کاشف اسرار-سرپرست دانشگاه علوم پزشکی و خدمات درمانی گیلان از بدهی ۶۰۰ میلیارد تومان این دستگاه اجرائی به افراد خبر داد

به گزارش خبرنگار کاشف اسرار،ارسلان سالاری درودخانی امروز در مراسم تودیع رئیس و معارفه سرپرست دانشگاه گیلان که با حضور قائم مقام وزیر بهداشت،تعدادی از مقامات استانی و شهرستانی در رشت برگزار شد،اظهار امیدواری  کرد برای حل مشکلات این دانشگاه از قائم مقام وزیر کمک بگیرد.

وی با تاکید بر این که باید با هم فکری همه دل سوزان دانشگاه علوم پزشکی گیلان از برنامه هایی که دارای قابلیت اجرایی است استفاده کرد،به تبیین وضعیت حال حاضر این دستگاه اجرایی با بدنه بزرگ و عظیم نیروی انسانی پرداخت .

این مسئول با اشاره به پیشرفت های دانشگاه علوم پزشکی گیلان طی سنوات گذشته تاکنون،خاطر نشان کرد:برنامه استراتژیک این دستگاه در سال ۶۵ توسط رییس اسبق آن طراحی و طی سالیان گذشته توسط روسای دیگر به طور نسبی اجرا شده است.

سالاری درودخانی واگذاری پست سرپرستی دانشگاه علوم پزشکی گیلان از سوی وزیر بهداشت به فال نیک گرفت و تصریح کرد:از این امانت سنگین و ظرفیت های آن برای کمک به مردم و محرومین استفاده خواهد کرد.

وی متذکر شد: هر چند سیاست کلان دانشگاه های بزرگ حرکت به سمت دانشگاه های نسل سوم و چهارم ارتباط با صنعت و کار آفرینی و ما بر این عقیده هستیم حتما باید به سمت دانشگاه های سوم و چهارم حرکت بکنیم.

این عضو هیات علمی دانشگاه علوم پزشکی گیلان معتقد است:برای رسیدن به دانشگاه نسل سوم و چهارم در ابتدا باید دانشگاه نسل اول و دوم داشته باشیم تا بتوان به این هدف مهم دست یافت.

سالاری درودخانی با بیان این که تلاش های فراوان روسای سابق و پرسنل پرتلاش دانشگاه مذکور سبب ایجاد پیشرفت های زیادی طی سنوات گذشته شده است،اذعان کرد:متاسفانه به دلایل گوناگون وضعیت طوری شده که کمبودها بیشتر از خدمات نمود دارد.

به گفته وی،هم اکنون دانشگاه علوم پزشکی استان دارای مشکلات فراوانی می باشد و قصد بنده سیاه نمائی و انتقاد از کسی نیست ولی واقعیت ها بدانید تا همه دست به دست هم بدهند تا جهت رفع مشکلات با کمک مسئولین ستادی وزارت بهداشت و مقامات استانی گام برداشته بشود.

این مستخدم پیمانی و دارنده مدرک تحصیلی دکتری رشته تحصیلی متخصص قلب و عروق – فلوشی و دانشیار،از بدهی سنگین دانشگاه علوم پزشکی استان به افراد بر اساس ارزیابی های اولیه به میزان ۶۰۰ میلیارد تومان پرده برداشت و تاکید کرد:در آینده میزان دقیق بدهی به افراد مورد کارشناسی قرار خواهد گرفت.

سالاری درودخانی با اعلام مطالبه دانشگاه علوم پزشکی از بیمه و وجود تجهیزات مصرفی در انبارها،بر بررسی این تجهیزات و مطالبات تاکید کرد و گفت”با بررسی می توان به این نتیجه دست یافت که بیلان منفی یا مثبت است و به اطلاع عموم مردم می رسد.

وی با اشاره به سخنان رئیس سابق دانشگاه علوم پزشکی استان در مراسم تودیع امروز خودش مبنی بر این که میزان درآمد این دستگاه بیشتر از هزینه هاست و به سمت مثبت حرکت می کند،ابراز امیدواری کرد مشکلات حال حاضر با همکاری همه دلسوزان مرتفع بشود.

سرپرست دانشگاه علوم پزشکی گیلان کمبود تجهیزات مصرفی و اولیه حتی در حد سرم و آنژیوکد در برخی از بیمارستان ها و نارضایتی کادر درمانی اعم از پرستاری و پزشک از جمله مشکلات حاد این دستگاه عنوان کرد.

به گفته سالاری درودخانی،وجود این مشکلات سبب شده صف بستری بیماران طولانی بشود و روند ضریب اشغال تخت رو به کاهش و میزان مدت بستری بیمار در بیمارستان ها رو به افزایش است.

وی اذعان کرد:طلب عظیم پرسنلی اعم از پرستار و پزشکان سبب ایجاد بی انگیزگی و نارضایتی همکاران شده و شاید یکی از انگیزه های کاهش میزان ضریب اشغال تخت توسط بیماران رو به کاهش است،وجود معوقات پرسنلی باشد.

این مسئول فرسوده بودن زیر ساخت های بیمارستان ها در شهر رشت از دیگر مشکلات حال حاضر دانشگاه علوم پزشکی استان ذکر و تاکید کرد: سیاست های کلان مدون شده توسط رئیس سابق این دستگاه اجرایی در دوره جدید مورد پیگیری قرار خواهد گرفت.

سالاری درودخانی ،پیگیری ساخت بیمارستان های جنرال و ۱ هزار تخت خوابی را یکی از مهم ترین برنامه های کاری خویش در دوره سرپرستی دانشگاه علوم پزشکی و خدمات درمانی استان اعلام کرد.

وی نداشتن ردیف مجوز جذب برای اعضای هیات علمی ، کادر درمانی و پرستاری را از دیگر مشکلات بیان و خاطر تشان کرد: بالغ بر ۷٫۵ میلیارد تومان در ماه و در سال نزدیک به ۱۰۰ میلیارد تومان از محل درآمد اختصاصی به این حوزه اختصاص پیدا می کند که امیدوارم با پیگیری عزیزان این مشکل در آینده مرتفع بشود.

سرپرست دانشگاه علوم پزشکی گیلان از وجود ۵۵ پروژه نیمه تمام این دستگاه اجرایی با ۱۳۱ هزار و ۷۷۴ متر مربع خبر داد و تاکید کرد:برای تکمیل این پروژه ها به طور تقریبی نیاز به ۲۵۰ میلیارد تومان بودجه است.

سالاری درودخانی،هم چنین عدم تکمیل سایت لاکان و پراکندگی دانشکده های مختلف اعم از بهداشت،پرستاری و پزشکی  را از دیگر مشکلات بیان کرد و افزود:هم اکنون در سایت لاکان دو دانشکده با همت اساتید تاسیس شده است.

وی پایین بودن میانگین نسبت پرستاری به تخت  بیمارستانی،پائین بودن فضای آموزشی و خوابگاهی ،مشکلات رفاهی در خوابگاه ها و بیمارستان ها ،مشکلات بهداشت حرفه ای و فاضلاب های بیمارستانی را از دیگر دغدغه های خود برشمرد و خواستار حل مشکلات برای رفع نیازها شایسته شهروندان و استان شد.

این مسئول،با تاکید بر این که تلاش خواهد کرد با همکاری کادر درمانی اعم از خانه های بهداشت،کادر بیمارستان ها و اعضای هیات علمی دانشگاه تا حدودی این مشکلات مرتفع بشود،اظهار کرد:سعی خواهیم کرد در حوزه آموزش، پذیرش تعداد دانشجو در مقطع تحصیلات تکمیلی افزایش یابد.

سالاری درودخانی،پیگیری کسری اعتبارات آموزش عالی و جذب ردیف های وزارتی ،پیگیری تبدیل وضعیت اعضای هیات علمی و هم چنین برنامه های توسعه آموزش مجازی،تقویت فعالیت پزشکان فول تایم وغیر فول تایم و بهبود تبادلات بین المللی اعم از استاد و دانشجو، از دیگر اولویت های کاری خویش در دوره سرپرستی اعلام کرد

وی هم چنین تلاش برای تکمیل پروژه های سایت لاکان و تجمیع دانشگاه های مختلف، تلاش برای توسعه زیر ساخت های رفاهی و تغذیه ای دانش جویان  و کوشش برای افزایش سرانه فضای فیزیکی خوابگاه های ملکی و مشارکتی را از دیگر اولویت های کاری خویش در دوره سرپرستی برای حوزه آموزش عنوان کرد.

سرپرست دانشگاه علوم پزشکی گیلان،توسعه پرونده الکترونیک ،سلامت نظام ارجاع و پزشک خانواده ،پیگیری برخورداری کلیه شهروندان و روستائیان از خدمات رایگان بهداشت،پیگیری مطالبات پزشکان خانواده و سایر پرسنل،تقویت بهداشت حرفه ای ،پیگیری سامان دهی فاضلاب بیمارستانی ،توجه بیشتر به بیماری های غیر واگیر با توجه به جمعیت بالای سالمندان در استان و نیز تقویت آموزش به خدمت گیرندگان حوزه بهداشت از مهمترین برنامه های خودش در حوزه بهداشت اعلام کرد.

سالاری درودخانی،اضافه کرد:در حوزه درمان هم پیگیری برای ساخت بیمارستان ۱ هزار تخت خوابی و مصوبه بیمارستان جامع در رشت به عنوان مرکز استان ،تلاش برای سامان دهی اورژانس های مرکز استان و شهرستان ها ،توجه به مشکلات پزشکان فول تایم و غیر فول تایم و استفاده از خدمات بهینه آنها،در دستور کار قرار گرفته است.

وی هم چنین تلاش برای تکمیل کادر پرستاری و پیرا پزشکی در حد میانگین کشوری ،منطقی کردن توزیع پایگاه ها اورژانس به ویژه در مرکز استان،ضرورت تامین و ارتقای آمبولانس های پایگاه های اورژانس،پیگیری امکانات رفاهی کادر پرستاری و دانشجویی بیمارستان ها ،تلاش برای فعال سازی درمان گاه های شبانه روزی پزشکی و دندان پزشکی،نظارت کارآمد بر فعالیت بخش خصوصی و دولتی،استفاده از خیرین سلامت در بخش درمان ،کاهش هزینه های غیر ضروری درمان از طریق تکمیل نظام ارجاع بیمه ها و نظارت بر اقدامات کلینیکی و پاراکلینیکی از دیگر برنامه ها بیان کرد.

به گفته این مسئول در حوزه پژوهشی دانشگاه هم؛ تلاش برای هدایت منابع تحقیقاتی به سمت پروژه های شرکت های دانش بنیان،حمایت از پژوهش گران جوان و استارتاپ ها و شتاب دهنده های دانش بنیان ،تلاش برای گسترش و تربیت پژوهش های نو آورانه،کاربردی و جامعه محور،توجه در فرآیند جذب هیات علمی پژوهشی و آموزشی دارای رویکرد پژوهشی ،کمک به  تقویت زیر ساخت ها و ایجاد انگیزه در فعالیت مراکز تحقیقاتی مصوب و غیره ،تلاش برای جذب اعتبارات پژوهشی ،تعریف و ارائه گرندهای هدف محور؛ در دستور کار قرار دارد.

به گفته سالاری درودخانی،توجه به تامین داروهای مورد نیاز مراکز درمانی و مردم،پایش مکرر عملکرد حوزه ها،نظارت بر تولید ،نگهداری،تولید و توزیع مواد غذایی،سامان دهی خریدهای دارویی و تجهیزاتی دانشگاه و استفاده و متمرکز کردن آنها ،کاهش مصرف دارویی استان و پیش بینی و برنامه ریزی برای جلوگیری از ایجاد بازار سیاه ،جلوگیری از خرید غیر منطقی دارو و نظارت بر انبارها و انباشت ها ،مدیریت کمبودها دارویی و تجهیزات بیمارستان ها از اولویت ها در حوزه غذا و دارو است.

وی در پایان ایجاد همدلی در بین اعضای هیات علمی دانشگاه،نیروهای متخصص درمانی ،کارکنان و پرستاران به جهت ایجاد انگیزه برای کسب درآمد اختصاصی،مدیریت کسورات بیمه ای ،پیگیری مطالبات سازمان های بیمه گر،تلاش برای سامان دهی املاک و سرمایه های غیر منقول دانشگاه و تهاتر با بدهی های این دستگاه با نظارت کامل وزارت خانه و نهادهای ذی صلاح،حذف هزینه های غیر ضروری و کاهش هزینه ها،پیگیری پرداخت به موقع کارآنه پرستاری و سایر گروه ها،رسیدگی به تاخیرهای ایجاد شده در پرداخت مطالبات در حوزه مهم مالی برشمرد.

هیچ یک از ۱۳ نماینده گیلان در مراسم معارفه سالاری به‌عنوان سرپرست دانشگاه علوم پزشکی حضور نیافتند

پایان پیام

Print Friendly, PDF & Email

اشتراک این خبر در :