کاشف اسرار-فرماندار بندر انزلی با اعلام وجود زیر ساخت های لازم برای حضور سرمایه گذاران روسی در این شهرستان بر لزوم ایجاد خواهر خواندگی بین یکی از بنادر روسیه با بندر انزلی تاکید کرد.

به گزارش کاشف اسرار، اسماعیل حیدری آزاد در نشست هیات اقتصادی و تجاری ایران و روسیه با حضور سرکنسول روسیه در رشت در اداره کل گمرک بندرانزلی اظهار کرد: توسعه روابط همه جانبه ایران و روسیه بسیاری از مشکلات تجاری و اقتصادی و صادرات و واردات کالا در منطقه را حل می کند.

وی افزود: با توجه به راه اندازی کریدور شمال جنوب ، ایران و روسیه می توانند از این کریدور برای توسعه همه جانبه روابط اقتصادی و بهبود مبادلات تجاری خصوصا افزایش میزان صادرات کالا استفاده کنند.

این مسئول با تاکید بر این که بندرانزلی زیر ساخت های لازم برای حضور سرمایه گذاران روسی در این شهر ساحلی را دارد ،خاطر نشان کرد: با توجه به وجود چند اداره کل در بندرانزلی ، در شهرستان این آمادگی وجود دارد .

حیدری آزاد،متذکر شد: امیدواریم با توجه به وجود زمینه های تجارت ، گردشگری و صنعتی در بندرانزلی خروجی این جلسه ، حضور سرمایه گذاران روسی در بندرانزلی باشد.

وی به لزوم ایجاد خواهر خواندگی بین یکی از بنادر روسیه با بندرانزلی در جهت توسعه همه جانبه روابط فرهنگی، اقتصادی و اجتماعی با حفظ منافع طرفین ضروری دانست.

به گفت نماینده عالی دولت در انزلی، بندرگاه انزلی و بندر کاسپین در منطقه آزاد هر دو در حوزه شهرستان انزلی هستند و در همه بخش های تجاری ، صنعتی و اقتصادی آمادگی همکاری بین ادارات برای همکاری متقابل و افزایش داد و ستد در راستای تامین منافع دو کشور ایران و روسیه وجود دارد .


حیدری آزاد،با بیان این که گیلان پل ارتباطی ایران و روسیه می باشد،تصریح کرد: برای تسهیل در تردد تجار و همچنین انتقال کالا از ایران به روسیه و بالعکس، نیازمند پرواز مستقیم از روسیه به گیلان هستیم تا با سرمایه گذاری مشترک بین ایران و روسیه نقل و انتقالات و صادرات کالا با سهولت بیشتری انجام شود.

وی یاد آور شد: گمرک بندرانزلی به علت موقعیت راهبردی و ژئوپلتیک همواره از اهمیت بسیار زیادی برخوردار بوده است.

فرماندار بندر انزلی،ابراز کرد: این گمرک در طول تاریخ به عنوان دروازه ورود به اروپا و شاهرگ اتصال شمال به جنوب شناخته می شد و هم اکنون نیز جایگاه مهم و حساس خود را به عنوان یکی از مراکز مهم ورود کالا به کشور و نقطه اتصال کریدور شمال و جنوب حفظ کرده است.

حیدری آزاد،اضافه کرد: در حال حاضر رویه های واردات قطعی، صادرات قطعی ، ترانزیت داخلی، ترانزیت خارجی ، ورود موقت، خروج موقت اتومبیل ، هدیه و سوغات، مرجوعی و مسافری در این گمرک اجرا می شود.

به گفته وی، گمرک انزلی به عنوان مهمترین گمرک شمالی حاشیه دریای خزر با واقع‌شدن در کریدور شمال ـ جنوب و همسایگی دریایی با کشورهای روسیه، قزاقستان، آذربایجان و ترکمنستان با راه‌اندازی و اجرای برنامه‌های مختلف سیستمی گام های بلندی برای ارائه خدمات گمرکی ( واردات قطعی ـ صادرات قطعی ـ ترانزیت داخلی ، خارجی وکارنه تیرـ ورود موقت ـ امانات پستی ـ مبادلات مرزنشینان ) به صورت مکانیزه برداشته‌ است

Print Friendly, PDF & Email

اشتراک این خبر در :