کاشف اسرار-مدیرکل میراث فرهنگی،صنایع دستی و گردشگری گیلان از آغاز گمانه زنی قلعه صلصال شهرستان تالش به منظور تعیین عرصه و پیشنهاد حریم این اثر تاریخی معروف از محل اعتبارات استانی خبر داد.

شهرود امیر انتخابی هشتبری امشب در گفتگوی اختصاصی با خبرنگار کاشف اسرار در حوزه میراث فرهنگی با اعلام این خبر،اظهار کرد: این قلعه مربوط به دوره سلجوقیان و در خرداد سال ۱۳۸۲ به شماره ۸۷۸۰ در فهرست آثار ملی کشور ثبت شده است .

وی خاطر نشان کرد: مجوز گمانه زنی این قلعه بر اساس ماده ۱۱ قانون حفظ آثار ملی و در اجرای بند ۳ ماده ۳ قانون اساس نامه سازمان میراث فرهنگی مصوب ۱۳۶۷ توسط رئیس سازمان پژوهشگاه سازمان مرکزی صادر شده است.

قلعه صلصال تالش مرمت می شود

این مسئول،متذکر شد:مجوز این گمانه زنی در ۲۵ تیر ماه امسال صادر شده و زمان گمانه زنی از ۲۵ تیر تا ۷ شهریور ماه سال جاری به سرپرستی “سید مهدی صالحی”به عنوان یکی از کارکنان قدیمی باستان شناس و حداقل ۲۷ سال سابقه کار در اداره کل میراث فرهنگی،صنایع دستی و گردشگری استان گیلان است.

نتیجه تصویری برای سید مهدی میر صالحی میراث فرهنگی

امیر انتخابی هشتبری،اضافه کرد:”میر صالحی” سرپرست هیات کاوشهای باستان شناسی در استان و هم چنین معاون و عضو هیات هیات حفاری باستانشناسی بیش از ۳۰ مورد بوده است.

وی تاکید کرد:سرپرست هیات مذکور طبق مجوز یاد شده مجاز به کاوش در عرصه محوطه نیست و باید نتایج حاصل از اجرای برنامه را ابتدا در قالب سخنرانی و سپس جهت چاپ مقاله در مجله پژوهشگاه باستان شناسی ارائه نماید.

شهرستان گردشگر پذیر تالش با جاذبه های تاریخی، طبیعی و اقتصادی در بخش های مرکزی، اسالم، حویق و کرگانرود در ۱۱۰ کیلومتری غرب مرکز استان گیلان واقع است.

Print Friendly, PDF & Email

اشتراک این خبر در :