رشت، بندرانزلی، رضوانشهر، تالش و آستارا آغاز شده است.

نیروی انتظامی علاوه بر حفظ نظم و امنیت و آسایش مسافران و تسهیل در سفرهای جاده‌ای در کنار سایر دستگاه‌ها و نهادهای فرهنگی، رسالت سنگینی در حوزه عفاف و حجاب و حفظ شئون اسلامی بر عهده دارد که توفیق در این مهم نیازمند همکاری و مشارکت تمامی دستگاه‌ها و اهتمام به برنامه‌های فرهنگی است.

از طرفی فشار و محدود کردن مسافران و توریست‌ها در سواحل و تفرجگاه‌ها باعث کوچ آن‌ها به مناطق دیگر کشور و حتی آن طرف مرزها می‌شود که این خود موجب مشکلات بزرگتر و آسیب به اقتصاد گردشگری می‌شود، حال با این وجود یافتن راه چاره و پیدا کردن روشی که هم مسافران و توریست‌ها راضی شوند و هم به ارزش‌های اسلامی و فرهنگ غنی استان‌های ساحلی خدشه‌ای وارد نشود امری مهم بوده که مستلزم توجه همه مسؤولان و اقشار جامعه است.

فرماندهی انتظامی گیلان با برنامه‌ریزی و آمادگی کامل نیروی انسانی از طریق استاندارد سازی رفتار کارکنان در برخورد با ناهنجاری‌های اجتماعی، بهره‌گیری از شیوه‌های فرهنگی، استقرار سامانه‌های پلاک‌خوان، ارسال پیامک‌های آموزشی و هشداردهنده در مداخل ورودی استان و بهره‌گیری از تجهیزات اپتیکی و همچنین استفاده از پلیس‌های افتخاری، نگهبانان محله و تعامل با استانداری و فرمانداری‌ها، در تلاش است تا نسبت به کاهش آسیب‌های اجتماعی و اصلاح رفتارهای هنجارشکنانه در سواحل و تفرجگاه‌ها قدمی مؤثر بردارد.

آنچه که برای اثربخشی بهتر اقدامات دستگاه‌ها و مردم در طرح ساماندهی سواحل و تفرجگاه‌ها لازم و ضروری به نظر می‌رسد این است که مقرراتی تدوین شود تا متولیان اجرای طرح‌های سالم‌سازی سواحل و تفرجگاه‌ها، حفظ شئون اسلامی را قربانی منافع اقتصادی کار خود نکنند.

از طرفی اجرای برنامه‌های فرهنگی و آموزشی در فضای مجازی و همچنین سواحل و تفرجگاه‌ها از طریق برپایی نمایشگاه‌های فرهنگی، ارائه هشدارهای انتظامی و ایمنی، اجرای برنامه‌های تئاتر خیابانی با رویکرد کاهش آسیب‌های اجتماعی، برگزاری مسابقات بومی و محلی و استفاده از ظرفیت آمران به معروف و ناهیان از منکر می‌تواند در کاهش آسیب‌های اجتماعی و کاهش تلفات غرق شدگی مؤثر باشد.

همچنین ورود عملی و مؤثر کلیه دستگاه‌های اجرایی و متولیان امور فرهنگی مرتبط در این حوزه و مشارکت جدی برای حل مشکلات و معضلات آسیب‌های اجتماعی، یکی از مطالبات نیروی انتظامی است که امید می‌رود با اهتمام به این موضوع، شاهد ساماندهی، ارتقاء کیفیت خدمات مطلوب، افزایش سطح امنیت اخلاقی در سواحل و تفرجگاه‌ها و کاهش حوادث و تلفات ناشی از سفر هموطنان به خطه سرسبز گیلان باشیم.#

نویسنده: سرهنگ مجید رسول‌زاده فرساد – سرپرست معاونت اجتماعی فرماندهی انتظامی استان گیلان
انتهای خبر // پایگاه خبری پلیس ایران

Print Friendly, PDF & Email

اشتراک این خبر در :