کاشف اسرار-مدیریت سایت اطلاع رسانی اداره کل میراث فرهنگی،صنایع دستی و گردشگری گیلان چند ساعت قبل اظهارات معاون میراث فرهنگی این دستگاه اجرائی با تیتر:”طرح یادمان مشهد میرزا کوچک خان در دست تهیه می باشد.”بر روی خروجی منتشر کرد.

به گزارش خبرنگار کاشف اسرار،بنا به مطالب برگرفته از این پرتال،”ولی جهانی”طی اظهاراتی با اعلام این خبر،اظهار کرد: “تهیه طرح یادمان مشهد میرزا کوچک خان در دستور کار ویژه اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری گیلان قرار گرفت”.

وی ادامه داد:” با توجه به ارزش بالای تاریخی و معنوی محل شهادت میرزا کوچک خان جنگلی در منطقه سیاه خانی در ارتفاعات ماسال و پیگیری و مساعدت های ویژه سازمان مدیریت و برنامه ریزی استان مبنی بر تهیه طرح یادمان مشهد میرزا ،این اداره کل به عنوان متولی تهیه و تایید طرح مذکور انتخاب گردید “

این مسئول با بیان این که در این راستا قراردادی با مشاور طراحی ذیصلاح برای تهیه طرح یادمان منعقد شد. ،خاطر نشان کرد: خوشبختانه علیرغم وجود مشکلات اعتباری ، روند طراحی پروژه، رضایت بخش بوده است.

به گفته جهانی،آلترناتیو های متعدد تهیه شده توسط این مشاور در جلسات شورای فنی عالی اداره کل مورد بررسی قرار گرفت و منجر به نهایی شدن دو طرح گردید .

وی همچنین ضمن اشاره به اهمیت موضوع ،متذکر شد:مقرر گردید در جلسه آتی شورای فنی ، طرح نهایی انتخاب شده و مشاور مربوطه نسبت به تهیه نقشه های اجرایی پروژه و برآورد مالی اجرای آن ، اقدام نماید .

معاون میراث فرهنگی گیلان در پایان،تاکید داشت:برنامه ریزی اداره کل پس از تهیه نقشه های فنی پروژه و برآورد مالی آن ، تلاش برای اخذ اعتبار مورد نیاز برای اجرای طرح و آغاز فوری پروژه خواهد بود.

ولی جهانی در حالی خبر در دست تهیه بودن طراحی یادمان مشهدا میرزا کوچک خان بر زبان رانده و احتمالا و احیانا درباره سیر تعالی طراحی آن مطالعه ای در سایت استانداری و برخی از رسانه ها نکرده،به طوری استاندار اسبق گیلان ۲۶ مرداد ماه ۹۶ طی سخنانی بر نصب یادمان مذکور طی ماههای آتی تاکید نمود که متاسفانه با گذشت حدود ۲۳ ماه تحقق پیدا نکرده است.

محمد علی نجفی امیرکیاسر در جریان بازدید از مشهد میرزا کوچک جنگلی در ییلاق آلاله پشته ماسال بر این نکته تاکید کرد و متذکر شد:” با همکاری فرمانداری ماسال ،ادارات کل فرهنگ و ارشاد اسلامی و میراث فرهنگی و گردشگری در این مکان نصب خواهد شد “.

این اظهارات نماینده سابق دولت در گیلان تقریبآ هم زمان با انتصاب”ولی جهانی”به سمت “سرپرست معاونت میراث فرهنگی اداره کل میراث فرهنگی،صنایع دستی و گردشگری استان بوده و پیش از آن به عنوان مسوولمرکز باستان شناسی و کارمند قدیمی این دستگاه اجرائی فعالیت می کرد و بی تردید از مسائل مربوط به مشهد میرزا و اظهارات استاندار بی اطلاع نبوده است.

“نجفی امیر کیاسر”در حالی این اظهارات بر زبان راند که پس از وداع با این سمت در مهرماه ۹۶″مصطفی سالاری”به عنوان نماینده جدید دولت در استان تا روز گذشته که به سمت مدیرعامل تامین اجتماعی ایران”منصوب شد ،هیچ گونه اظهار نظری درباره یادمان مذکور بیان نکرد تا در پرتال استانداری منتشر بشود.

با توجه به این که بنا به اطلاعات برگرفته از برخی رسانه ها ،بنیان گذاری طراحی یادمان مشهد میرزا کوچک به سال ۱۳۸۹ شمسی بر می گردد از معاون میراث فرهنگی استان درخواست می شود با مطالعه اخبار برخی از رسانه ها از جمله”گیل خبر در ۱۰ آبان ماه ۹۴″با تیتر:”سرنوشت مبهم ساخت یادمان میرزا کوچک در ماسال!”با مدارک به سئوالات ذیل پاسخ بدهد:

یک: طرح یادمان میرزا مورد اشاره توسط “نورالله صفر پور”به عنوان رئیس سابق اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی ماسال در “گیل خبر”که با برگزاری مسابقه ای از بین ۱۰ها طرح شرکت کنندگان انتخاب شده است ،چرا به مرحله اجرا و ساخت در نیامد؟

دو:چرا علی رغم این که استاندار اسبق گیلان در مرداد ماه ۹۶ بر این نکته تاکید کردند یادمان مبحوث عنه با همکاری فرمانداری ماسال و ادارات کل فرهنگ و ارشاد اسلامی و میراث فرهنگی،صنایع دستی و گردشگری استان طی چند ماه آتی نصب می شود،با گذشت حدود ۲۳ ماه تاکنون نصب نشده است؟کوتاهی از سوی کدام دستگاه یا دستگاهها صورت گرفته است؟با مستندات پاسخ بدهند.

سه:حسب بند ۳ ماده ۹ مصوبه شورای عالی اداری در راستای حقوق شهروندی در نظام اداری،دستگاه های اجرایی باید به آزادی بیان نظرهای شخصی، ارزیابی های انتقادی و پیشنهادهای اصلاحی مراجعین و رسانه ها احترام گذاشته و فضای تحمل نظرات مخالف را در درون خود نهادینه کنند.

چهار: حسب بخش  بند ۴۸ تدابیر ابلاغیه رهبر انقلاب اسلامی بر الگوی پایه اسلامی ایرانی پیشرفت منتشر شده در پایگاه اطلاع رسانی دفتر ایشان در ۲۲ مهر ماه امسال بر ارتقای نظارت رسمی، مردمی و رسانه‌ای بر ارکان و اجزای نظام و پیشگیری از تداخل منافع شخصیت حقیقی و حقوقی مسئولان و کارکنان حکومت و برخورد بدون تبعیض با مفسدان به ویژه در سطوح مدیریتی تاکید شده است .

پنج: برابر ماده ۵ قانون مطبوعات؛کسب و انتشار اخبار داخلی و خارجی که به منظور افزایش آگاهی عمومی و حفظ مصالح جامعه باشد با رعایت این قانون حق قانونی‌مطبوعات است.متخلف به شرط داشتن شاکی به حکم دادگاه به انفصال خدمت از شش ماه تا دو سال و در صورت تکرار به انفصال دائم از‌خدمات دولتی محکوم خواهد شد

پایان پیام

Print Friendly, PDF & Email

اشتراک این خبر در :