کاشف اسرار- رییس گروه بیماری های واگیر معاونت بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی گیلان از گزارش شدن ۴ هزار و ۸۰۰ مورد حیوان گزیدگی طی شش ماهه اول امسال در این استان خبر داد و با اعلام فوت ۲ نفر بر اثر ابتلا به بیماری هاری،هشدار داد:حیوان گزیدگی در استان رو به افزایش است

 به گزارش کاشف اسرار به نقل از وبدا گیلان،علی رضا رسایی با اعلام این خبر،اظهار کرد: ۸۰ درصد حیوان گزیدگی ها توسط سگ های خانگی صورت می گیرد .

وی خاطر نشان کرد: بیماری هاری در اثر گزیده شدن توسط سگ، گربه، روباه، شغال و در برخی نقاط جهان توسط خفاش آلوده به انسان انتقال می شود.

این مسئول،متذکر شد: حیوانات علفخواری چون گاو و گوسفند ممکن است دچار بیماری شوند و این بیماری از طریق این حیوانات به انسان انتقال یابد.

رسایی  با تاکید بر اینکه بیماری هاری ۱۰۰ درصد کشنده است،هشدار داد: همه کسانی که توسط حیوانات اهلی و وحشی گاز گرفته می شوند، حتی اگر این گاز گرفتگی به صورت خراش سطحی باشد باید به مراکز درمان پیشگیری از هاری در اسرع وقت مراجعه نموده  تا واکسن هاری را دریافت کنند.

به گفته وی،در همه شهرستان های استان مراکز درمان پیشگیری از هاری فعال می باشد و در طی سال گذشته ۶ هزار مورد حیوان گزیدگی در استان گزارش  داده شده است.

رییس گروه بیماری های واگیر معاونت بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی گیلان،تصریح کرد: این افراد نیز به مراکز درمانی بهداشتی استان جهت واکسینه شدن مراجعه کردند و موردی در خصوص ابتلا به هاری گزارش نشده است.

رسایی با بیان اینکه در شش ماهه اول سال جاری، چهار هزار و ۸۰۰ مورد حیوان گزیدگی در استان گزارش شده است، گفت: متاسفانه ۲ نفر به دلیل ابتلا به بیماری هاری در استان جان خود را از دست دادند.

وی بیشترین حیوان گزیدگی در استان را مربوط به سگ، گربه، گرگ، روباه، شغال عنوان کرد و افزود: البته در برخی حیوانات اهلی نیز دیده شده است.

این مسئول با بیان اینکه ۸۰ درصد حیوان گزیدگی ها توسط سگ های خانگی انجام می شود،اذعان کرد: حیوان گزیدگی در گیلان رو به افزایش است و بیشترین گروه سنی که دچار حیوان گزیدگی شدند افراد زیر ۲۰ سال هستند.

رسایی با بیان اینکه واکسن هاری انسانی به دلیل گران بودن به صورت رایگان برای افراد تزریق می‌شود، تصریح کرد: واکسن هاری وارداتی است و به طور متوسط هزینه هر واکسن برای هر گزیدگی بیش از ۲میلیون تومان برآورد شده است.

وی تاکید کرد: باید همواره مورد توجه داشته باشیم که حیوان گزیدگی مساوی با خطر ابتلا به بیماری هاری است.

رییس گروه بیماری های واگیر معاونت بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی گیلان،تاکید کرد:افرادی که نسبت به نگهداری سگ و گربه در خانه ها اقدام می کنند بیشتر در معرض خطر ابتلا هستند و باید واکسیناسیون را جدی بگیرند زیرا مهمترین راه انتقال هاری گاز گرفتگی و خراش توسط حیوانات است.

رسایی یاد آور شد: اگر فردی به ویروس هاری آلوده شد، باید فورا به مراکز درمانی مراجعه و واکسن هاری را تزریق کند. در این صورت امکان نجات از مرگ افزایش پیدا می کند.

وی در پایان با تاکید بر اینکه بیماری هاری از طریق گزش حیوانات اهلی و وحشی سرایت می کند، افزود: بهترین روش پیشگیری این است که خود را در معرض گزیدگی این حیوانات قرار ندهیم و به عبارتی پیشگیری از گزیدگی مساوی با مبتلا نشدن به هاری است

Print Friendly, PDF & Email

اشتراک این خبر در :