کاشف اسرار-ناظر گمرکات گیلان و مدیرکل گمرک بندر انزلی با ابراز ناخرسندی شدید از بروز اختلاس های میلیاردی در کشور ،تصریح کرد:متاسفانه آن قدر بروز فساد به صورت سیستمی سطح بالا در کشور نهادینه شده است، از وجود کسانی که در عرصه تولید فعالیت دارند غافل شده ایم

به گزارش خبرنگار کاشف اسرار،ابوالقاسم یوسفی نژاد در مراسم مشترک تجلیل  از خبرنگاران توسط ستاد نظارت گمرکات استان و مجتمع فولاد خزر رشت ، با تشکر از مدیر مجتمع فولاد خزر رشت  به عنوان دوست عزیز خودش  برای میزبانی از تور خبری و  تجلیل از خبرنگاران،فریدون سلیمانی”را فردی:”افتاده،پر کار و پرشور”معرفی کرد.

این مسئول، علت اصلی بازدید از خط تولید شرکت فولاد خزر رشت را آشنایی با مشاغل مختلف،عنوان  و خاطر نشان کرد:قبلا به خانه مطبوعات گیلان پیشنهاد داده بودم برنامه بازدید اصحاب رسانه  از واحدهای تولیدی علی الخصوص واحدهایی که در بخش تجارت خارجی فعالیت داردند را تدارک ببینند تا اصحاب رسانه قضاوت درستی از تولید،واردات و صادرات کالا داشته باشند.

یوسفی نژاد،حرفه خبرنگاران را سخت و مشقت بار دانست  و خطاب به مدیرعامل خانه مطبوعات گیلان که در تور بازدید حضور داشت پیشنهاد داد حتمآ بازدید  گروهی از واحدهای تولیدی بزرگ استان در دستور کار قرار بدهند تا خبرنگاران مشکلات کارخانجات احصا و به ستاد نظارت گمرکات استان منعکس کنند.

وی به طور جد از اصحابه رسانه درخواست کرد تا دغدغه و مشکلات  مدیران واحد های صنعتی که  سرمایه های خودشان را در داخل کشور بلع کردند ،بشنوند .

این کارمند وزارت اقتصاد و دارائی شاغل در بخش گمرکات ،معتقد است بین مدیران واحدهای صنعتی که سرمایه های خود را در کشور بلع کرده اند که کالایی تولید و سبب اشتغال زایی و درآمد زایی می شود با شخصی که سرمایه خودش به دلار و یورو تبدیل کرده و در چمدان نگهداری می کند،تفاوت وجود دارد و باید از واحدهای صنعتی داخلی حمایت کرد.

یوسفی نژاد  با ابراز ناخرسندی شدید از بروز اختلاس های کلان میلیاردی در کشور ،تصریح کرد:متاسفانه آن قدر بروز فساد به صورت سیستمی سطح بالا در کشور نهادینه شده است،از وجود کسانی که در عرصه تولید فعالیت دارند غافل شده ایم .

وی اذعان کرد:تمام  دغدغه یک تولید کننده  داخلی  در تولید،خدمت  و کار آفرینی خلاصه شده است و بسیاری از مدیران واحد های صنعتی طی گفتگویی های که با بنده داشته اند،تاکید دارند تمام لذت ما  در این است وقتی سوت پایان کار در کارخانه زده می شود عده ای از کارکنان من جمله بانوان سوار مینی بوس ها می شوند که دارای برخی از آنان دارای پرستیژی هستند و از جان برای تولید مایه می گذارند و خدمت رسانی می کنند.

ناظر گمرکات گیلان با تاکید بر این که بین گمرک و واحدهای تولیدی استان رابطه ای متقابل وجود دارد ،افزود:بیش از ۶۰ درصد از کالاهایی که وارد کشور می شود برای تامین خطوط تولید یا مواد اولیه تولید کالا در کارخانجات صنعتی،تامین کالاهای اساسی یا ماشین آلات می باشد .

یوسفی نژاد،برقراری ارتباط بین صنعت و تولید و دستگاه هایی که به نوعی اثر گذار در کشور می باشند را بسیار مهم و ضروری دانست و یاد آور شد:۲۷ سازمان متصل به سامانه جامع گمرکی در ایران هستند و یک واحد تولیدی داخلی برای واردات کالایی باید از تعداد زیادی از این سازمانها نظر موافق اخذ کند.

وی با اشاره به برقراری ارتباط تناتنگ بین ستاد نظارت گمرکات گیلان با واحدهای صنعتی فعال استان،خاطر نشان کرد:اغلب واحدها کالاهای خود را به صورت استفاده از تسهیلات انبار اختصاصی گمرک ،وارد می کنند.

این مسئول با اشاره به مواجه شدن با اعمال تحریم های شکننده از سال گذشته علیه کشورمان که هم چنان استمرار دارد،اظهار کرد:نگاه ما بیشتر به سمت کشورهای همسایه شمالی علی الخصوص روسیه است.

یوسفی نژاد با اشاره به الحاق کشورمان به اتحادیه همکاری های گمرکی اوراسیا ،پیش بینی کرد ارتباطات ایران با روسیه و کشورهای عضو این معاهده بیشتر بشود.

وی بیشترین حجم صادراتی از شمال به کشور به کشور روسیه و آذربایجان را رو به رشد اعلام کرد و ادامه داد:اغلب کالاهای صادراتی از مرز شهرستان آستارا صادر می شوند..

به گفته ناظر گمرکات گیلان و مدیر کل گمرک بندر انزلی،هم چنین صادرات کالاها به کشورهای مختلف از طریق واگن،کشتی و کامیون و یا بنادر انزلی،کاسپین در منطقه آزاد انزلی و آستارا صورت می پذیرد .

یوسفی نژاد با اعلام فعالیت ۱۰ انبار اختصاصی زیر نظارت و کلید ستاد نظارت گمرکات گیلان،خاطر نشان کرد:کالاهای وارداتی پس از ورود به کشورمان بدون تخلیه در گمرکات استان به صورت مستقیم وارد این انبارهای کارخانجات می شود و مورد بازرسی توسط کارکنان گمرکات قرار می گیرد و نیازی به مراجعه به گمرک برای ترخیص کالاها نیست و یک مزیت محسوب می شود.

به گفته وی،از سال گذشته ترخیص درصدی کالاهای اساسی در دستور کار گمرکات استان قرار دارد ،به طوری که در گذشته وارد کننده عمده فولاد به میزان ۶ میلیون تن در بندر انزلی بوده ایم ولی در سال گذشته کمتر از ۲۰۰ هزار تن بوده است.

این مسئول با ابراز خرسندی از این که از سال گذشته تاکنون استان گیلان به عنوان صادر کننده فولاد قلمداد می شود ،علت منفی شدن میزان واردات را به خاطر پیش بینی نکردن نوع و نگهداری کالاها بیان کرد و متذکر شد:آهن آلات نیازی به نگهداری در انبارها ندارد و در محوطه آزاد تخلیه می شود

یوسفی نژاد ،با تاکید بر این که نگهداری کالاهایی نظیر:”روغن،غلات و دام زنده نیاز به نگهداری در انبارهای سرپوشیده دارد و به تدریج این کارها دارد در استان انجام می شود ،یاد آور شد:در این زمینه تعدادی انبار ساخته شده و تعدادی هم تحت کلید است.

وی با بیان این که تنوع ورود آهن آلات و غلات به گیلان از طریق مرزها بیشتر شده است از ورود روغن خام از قزاقستان و روسیه و هم چنین دام زنده و گوشت گرم به استان به عنوان محصولات جدید وارداتی خبر داد.

این مسئول،تاکید کرد:تشریفات گمرکی به صورت شبانه روزی است،ضمن این که نمونه برداری از کالاهای خارجی در کشتی ها صورت می گیرد. که سریعتر به آزمایشگاهها ارسال بشود.

یوسفی نژاد یکی از سیاست های کاری ستاد نظارت گمرکات گیلان در دوره جدید مدیریتی را واردات کالاها به صورت نسیه ای ذکر کرد .

وی در تبیین این سیاست،گفت:بسیاری از شرکت به خاطر کمبود نقدینگی درخواست داشتند که واردان کالا بدون پرداخت حقوق گمرکی باشد که این درخواست با توجه به بخش نامه گمرک ایران پذیرفته شد.

این کارمند وزارت اقتصاد و دارائی در بخش گمرک،خاطر نشان کرد:بر اساس این ابلاغیه، در اجرای جز ۲ بند (ت) ماده ۳۸ قانون رفع تولید رقابت پذیر و ارتقای نظام مالی کشور مصوب ۱۳۹۴ مجلس شورای اسلامی و به منظور حمایت از تولید داخلی و بهبود فضای کسب و کار و تسهیل در تشریفات گمرکی برای واحدهای تولیدی معتبر، نگهداری بخشی از کالا به عنوان وثیقه حقوق ورودی کالاهای ترخیصی اعلام می‌شود.

یوسفی نژاد،ادامه داد:بر اساس این دستورالعمل، گمرکات اجرایی موظفند نسبت به احراز واحدهای تولیدی معتبر بر اساس پروانه بهره‌برداری اقدام کرده و نسبت به ترخیص مواد اولیه، ماشین آلات خط تولید و قطعات وارده به نام واحد مربوطه و صرفاً با کارت بازرگانی واحد تولیدی متقاضی استفاده از تسهیلات نسیه با رعایت شرایط مقرر در این دستورالعمل، مجوز نگهداری بخشی از کالای وارده را صادر کند.

وی متذکر شد:همچنین تعیین و تشخیص واحدهای تولیدی معتبر و مواد اولیه و قطعات مورد نیاز در واحدهای تولیدی بر اساس پروانه بهره برداری صورت می‌پذیرد .

این مسئول ،اظهار کرد:حداکثر مهلت استفاده از این تسهیلات و نگهداری بخشی از کالا به عنوان وثیقه حقوق ورودی شش ماه است؛ به طوری که از تاریخ ۱۵ بهمن ماه تجاوز نکند.

یوسفی نژاد،بیان کرد:طبق این ابلاغیه، ترخیص درصدی کالا صرفاً جهت کالاهای وارداتی توسط واحدهای تولیدی که در خط تولید یا در محصول تولید شده در واحدهای مزبور مورد استفاده قرار می‌گیرد و راسا توسط واحدهای تولیدی مزبور وارد می‌شوند، تعلق می‌گیرد.

Print Friendly, PDF & Email

اشتراک این خبر در :