کاشف اسرار-رئیس جمهور پیشین فرانسه ، ژاک شیراک روز پنجشنبه در سن ۸۶ سالگی درگذشت ، پس از یک نبرد طولانی با وخیم شدن سلامتی ، واداشتن ادای احترام از طیف سیاسی برای یک دولت مرد کاریزماتیک که مشهور به جنگ ۲۰۰۳ عراق گفته “غیر” است.

به گزارش کاشف اسرار به نقل از خبرگزاری فرانسه،شیراک راستگرا ، که حتی توسط دشمنان به عنوان یک مبارز سیاسی عاشقانه شناخته شده بود ، قبل از نخست وزیر شدن و بعداً به عنوان رئیس دولت از ۱۹۹۵ تا ۲۰۰۷ به عنوان شهردار پاریس به مقام برجسته رسید.

دامادش گفت ، شیراک در کمال آرامش در محاصره خانواده خود درگذشت.مخالفان و حامیان پیشین وی از استقبال مشترک و محبوبیت پایدار وی استقبال کردند ، در حالی که رهبران جهان از جمله آنگلا مرکل صدراعظم آلمان و ولادیمیر پوتین رئیس جمهور روسیه خدمات وی به فرانسه را تحسین کردند.

رئیس جمهور امانوئل ماکرون روز دوشنبه عزاداری ملی را اعلام کرد که تشییع در کلیسای Saint-Sulpice در پاریس برگزار می شود.

ماکرون در خطاب به ملت از کاخ الیزه گفت: “ما فرانسوی ها یک دولت مرد را که دوستش داشتیم از دست دادیم.” و از شیراک به عنوان یک “فرانسوی بزرگ” که فرانسه “تجسم” کرده بود ، گفت.

کارگر پرتره رئیس جمهور سابق فرانسه ژاک شیراک را بر روی دیوار خارجی موزه ای به نام وی در ساران ، در منطقه کورز فرانسه ، جایی که خانواده وی ریشه های خود را داشتند ، قرار داد.

ماکرون و همسرش بریگیت شامگاه پنجشنبه برای بازدید از ادای احترام به پیکر رهبر پیشین ، از خانه پاریس شیراک بازدید کردند.

وقت شیراک در کاخ الیزه دید که فرانسه ارز یورو را اتخاذ کرده و در یک لحظه مهم برای روابط با واشنگتن ، با صدای بلند مخالف حمله آمریکا توسط آمریکا به عراق در سال ۲۰۰۳ بود.

این رئیس جمهور خشمگین جورج دبلیو بوش و نخست وزیر انگلیس ، تونی بلر ، که حمله را حتی بدون دستور سازمان ملل متحد تحت فشار قرار دادند.

ماکرون از شیراک برای رهبری “فرانسه مستقل و افتخارآمیز ، قادر به قیام در برابر مداخله نظامی غیر موجه” قدردانی کرد.

و بلر از شیراک به عنوان “چهره ای برجسته در سیاست فرانسه و اروپا در طول چندین دهه” قدردانی کرد.

Chirac با صدای بلند مخالفت با حمله به رهبری ایالات متحده به عراق در ۲۰۰۳ ، خشمگین رئیس جمهور وقت جورج دبلیو بوش

خبر فوت وی توسط فردریک صلوات باروکس ، داماد وی اعلام شد ، وی به AFP گفت که صبح پنجشنبه در خانه اش در پاریس “محاصره شده توسط خانواده اش ، با آرامش” درگذشت.

صدها نفر شامگاه پنجشنبه به کاخ الیزه رفتند تا ادای احترام کنند و در یک کتاب تسلیت در زیر یک تصویر بزرگ از شیراک بنویسند.

با وجود صف طولانی ، خیلی ها وقت خود را برای نوشتن ادای احترام به رئیس جمهور سابق ، مانند مهندس ۲۳ ساله پیر ایتین ، که شیراک را “مدافع سرسخت روابط فرانسه و آفریقا” می نامید ، بردند.

خوشبخت دیگری نوشت: “تحسین و حسرت من برای آخرین رئیس جمهور بزرگ.”

در همین حال ، اپراتور برج ایفل گفت که چراغ های آن از ۱۹۰۰ به وقت گرینویچ خاموش می شود تا به رئیس جمهور سابق احترام بگذارد.

  • میراث مختلط –

مرگ شیراک بحث های شدیدی را در مورد میراث چیراک به فرانسه برانگیخت که مفسران در تحسین مهارت های سیاسی زرنگ و شیوه ای دوست داشتنی او متحد شدند ، اما بر آنچه به دست آورد تقسیم می شود.

او به عنوان یک دانش آموز از فعالان حزب کمونیست بوده و به عنوان یک سیاستمدار متمایل به راست ، به دلیل انعطاف پذیری ایدئولوژیک ، با سیاست های اقتصادی نوسان – به عنوان دیدگاه های خود در مورد ادغام اروپا شناخته شده بود.

او به عنوان یک دانش آموز از فعالان حزب کمونیست بوده و به عنوان یک سیاستمدار متمایل به راست به خاطر انعطاف پذیری ایدئولوژیک خود شناخته شده بود

در حالی که به دلیل ایستادن در سمت راست راست مورد ستایش قرار گرفت – وی کاندیدای جبهه ملی ژان ماری لوپن را برای انتخاب مجدد سال ۲۰۰۲ خود شکست – وی همچنین قادر به تقویت تنش های عمیق نژادی فرانسه بود.

وی در سخنرانی خود در سال ۱۹۹۱ گفت: “داشتن اسپانیایی ها ، لهستانی ها و افراد پرتغالی که در اینجا مشغول به کار هستند مشکلات کمتری نسبت به مسلمان و سیاه پوستان به وجود می آورد.”

میراث وی همچنین تحت الشعاع محکومیت پیوند قرار گرفتن در زمان شهرداری پاریس از سال ۱۹۷۷ تا ۱۹۹۵ قرار گرفته است.

شیراک چهره اصلی سیاست فرانسه و جهان بود

وی پس از از بین بردن مصونیت ریاست جمهوری ، اولین رئیس جمهور سابق دولت بود که در سال ۲۰۱۱ محاکمه شد و به او حبس تعلیقی محکوم شد.

ژان گاریگوئه ، مورخ سیاسی و نویسنده سیاسی به خبرگزاری فرانسه گفت: “او فردی با سابقه مختلط است” ، و افزود که “ذخیره بزرگ حسن نیت نسبت به او از طرف مردم فرانسه وجود داشته است.”

وی در سال ۲۰۰۵ دچار سکته مغزی شد و در دسامبر ۲۰۱۳ تحت عمل جراحی کلیه قرار گرفت.

۱۲ سال شیراک در کاخ الیزه ، وی را به عنوان دومین رئیس جمهور طولانی مدت در فرانسه پس از جنگ ، پس از سلف سوسیالیست خود فرانسوا میتران ، تبدیل کرد.

شیراک به دلیل پیوند قدمت خود به عنوان شهردار پاریس محکوم شد

پیشوای سوسیالیست ماکرون ، فرانسوا اولاند ، از شیراک به عنوان “مبارز” ای که “می دانست چگونه می تواند پیوند شخصی با فرانسوی ها برقرار کند” ، ستود.

ژاک شیراک
رئیس جمهور پیشین و رئیس پیشین یک بار نیکلاس سارکوزی گفت: “او فرانسه را تجسم کرد که به ارزش های جهانی و نقش تاریخی آن صادق باشد.”

وی فرانسوی را تجسم کرد که به ارزشهای جهانی و نقش تاریخی آن صادق بود. “پوتین گفت که شیراک “یک دولت مرد خردمند و دوراندیش” و همچنین “عقل و دانش عظیم” خود را مشخص کرده است.

  • “مرد محترم” –

این زمان شیراک در راس پایتخت فرانسه بود که منجر به محکومیت وی در دسامبر سال ۲۰۱۱ به دلیل اختلاس و سوء استفاده از بودجه عمومی شد.

وی این حکم را مورد اعتراض قرار داد ، اما آن را تجدید نظر نکرد و گفت که مردم فرانسه “می دانند که من هستم: مرد صادقی” که فقط برای “عظمت فرانسه و برای صلح” کار کرد.

شیراک به همراه همسرش Bernadette در سال ۲۰۰۲ تصویر کرد

یک سیاستمدار با لمس مردمی که عاشق شرکت کشاورزان بود ، شیراک همچنین جذابیت و زبان اسیدی خود را بر روی هواداران و دشمنان مستقر کرد.

پایان پیامPrint Friendly, PDF & Email

اشتراک این خبر در :