کاشف اسرار-مدیرکل میراث فرهنگی،صنایع دستی و گردشگری گیلان از کشف یک پناهگاه با معماری دستکند در سیاهکل با شواهد اولیه و سطحی متعلق به دوره ایلخانی و تیموری در داخل آن خبر داد.

به گزارش کاشف اسرار،شهرود امیر انتخابی هشتبری امروز با اعلام این خبر،چگونگی کشف این پناهگاه را در پی درخواست اهالی یکی از روستاهای ییلاقی شهرستان سیاهکل مبنی بر احتمال وجود یک پناهگاه یا غار در بافت تاریخی روستا عنوان کرد.

وی با اشاره به پیگیری موضوع توسط استانداری گیلان در این باره،اظهار کرد:بازدید های اولیه از محل مورد نظر انجام شد و با توجه به شواهد موجود، مقرر گردید مجوز های لازم از پژوهشگاه سازمان میراث فرهنگی برای گمانه زنی و بازگشایی فضای مورد نظر اقدام گردد.

این مسئول،افزود:در این راستا پس از اخذ مجوز های لازم، تیمی از کارشناسان معاونت میراث فرهنگی به سرپرستی شهرام رامین به محل مورد نظر اعزام شد.

به گفته امیر انتخابی هشتبری،پس از کاوشِ یک گمانه و بازگشایی دهانه موجود با بقایای معماری یک پناهگاه دستکندِ ارزشمند مواجه شدند.

وی ابراز کرد: این پناهگاه دستکند که در دل یک تپه طبیعی و در ملک شخصی یکی از اهالی روستا قرار دارد دارای مساحت تقریبی ۳۹۰ مترمربع و طول تقریبی ۹۸ متر می باشد و ارتفاع آن در بخش های مختلف ، متنوع بوده و از حدود یک متر در محدوده ورودی تا حدود ۴ متر در بخش های میانی متغیر است.

مدیر کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری گیلان،تاکید کرد: معماری فضای مکشوفه کاملاً دستکند بوده و از هیچ گونه مصالحی برای ایجاد فضا در ساخت آن استفاده نشده است.

امیر انتخابی هشتبری،اعتقاد دارد: به نظر می رسد از آن به عنوان پناهگاه و مأمنی در مواقع اضطراری و خطر استفاده می شده است.

وی یاد آور شد:این دومین معماری دستکند است که از سال گذشته تاکنون در مناطق ییلاقی شهرستان سیاهکل، کشف شده است.

این مسئول درخصوص قدمت این پناهگاه،گفت:شواهد اولیه و سطحی متعلق به دوره ایلخانی و تیموری در داخل پناهگاه، کشف گردید، اما تعیین قدمت دقیق تر، نیازمندِ اجرای کاوش های باستان شناسی در این محدوده می باشد.

امیر انتخابی هشتبری تصریح کرد:با توجه به اهمیت و ارزش اثر فوق مقرر گردیده، در ابتدا نسبت به تهیه اضطراری پرونده و ثبت اثر در فهرست آثار ملی کشور اقدام گردد و به موازات آن نیز، پیگیریِ اخذ اعتبار و مجوز های لازم برای آغاز کاوش های باستان شناسی انجام شود.

وی در پایان،بیان کرد:دورنمای اجرای طرح نیز، آماده سازی اثر برای بازدید گردشگران، با محوریت تمهیدات حفاظتی و تلاش برای توسعه پایدار گردشگری در روستای مذکور خواهد بود.

Print Friendly, PDF & Email

اشتراک این خبر در :