کاشف اسرار-مدیرکل بهزیستی گیلان با بیان اینکه افراد معلول برای تردد در شهر رشت با مشکلات زیادی مواجه هستند گفت: شهر رشت علاوه بر معلولان و نابینایان برای تردد افراد سالم هم ایمن نیست.

به گزارش کاشف اسرار ،حسین نحوی‌نژاد با بیان اینکه شهر رشت به هیچ عنوان آمادگی پذیرفتن معلولان، سالمندان، نابینایان و حتی ناشنوایان را ندارد ، از کم‌ کاری شهرداری در مناسب‌سازی محیط شهری سخن گفت و اظهار داشت: این شهر حتی برای تردد افرادی که دچار معلولیت نیستند هم مناسب نیست.

وی مناسب‌سازی محیط شهری برای معلولان جسمی و حرکتی و نابینایان را طبق قوانین و مقررات موجود، وظیفه دستگاه‌ها و شهرداری‌ها دانست .

به گفته این مسئول، برخی از این حوزه‌ها وقتی با اعتراض ما در مورد عدم مناسب‌سازی مواجه می‌شوند کمبود بودجه را بهانه کرده و از تکلیف قانونی خود شانه خالی می‌کنند.

نحوی‌ نژاد با بیان اینکه وی به عنوان یک مسئول دولتی از شرایط نامناسب شهری برای معلولان و نابینایان عذرخواهی می‌کند تصریح کرد: خیابان‌های شهر رشت و سایر شهرهای دیگر استان به گونه‌ای هستند که حتی برای تردد افراد عادی نیز مشکل‌ساز می‌شوند اما با تمام این احوالات کسی پاسخگو نقیصه‌های موجود نیست.

وی اوضاع بسیار بد بحث مناسب‌سازی شهرها برای معلولان، نابینایان و ناشنوایان در سطح کل کشور را مورد تأکید قرار داد .

مدیرکل بهزیستی گیلان، ابراز داشت: گیلان در بین سایر استان‌های دیگر در حوزه مناسب‌سازی خدمات شهری اوضاعی به مراتب بدتر و وخیم‌تری دارد به طوری‌که زیر ۳۰ درصد از اماکن عمومی آن برای معلولان مناسب‌سازی شده است.

نحوی نژاد مهم‌ترین علت وضعیت شهرستان‌های استان به لحاظ عدم رعایت اصول مناسب‌سازی امکانات برای معلولان  را بی‌ توجهی شهرداری‌ها خواند .

وی گفت: برای تحقق این مهم، قانون و کمیسیون به اندازه کافی در کشور وجود دارد اما عزم و اراده‌ای برای اجرایی کردن آن مشاهده نمی‌شود.

این مسئول،یاد آور شد: ریاست کمیسیون مناسب سازی را وزیر کشور و در استان‌ها نیز استانداران بر عهده دارند.

نحوی نژاد،تاکید کرد: ما نمی‌گوییم که در کل کشور و یا در استان گیلان هیچ کاری در جهت مناسب‌سازی خدمات شهری و امکانات عمومی برای معلولان و نابینایان انجام نشده بلکه معتقدیم مجموعه این اقدامات بسیار ناچیز بوده است.

وی قائل شدن مجازات در ماده ۵ قانون معلولان برای دستگاه‌هایی که مقررات مناسب‌سازی شهری را اجرایی نمی‌کنند مورد اشاره قرار داد .

مدیرکل بهزیستی استان،ادامه داد : طبق این قانون هر فردی به عنوان یک شهروند می‌تواند به علت عدم مناسب‌سازی شهری برای معلولان از دستگاه متخلف به دادگاه دیوان عدالت اداری و یا سایر محاکم قضایی شکایت کند./منبع:سایت سازمان بهزیستی کشور

پایان پیام

Print Friendly, PDF & Email

اشتراک این خبر در :