کاشف اسرار-مدیرکل اوقاف گیلان از اجرایی شدن ۲۰۲ عنوان برنامه در هفته وقف در استان خبر داد و گفت: ۱۶۴ فقره دادخواست علیه اشخاص حقیقی و حقوقی تنظیم و ۴۰ آرای صادره به نفع موقوفات و اوقاف صادر شده است

به گزارش کاشف اسرار به نقل از سایت اداره کل مذکور،ستار علیزاده در نشست ستاد هفته وقف در استانداری گیلان،اظهار کرد:علیرغم تلاش های فراوان موضوع وقف هنوز به درستی و کامل در جوامع اسلامی تبیین نشده است.

وی با تاکید بر این که استفاده از ابزار هنر در توسعه وقف برای رفع مشکلات جامع به شکل هدف مند تر امری الزامی است،وقف را میراثی فطری سبز برای حفظ ارزش های دینی و قرآنی دانست.

این مسئول،معتقد است: وقف تمدن ساز ، فرهنگ ساز و معرف هویت دینی و تلاقی عقل و دین و ثروت در غالب بسته فرهنگی نورانی با محتوای همه ی خوبی هاست.

علی زاده ضمن در خواست از رسانه ها برای نهادینه کردن وقف و بردن وقف بر سر سفره مردم با اداره کل اوقاف و امور خیریه استان کمک کنند،۳ رسالت مهم اوقاف در حوزه «حفظ، حراست و تثبیت مالکیت موقوفات»، «بقاع متبرکه» و «قرآن»عنوان کرد.

وی خاطر نشان کرد: در راستای تاکیدات مقام معظم رهبری مبنی بر تربیت حفاظ، تاکنون با حضور ۳۳۰ مربی در ۳۶۱ کلاس قرآنی و یک مرکز حفظ مجازی قرآن در استان در حال فراگیری هستند.

مدیرکل اوقاف و امور خیریه گیلان، تشکیل ۲۰ انجمن یاوران وقف، برگزاری ۲۳۰ خیمه معرفت، اعزام ۹۵۰ روحانی بومی و غیر بومی جهت نشر معارف اسلامی و قرآنی به بقاع متبرکه را بخشی از اقدامات این دستگاه طی یک سال گذشته اعلام کرد.

به گفته علی زاده، اجرای ۱ هزار و ۵۷۰ عنوان برنامه در سطح بقاع استان، بهره مندی ۲ هزار نفر از عواید تجهیزات دارو و درمان، کمک به ایتام، مساعدت به ۲۰ موسسه خیریه، آزاد سازی سه زندانی، کمک به ۳۵۰ هیات عزاداری حسینی در قالب طرح شمبم حسینی از دیگر اقدامات در طی یک سال گذشته است.

وی با بیان این که ۱۰ موقوفه قرآنی از سال گذشته تاکنون در این استان راه اندازی شده، اضافه کرد: سه موقوفه قرآنی در سال جاری راه اندازی شده که یکی از نیات های آن موقوفه قرآن کریم است.

این مسئول، راه اندازی ۲۰ انجمن یاوران وقف و ۱۶ مرکز مشاوره وقف را از دیگر اقدامات اوقاف و امور خیریه در این مدت عنوان کرد.

علی زاده،ابراز کرد: در یک سال اخیر، ۲۳۰ خیمه معرفت در اجرای طرح های مختلف اوقاف و امور خیریه شامل آرامش بهاری، ضیافت الهی، بصیرت عاشورایی و … دایر شد که در مجموع یک هزار و ۵۷۰ برنامه به اجرا درآمد.

وی افزود: این میزان از نیات واقفان در دهه وقف پارسال تا امسال در راستای طرح های مختلف از جمله مهر تندرستی، خرید تجهیزات پزشکی، طرح دست های مهربانی و غیره هزینه شده است.

مدیرکل اوقاف و امور خیریه گیلان با بیان این که اطلس بقاع متبرکه نیز برای ۹۰۰ بقعه انجام گرفت، اظهار داشت: با این کار زائران امام زادگان و بقاع متبرکه در این استان نیازی به پرس و جو از مردم برای یافتن امام زاده نیستند بلکه می توانند از مکان یاب هایی که در دسترس دارند، کمک گیرند.

به گفته علی زاده ،طی یک سال اخیر ،۱۶۴ فقره دادخواست علیه اشخاص حقیقی و حقوقی تنظیم شده و ۴۰ آرای صادره به نفع موقوفات و اوقاف صادر شده است.

وی به کمک ۳۸۰ میلیارد ریالی مردم در قالب طرح مودت به بقاع متبرکه استان اشاره و بیان کرد: راه‌اندازی ۲۰ انجمن یاوران وقف، ۱۶ مرکز مشاوره وقف، اعزام ۹۵۰ روحانی جهت تبیین معارف قرآن به مناسبت‌های مختلف، آزادی سه زندانی و برپایی ۲۳۰ خیمه معرفت از دیگر برنامه‌های اجرایی در سال جاری بوده است.

این مسئول با بیان اینکه سال گذشته ۲۴ میلیارد ریال در قالب ۴۴ پروژه به مساجد استان کمک شد تصریح کرد: امسال ۴۶ میلیارد و ۲۴۱ میلیون ریال در قالب جذب خزانه اسناد دولتی جهت کمک به مساجد مصوب شده است که ۲۰ تا ۳۰ درصد آن تخصیص خواهد یافت.

علی زاده خواستار ستاد دایمی وقف شد و گفت: دستگاههای که می توانند درحوزه تبلیغی و حمایتی از وقف حمایت کنند در این ستاد مجمع شوند.

وی همچنین با پیشنهاد تاسیس مرک مشاوره وقف در دستگاهنه ای اجرایی استان گفت: هر دستگاهی نیاز خود را احصا و برای حل آن تلاش برای ایجاد وقف کند و می تواند با حضور کارکنان خود مجمع یاوران وقف تشکیل دهد .

پایان پیام

Print Friendly, PDF & Email

اشتراک این خبر در :