کاشف اسرار-مدیر مسئول پایگاه خبری “سایه گیلان”با دامنه اینترنتی sayehgilan.ir در روز جاری یادداشتی به قلم:”ابراهیم نیازمند”با تیتر:اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی و خانه مطبوعات، مانع بی اخلاقی برخی خبرنگاران برای ورود به ادارات شوند“بر روی خروجی منتشر کرد.

به دنبال درج این مطلب در پایگاه خبری مذکور که بدون درج نام و نام خانوادگی مدیر مسئول،شماره تماس و آدرس است،به سایت جامع رسانه های کشور متعلق به وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی مراجعه ولی مجوزی برای این سایت خبری مشاهده نشد و اگر مجوز دارند به قید فوریت منتشر کنند.

“ابراهیم نیازمند” در یادداشت منتشر شده در پایگاه خبری مبحوث عنه(مورد بحث)نوشت: “

جشن ها و بزرگداشت های روز خبرنگار امسال هم به مانند سالهای گذشته چندین روز به طول انجامید و مدیران و روابط عمومی های ادارات و سازمانها بنا به تعامل و عملکرد فی مابین، از برخی مدیران رسانه ها و خبرنگاران پرتلاش با شاخه گل و هدایایی تجلیل به عمل آوردند تا اینگونه گوشه ای از تلاش و زحمات شبانه روزی خبرنگاران را جبران کنند، هرچند همین که خبرنگاران از سوی مدیران دیده می شوند برایشان مایه مباهات است.

در این میان نکته قابل توجه اینست که برخی از سازمانها، بدلیل تعامل بیشتر با برخی رسانه ها یا ظرفیت سالن اجتماعات یا بودجه و اعتبار تعریف شده سازمان متبوع برای هدایا، با توجه به تعدد رسانه ها از تعدادی از خبرنگاران تجلیل به عمل می آورند که همین امر، گاهی شاید به مزاج برخی از دعوت نشده ها خوش نیاید.

جای بسی تاسف است که برخی خبرنگاران وقتی در جلسه ای دعوت نباشند سعی می کنند، خود را به هر شکلی دعوت کنند یا بدون دعوت می روند و یا اینکه بر علیه اداره یا مدیر سازمان بیانیه صادر کرده و با در نظر نگرفتن شخصیت و منزلت و جایگاه خبرنگار و رسانه اقدام به چاپ مطالبی زننده بر علیه مدیران ادارات می کنند.

باید افسوس خورد به حال خبرنگارانی که وقتی به هر دلیلی، چه ارتباطی، چه تعاملی یا سلیقه ای به جلسه ای  دعوت نباشند بصورت مغرضانه بر علیه آن مدیر مطلب نادرست به چاپ می رسانند. حتی اگر در ضوابط یا ماده ای از قانون مطبوعات ذکر شده باشد.

از مدیرکل فرهنگ و ارشاد استان گیلان و بخصوص خانه مطبوعات انتظار می رود تا جهت رفع این نوع رفتارهای برخی خبرنگاران در نوع رفتار با مدیران روابط عمومی ها تدبیر و درایتی اندیشیده شود. تا شان و منزلت بزرگان و پیشکسوتان عرصه رسانه حفظ شود‌.

بحث و گفتگو، تخریب، انتقاد و انتظار غیر منطقی برخی خبرنگاران در مراسمات تجلیل از خبرنگاران بارها و بارها سبب آزرده خاطری خیل وسیعی از خبرنگاران و مدیران شده است. چرا گاها برخی از خبرنگاران که شاید اندک شمارند با توهم اینکه می توانند با تخریب، راه زور گیری و باج خواهی را باب کنند رفتارهای ناشایستی از خود بروز می دهند که نه تنها در قامت و رسالت خبرنگاران و مدیران راستین این عرصه  نمی گنجند بلکه سبب ناراحتی آنها نیز خواهد شد.”

با مداقه در متن یادداشت مذکور و با توجه به این که طی روزهای گذشته خبرنگار پایگاه خبری”کاشف اسرار”در نشست خبری یکی از شرکتها به نحوه دعوت گزینشی توسط مدیر روابط عمومی آن دستگاه اعتراض داشته و حتی به رغم اخذ امضاء در مرداد ماه سال گذشته تا مرداد ماه امسال اعطا نشد،”ابراهیم نیازمند”هم در نشست مذکور حضور داشت،احتمالا به صورت تلویحی منظور وی “پایگاه خبری”کاشف اسرار”بوده است.

درباره افاضات این فعال رسانه ای مبنی بر این که :”برخی از خبرنگاران که شاید اندک شمارند با توهم اینکه می توانند با تخریب، راه زور گیری و باج خواهی را باب کنند رفتارهای ناشایستی از خود بروز می دهند”،موارد ذیل جهت تنویر افکار عمومی نشر می یابد و قضاوت به خوانندگان ارجمند واگذار می شود:

یک: “نیازمند”در نوشتار خویش، مرغ پخته را به هم خنده می اندازد،،به طوری که نوشت:”….برخی از خبرنگاران … با توهم اینکه می توانند با تخریب، راه زور گیری و باج خواهی را باب کنند… …”البته اگر منظورتان به “کاشف اسرار” بود، تاکید داریم تنها و تنها یک سند از باجگیری ما منتشر کنید! حرف بی سند همچون بادِ هواست. کما اینکه بنده هم شنیده ام تعدادی از افراد مشهور به باج بگیری هستند،یا به غیر از به به و چه جه کردن مدیر یا روابط عمومی یا هر دو در جلسات و گرفتن آگهی ،هنر دیگری ندارند،اما صرفاً شنیده بی مدرک، که ارزش بیان و انتشار ندارد. باز هم موکدا به شما توصیه می کنم فقط و فقط یک مدرک اعم از عکس، صوت، فیلم و … از باجگیری و باج خواهی ما منتشر کنید تا سیه رو شود هر که در او غش باشد.

دو:با توجه به این که در سایت جامع رسانه های کشور مجوزی از “پایگاه خبری سایه گیلان”منتشر نشده است،اگر دارای مجوز هستید به قید فوریت نشر بدهید ،در غیر این صورت طبق قانون مطبوعات(بند الف ماده ۷ و ماده ۳۲ )،فعالیت رسانه بدون مجوز جرم است.

سه:چنان چه دارای مجوز نباشید و مدیر مسئول و یا خبرنگاری در نشست و جلسات دستگاه های اجرایی شرکت نمائید بنا به نظریه هیات نظارت بر مطبوعات،مدیران دستگاهها باید از رسانه های دارای مجوز دعوت کنند.

چهار:طبق مصوبه هیات دولت در سال ۸۶،وظایف و اختیارات روابط عمومی دستگاه های اجرایی تصویب و ابلاغ شده است،برابر ماده ۷، روابط عمومی‌ها موظف به همکاری و تعامل مناسب با تمامی رسانه‌های قانونی و رعایت سیاستهای مربوط ابلاغی موضوع آیین‌نامه ساماندهی فعالیت پایگاههای اطلاع رسانی (سایتهای) ایرانی، موضوع تصویب نامه شماره ۱۰۹۰۶۰/ت ۳۵۷۴۱ هـ مورخ ۵/۹/۱۳۸۵ از سوی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی هستند.

پنج:در تیتر یادداشت منتشر شده درخواست کردید:”اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی و خانه مطبوعات، مانع بی اخلاقی برخی خبرنگاران برای ورود به ادارات شوند“این در حالی است هیچ اداره ای مگر نهادهای حساس و نظارتی آن هم با هماهنگی قبلی،نمی توانند مانع از ورود خبرنگاران به عنوان قشری از جامعه بشوند،اگر به غیر از این اعتقاد دارید بر اساس قوانین و مقررات به قید فوریت اطلاع رسانی کنید.اگر منظور ممانعت به ورود نشست های خبری می باشد ،نه تنها تیتر نشر یافته عجولانه بوده و نادرست است،بلکه دستگاههای مشمول مصوبه شورای عالی اداری در راستای حقوق شهروندی در نظام اداری چنین اجازه ای ندارند.

شش:با توجه به این که”خلیل اخوان اصغری”از سال ۸۹ عضو اصلی خانه مطبوعات گیلان می باشد،از مدیرعامل موسسه صنفی مذکور تقاضا می شود بین وی و تعدادی از خبرنگاران که در جلسات خبری حضور پیدا می کنند و برخی عکس و فیلم تهیه نمی کنند و حتی از واکمن استفاده نمی کنند و مطلبی یادداشت نمی نمایند ولی در تعریفذ و تمجید مدیران و نیز در گرفتن آگهی تبحر ویژه ای دارند مسابقه ای برپا نمایند تا مشخص کدام خبرنگار توانایی نگارش دارند؟

این یادداشت را با آیه ای از سوره مبارکه حجرات قرآن کریم به پایان می رسانیم:

ای کسانی که ایمان آورده اید! اگر شخص فاسقی خبری برای شما بیاورد ، درباره آن تحقیق کنید ، مبادا به گروهی از روی نادانی آسیب برسانید و از کرده خود پشیمان شوید!

پایان پیام

Print Friendly, PDF & Email

اشتراک این خبر در :