کاشف اسرار- معاون  توسعه و مدیریت منابع انسانی وزیر جهاد کشاورزی ،تاکید کرد: کشور ما از نظر اقتصادی در وضعیت خوبی نیست، در چنین شرایطی لازم است تحقیقات و پژوهش روند کوتاه‌تری را سپری و نتایج آن هرچه سریع‌تر وارد مزرعه و روند تولید شود

به گزارش کاشف اسرار،محمد رضا طلایی در جلسه شورای هماهنگی و برنامه ریزی سازمان جهاد کشاورزی گیلان با اشاره به نقش وزارت جهاد کشاورزی در تنظیم نرخ اقلام مصرفی در بازار گفت: بازار با چرخه عرضه و تقاضا تنظیم می‌شود،

وی ادامه داد:میتوانیم با سرمایه‌گذاری در بخش تولید زمینه کاهش هزینه تولید را فراهم کنیم تا با نرخ پایین تری به دست مصرف کننده برسد.

این مسئول با تاکید بر اهمیت مسأله ترویج و آموزش،خاطر نشان کرد: در وزارت جهادکشاورزی هیچ مسأله‌ای مهمتر از ترویج نیست،  استان گیلان در این زمینه روند مناسبی را طی کرده و توفیقات خوبی داشته است .

طلایی تسریع در روند کارها ضروری دانست و اذعان کرد: کشور ما از نظر اقتصادی در وضعیت خوبی نیست، در چنین شرایطی لازم است تحقیقات و پژوهش روند کوتاه‌تری را سپری و نتایج آن هرچه سریع‌تر وارد مزرعه و روند تولید شود.

 رییس سازمان جهاد کشاورزی گیلان هم طی سخنانی به تشریح وضعیت استان در بخش کشاورزی پرداخت و اظهار کرد: در حوزه محصولات کشاورزی و دامپروری اعم از چای، برنج، فندق، کیوی، گوشت سفید، آبزی‌پروری و‌… در رده استان های پیشرو و برتر است،

درجانی ابراز کرد: گردش مالی ۱۵ هزار میلیارد تومانی تولیدات کشاورزی در گیلان نشان دهنده این است که اقتصاد استان گیلان به کشاورزی گره خورده است.

وی با اشاره به دایر بودن ۱۲ مرکز تحقیقات استانی، ملی و بین‌المللی در استان افزود: در کنار این مراکز تحقیقاتی، بیش از ۱۱۰ عضو هیأت علمی در حوزه تحقیقات کشاورزی در گیلان وجود دارد.

این مسئول با تصریح بر این که مردم انتظار دارند، این دانش وارد چرخه تولید شود و تغییر را در سفره های خو ببینند،به افزایش سطح زیرکشت برنج اشاره کرد .

به گفته درجانی، در سال جاری  ۲۳۸ هزار هکتار از اراضی استان زیر کشت برنج است که این مقدار نسبت به سال گذشته ۱۰درصد افزایش داشته است،

وی متذکر شد: واقعی‌تر شدن و افزایش نرخ برنج و همچنین جلوگیری از تغییر کاربری اراضی کشاورزی را می‌توان از عوامل بالا رفتن کشت عنوان کرد.

رئیس سازمان جهاد کشاورزی گیلان،ادامه داد: تلاش کردیم تا نوسازی و تجهیز زمین های کشاورزی با جدیت پیگیری شود، در حال حاضر در سطح کشور یکی از استان های پیشرو در این امر است.

درجانی با اشاره به اینکه سال گذشته ۵۶درصد از سطح زیرکشت برنج استان از طریق کاشت مکانیزاسیون انجام و در سال جاری به ۶۰درصد در سال رسیده اذعان داشت: ۶۴درصد از مزارع به صورت مکانیزه برداشت می‌شد، انتظار داریم به ۷۰درصد در سال جاری برسد.

به گفته وی، استان گیلان علیرغم اینکه استان پربارانی است اما بارش ها به خوبی ذخیره سازی و‌ استفاده نمی‌شود و آب‌بندان ها یکی از راه های بومی ذخیره سازی و استفاده هرچه بهتر از باران ها است،

این مسئول،خاطر نشان کرد: در تلاش هستیم تا با لایروبی، ظرفیت آب‌بندان های استان را از ۱۵۰ میلیون مترمکعب در حال حاضر به ۴۰۰ میلیون مترمکعب افزایش دهیم.

درجانی در پایان سخنان خود به سفر اخیر هیات دولت اشاره کرد و اظهار داشت: از مجموع حدود ۱۵۰۰ میلیارد تومان مصوبات سفر استانی هیات دولت به گیلان ۶۲۰ میلیارد به بخش کشاورزی اختصاص داشت که از تنوع خوبی نیز برخوردار  و در موضوعات متنوعی است که استان در آن زمینه ها دارای ظرفیت است

مسئول نمایندگی ولی فقیه در سازمان جهاد کشاورزی استان گیلان نیز در سخنانی به اهمیت رعایت عدالت و انصاف در این سازمان اشاره کرد .

حجت الاسلام محمد رضا وحیدی نژاد برعهده گرفتن مسئولیت در جامعه اسلامی امری مهم دانست و افزود: و باید تلاش کنیم تا منابعی که در اختیار ما می باشد، با عدالت در میان مردم تقسیم شود.

Print Friendly, PDF & Email

اشتراک این خبر در :