کاشف اسرار- مدیرعامل شرکت آب منطقه‌ای گیلان با تاکید بر این که آب بندان های استان نیازمند لایروبی هستند،اذعان کرد:علی رغم این که گیلان یک استان پرباران است؛ اما در تأمین آب کشاورزی مشکل داریم و یکی از راه‌های برون رفت از این مشکل استفاده از آب بندان ها است

  به گزارش کاشف اسرار، وحید خرّمی در جلسه شورای برنامه ریزی و توسعه گیلان که به ریاست استاندار برگزار شد،به ضرورت وجود آب بندان ها تاکید کرد.

وی اظهار کرد: علی رغم این که گیلان یک استان پرباران است؛ اما در تأمین آب کشاورزی مشکل داریم و یکی از راه‌های برون رفت از این مشکل استفاده از آب بندان ها است.

این مسئول خاطر نشان کرد: حدود ۸۸۰ پهنه با افزون بر ۹ هزار هکتار آب بندان در استان می تواند نقش خوبی در تأمین آب زراعی شالیزارها ایفا کند.

خرمی ،لایروبی آب بندان های استان نیازمند ضروری دانست و متذکر شد: در گذشته از آب بندان ها برای تامین آب کشاورزی استفاده می گردید که با احداث سد سفید رود این امر کمرنگ تر شده و بخش هایی از آب بندان ها خشک شدند.

وی یاد آور شد: در سال های اخیر به  آب بندان ها توجه ویژه شده و برای احیای آنها برنامه ریزی کرده ایم که در همین زمینه سال گذشته دستورالعمل ساماندهی آب بندان ها توسط استاندار گیلان ابلاغ شد.

به گفته مدیرعامل شرکت آب منطقه ای گیلان، از منابع استانی و ملی نیز برای تحقق  احیای آب بندان ها و استفاه بهینه  از آن ها در حوزه آب کشاورزی و اقتصادی  بودجه ای به جهاد کشاورزی اختصاص یافته است.

خرّمی بیان کرد: مطابق موارد مطرح شده جلسه  شورای برنامه ریزی گیلان در یازدهم آبان ماه جاری مبلغ ۱۱ میلیارد تومان نیز برای لایروبی و سردهنه سازی رودخانه ها توسط آب منطقه ای از سوی سازمان و مدیریت و برنامه ریزی استان در نظر گرفته شده که به زودی ابلاغ می شود.

وی به ذخیره سازی بارش ها در آب بندان ها اشاره و تصریح کرد: با وجود آب بندان ها، پهنه آبی آسان تر در دسترس کشاورزان قرار می گیرد و در مواقعی که از سد سفید رود، آب دیرتر به کشاورزان برسد، می توانند به سهولت برای آبیاری شالیزارهای شان از آن  استفاده کنند.

این مسئول،ابراز کرد:علاوه بر تأمین بخشی از آب مورد نیاز در کشاورزی، امکان آبزی پروری، مهار آبهای سطحی در مواقع سیلاب و گردشگری از جمله مزایای دیگر آب بندان هاست.

خرمی در پایان تعداد پهنه های آب بندان گیلان را حدود ۸۸۰ پهنه شناسایی شده اعلام و خاطرنشان کرد: با ساماندهی این آب بندان‌ها، بیش از ۴۰ هزار هکتار از اراضی شالیزاری های استان از آب مطمئن به ویژه در زمان آبیاری بهره مند می‌شوند.

پایان پیامPrint Friendly, PDF & Email

اشتراک این خبر در :