کاشف اسرار-نخستین جشنواره فرهنگی تفیکیک پسماند از مبدا شهرداری خشکبیجار که امروز از ساعت ۱۹ تا ۲۳ در جنب پارک و کتابخانه عمومی امام علی(ع)این شهر برگزار گردید،با استقبال شهروندان و گردشگران مواجه شد.

به گزارش خبرنگار کاشف اسرار،در این جشنواره؛محمد صادق حسنی جوریابی(رئیس مجمع نمایندگان گیلان در مجلس شورای اسلامی)،سارنگ حسن پور(بخش دار خشکبیجار)،صدراله فرخی(شهردار)،تعدادی از اعضای شورای اسلامی شهر و رئیس شورای اسلامی شهر رشت برپا شد.

حضور و نشستن پاک بان شهرداری در کنار شهردار و اعضای شورای اسلامی شهر و احترام قائل شدن برای این قشر زحمتکش که پاکیزگی شهر مدیون زحمات آنهاست،از وجه تمایز این جشنواره نسبت به دیگر همایش های مشابه در استان بود.

توزیع کیسه های سفید رنگ پارچه ای و شماره های قرعه کشی بین مردم،برپایی غرفه های فروش نان ها و غذاهای محلی در جوار جشنواره،اجرای نمایش توسط هنرمندان خشکبیجاری با موضوع پسماند و هم چنین”ارشد امیر اسکندری،ایراد سخن رانی توسط شهردار و عدم سخنرانی دیگر مسئولین حاضر برای جلوگیری از بی حوصلگی مردم از مهمترین شاخص های جشنواره بود.

دعوت از تعدادی پاک بانان شاغل در شهرداری که با لباس متحدالشکل نارنجی در برنامه حضور داشتند با دعوت”ارشد امیر اسکندری”بر روی سن و انجام گفتگو با آنان و وعده شهردار به اهدای هدیه به این زحمتکشان از آیتم های جشنواره مذکور بود.

شهردار خشکبیجار طی سخنانی در مراسم افتتاحیه جشنواره مذکور، یاد و خاطره شهدای بخش خشکبیجار و ۳۰ شهید شهر خشکبیجار گرامی داشت.

صدراله فرخی ،امنیت جاری در کشور را مدیون خون شهدا دانست که می توان برنامه های متعدد شاد و مفرح در اقصی نقاط ایران از جمله شهر خشکبیجار برپا کرد.

وی به تبیین دلایل برگزاری جشنواره تفیک پسماند از مبدا پرداخت و اظهار کرد:زمین از نیاکان به ارث رسیده و باید به آیندگان تحویل داده بشود،تخریب زمین و محیط زیست انصاف نیست،لکن فرهنگ بالای شهروندان خشکبیجاری سبب شد تا این جشنواره در این شهر برگزار بشود

این مسئول،معتقد است: زباله در دنیا به عنوان طلای کثیف تلقیمی گردد، ولی متاسفانه در کشورمان یک معضل دیده می شود،ضمن این که در استان گیلان معضلات زیادی در بخش پسماند وجود دارد.

فرخی در ادامه به بیان بخشی از اقدامات شهرداری و شورای اسلامی شهر خشکبیجار در حوزه پسماند پرداخت و گفت:میانگین حجم زباله تر این شهر به صورت روزانه بین ۵ تا ۶ تن و در طول ماه بالغ بر ۱۵۰ تن است.

وی با اعلام جمع آوری ۵ تن زباله خشک به صورت ماهیانه و تفکیک از مبدا توسط شهروندان و هم چنین ۵ تن توسط بخش خصوصی در شهر خشکبیجار،متذکر شد:همت والای شهروندان می تواند تفکیک از مبدا را بار دیگر به صورت جدی تر آغاز بکند.

شهردار خشکبیجار با اشاره به آغاز اولین مرحله تفکیک پسماند از مبدا و آموزش شهروندان از درب منازل،متذکر شد: ۲ هزار و ۴۷۰ خانوار در این شهر سکونت دارند و آموزش به خانوارها شروع گردید و لیبل آموزش تفیکیک پسماند از مبدا بر روی درب منازل نصب شد.

فرخی با اشاره به استقرار و فعالیت ۷ مرکز تفکیک پسماند از مبدا در خشکبیجار به عنوان نقاط سوق الجیشی(استراتژیک)،تاکید کرد: شهروندان می توانند با خیال راحت به این نقاط دست یابی داشته باشند و زباله های تفکیک شده تحویل بدهند

وی برگزاری دوره های آموزشی تفکیک از مبدا برای شهروندان خشکبیجاری  در کتابخانه عمومی شهر،توزیع یک هزار کیسه مخصوص نان بین اهالی و هم چنیین توزیع ۱ هزار عدد کیسه جمع آوری زباله در داخل خودروهای عبوری و گردشگران برای جلوگیری از پرتاب زباله در داخل معابر شهری را از جمله مهمترین اقدامات شهرداری در طول دوره مدیریتی خودش برشمرد.

این مسئول در پایان خشکبیجار را تنها شهر بخش شهرستان رشت معرفی کرد که زباله های آن به جای تخلیه در لندفیل سراوان در کارخانه کود آلی رشت تخلیه میشود.
پایان پیام  

Print Friendly, PDF & Email

اشتراک این خبر در :