کاشف اسرار-مدیر کل میراث فرهنگی صنایع دستی و گردشگری گیلان از تدارک دیدن برگزاری اولین همایش گردشگری خوراک از ساعت ۱۶ روز ۱۴ مرداد ماه جاری در هتل شهرزاد لاهیجان خبر داد و گفت: ورود برای همگان آزاد است.

شهروز امیر انتخابی هشتبری امروز با اعلام این خبر هدف از برگزاری جشنواره مذکور را معرفی فرهنگ غذایی،آداب پذیرایی، راهکارهای علمی جذب گردشگران با تاکید بر تنوع غدایی استان که به عنوان یکی از شیوه های کارآمد جذب وماندگاری گردشگران،عنوان کرد.

به گفته وی،برگزاری این همایش فرصتی مناسب برای معرفی غذاهای سنتی گیلانی و نقش آن در جذب گردشگران دارد،ضمن این که غذای گیلانی در حوزه فرهنگی و تمدنی ما از جایگاه خاصی برخوردار است.

این مسئول،ابراز کرد:به دلیل تنوع اقلیم و طبیعت، تنوع غذایی زیادی در استان گیلان وجود دارد و همایش گردشگری خوراک، فرصت مناسبی برای پرداختن به آداب پخت غذای سنتی و اصیل ایرانی و حفظ میراث ناملموس و احیا و معرفی این غذاها به گردشگران داخلی و خارجی است.

امیر انتخابی هشتبری،متذکر شد: یکی از اهداف مهم این همایش علمی معرفی غذاهای بومی و منطقه‌ای استان‌، سفره‌غذای گیلانی و احیای دوباره فرهنگ استفاده از غذاهای بومی و اصیل هر منطقه در بین مردم و خانواده‌ها و ترویج طبخ و ارائه غذاهای سنتی، بومی و محلی هر منطقه در رستوران‌ها، مراکز طبخ و توزیع غذا، هتل‌های هر شهر و استان و تاثیری گذاری آن در ورود گردشگران به استان است.

وی تصریح کرد: تغییر شیوه زندگی والگوی مصرف غذا،رژیم غذایی ناسالم افراد و همچنین آمار رو به افزایش مصرف فست‌فودها و عدم توجه به استفاده از محصولات سالم غذایی، زمینه‌ساز شیوع روزافزون بیماری‌ها شده که ضمن کاهش طول عمر افراد جامعه، هزینه‌های درمانی سنگینی را به کشور تحمیل نموده است.

مدیرکل میراث فرهنگی و گردشگری گیلان،خاطر نشان کرد:«همایش گردشگری خوراک » با رویکرد«نقش غذا در جذب گردشگران داخلی وخارجی » با چشم‌انداز«دستیابی به اهداف گردشگری از طریق معرفی فرهنگ غذایی با نگرش استفاده از غذاهای محلی و ارگانیک » در راستای « ارتقای سطح آگاهی، نگرش و فرهنگ تغذیه سالم در جامعه» برگزار می‌شود.

امیر انتخابی در تبیین چگونگی برگزاری این همایش،اظهار کرد:این همایش در دو بخش «سخنرانی علمی » و «سفره گیلانی » که شامل سفره غذا گیلانی در بخش های پیش غذا، غذای اصلی، و نوشیدنی های سنتی ، بومی و محلی و همچنین اجرای موسیقی محلی و فولکور استان برگزار می‌شود.

Print Friendly, PDF & Email

اشتراک این خبر در :