کاشف اسرار-مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان مازندران گفت: بر اساس قانون مطبوعات رسانه های دارای مجوز از هیات نظارت بر مطبوعات را به رسمیت می شناسیم و افرادی که در این رسانه ها فعالیت دارند به عنوان اعضای هیات تحریریه و خبرنگار محسوب می شوند.

به گزارش کاشف اسرار،عباس زارع با بیان این مطلب،اظهار کرد: بر اساس آیین نامه اجرایی قانون مطبوعات که تاریخ ۸ شهریور ۹۵ توسط معاون اول رئیس جمهور ابلاغ شد رسانه¬ های چاپی (مطبوعات) و رسانه ¬های الکترونیکی غیر برخط به لحاظ زمان انتشار منظم می¬توانند با یکی از فواصل زمانی روزی یکبار (روزنامه)، هفته¬ ای یکبار (هفته نامه)، ماهی یکبار (ماهنامه)، سه ماه یکبار (فصلنامه)، شش ماه یکبار و سالی یکبار (سالنامه) منتشر شوند.

وی ادامه داد: و رسانه های برخط اعم از خبرگزاری و سایت های خبری در فضای اینترنت و لحظه ای به پوشش خبری می پردازند.

این مسئول،خاطر نشان کرد: حتی در آیین نامه اجرایی قانون مطبوعات اشاره شد مطالبی از سوی رسانه ها در فضای مجازی نشر داده می شود که عین همان مطلب و با نام رسانه در خبرگزاری ، سایت،روزنامه ، هفته و… که دارای مجوز از هیات نظارت بر مطبوعات هستند انتشار یافته باشد.

زارع تاکید کرد: پرونده مربوط به رسانه هایی شبکه های مجازی که در چارچوب هیات نظارت بر مطبوعات مجوز نمی گیرند در دادگاه مطبوعات مطرح نمی شود و دادسرا به آن رسیدگی می کند اما در مواردی مانند رسانه های دارای مجوز دادگاه مطبوعات بررسی می شود.

وی ادامه داد : ادارات و نهادها موظف هستند با رسانه ها و خبرنگارانی فعالیت کنند که رسانه مورد نظر دارای مجوز از هیات نظارت بر مطبوعات باشد.

مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی مازندران،هشدار داد: اگر خبرنگاری در جلسه ای با نام رسانه دارای مجوز حضور می یابد اخبار خود را باید در آن رسانه درج کند.

زارع،ادامه داد:خبرنگار بعد از درج در آن رسانه می توانند همان محتوی را بر اساس آیین نامه اجرایی قانون مطبوعات در فضای مجازی انتشار دهد.

وی یادآور شد : وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی اسامی رسانه های دارای مجوز را در سامانه جامع رسانه ای کشور منتشر کرده است و عموم به آن دسترسی دارند.

این مسئول، بیان داشت: ۱۶ وظایف وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی در حوزه رسانه ها در استان ها به خانه مطبوعات واگذار شد .

به گفته زارع،خانه مطبوعات به عنوان تنها تشکل وابسته به وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی فعالیت می کنند و تمامی اعضایی که عضو این تشکل می شوند باید با تایید ادارات کل فرهنگ و ارشاد اسلامی باشند.

وی در پایان، اذعان داشت: صدور کارت خبرنگاری و معرفی نامه نمایندگی و سرپرستی رسانه ها فقط با امضای مدیرمسئول آن رسانه دارای اعتبار می باشد.

پایان پیام

Print Friendly, PDF & Email

اشتراک این خبر در :