کاشف اسرار-دوم بهمن ماه ۱۳۹۱ بود خبری از انتصاب و برگزاری مراسم معارفه سرپرست اداره اوقاف و امور خیریه رشت در سایت سازمان اوقاف و امور خیریه کشور منتشر شد.

به گزارش خبرنگار کاشف اسرار،از زمان برگزاری مراسم معارفه “حمید رضا کریمی چافوچائی”چافوچا( از توابع بخش لشت نشا شهرستان رشت)به عنوان سرپرست اداره اوقاف مرکز استان گیلان که بعدها حکم ریاست خودش دریافت کرد ،بیش از ۸۱ ماه سپری شده است.

وی از آخرین ماه های زمان فعالیت دولت “محمود احمدی نژاد”تاکنون که بالغ بر ۶ سال از عمر دولت”حسن روحانی”سپری شده توانسته است پست ریاست خود در این مجموعه به عنوان بخشی از وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی را حفظ بکند.

مسئول مذکور ابتدا در دولتی مشغول به کار شده که برخی مدیران از حامیان دولت “محمود احمدی نژاد”و یا برای انتصاب و حفظ سمت خویش به ناچار در ظاهر حامی بودند .

“کریمی چافوچائی”به عنوان رییس فعلی اداره اوقاف رشت خود باید هر چه سریعتر باید پاسخ بدهد آیا حامی واقعی یا ظاهری “احمدی نژاد”بوده و چگونه توانسته به این پست دست یابد؟شاید هم تعلق خاطری به دولت “احمدی نژاد”نداشت!

چنان چه”کریمی چافوچایی”حامی واقعی “احمدی نژاد”بوده چگونه با پایان دولت دهم و شروع به کار دولت های یازدهم و دوازدهم و گذشت بالغ بر ۶ سال هم چنان در این پست مشغول به کار باشد ؟ اگر هم واقعی نبوده چگونه دولت فعلی یقین دارد به سیاست های “حسن روحانی”پای بند است؟م

متاسفانه وی تبعیتی از برخی سیاست ها و مقررات دولت فعلی ندارد که در این گزارش با بیان مصداق بیان خواهد شد.به هر حال کریمی چافوچائی تنها مدیر اوقاف شهرستانی استان گیلان به یادگار مانده از دولت احمدی نژاد به شمار می رود.

با برگزاری یازدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری بخشی از ملت ایران به “حسن روحانی”رای دادند که منتقد برخی سیاست های “احمدی نژاد”بود.

با پایان گرفتن دوران ریاست جمهوری یک دولت و تغییر رئیس جمهور و آغاز دولت جدید همواره مدیران اجرایی زیادی با تشخیص و سلیقه فکری رئیس جمهور تغییر می‌کنند و مدیران هم فکر و هم سوتری جایگزین آنها می شوند.

اما در این میان همواره عده‌ای وجود دارند که با وجود جابه جایی دولت ،همچنان در بخش اجرایی دولت جدیدتر حضور دارند که یکی از آنان رییس اداره اوقاف و امور خیریه شهرستان رشت می باشد که متاسفانه با برخی از سیاست های دولت فعلی همگام نیست و حتی دهن کجی هم می کند.

مصداق بارز این ادعا برگزاری نشست های خبری متعدد “کریمی چافوچائی “با دعوت گزینشی و تبعیضی از خبرنگاران می باشد به طوری که برای آخرین به مناسبت هفته وقف طی روزهای قبل برپا شد.

طبق بند ۱۱ ماده هشتم مصوبه شورای عالی اداری در زمستان ۹۵ در راستای حقوق شهروندی در نظام اداری که توسط رئیس جمهوری فعلی هم ابلاغ گردیده بر این نکته تاکید شد:”در جلسات پرسش و پاسخی که از سوی سخنگوی دستگاه اجرایی یا روابط عمومی دستگاه برگزار می شود، نباید تبعیضی از حیث دعوت، شرکت، طرح پرسش، ارائه پاسخ و سایر موارد، علیه رسانه های منتقد صورت گیرد.

حسب بند ۳ ماده ۹ این مصوبه،دستگاه های اجرایی به آزادی بیان نظرهای شخصی، ارزیابی های انتقادی و پیشنهادهای اصلاحی مراجعین و رسانه ها احترام گذاشته و فضای تحمل نظرات مخالف را در درون خود نهادینه کنند.

ماده ۱۶ و بند ۱ ماده ۱۸ این مصوبه تاکید دارد:بالاترین مقام دستگاه اجرایی، مسئول اجرای این مصوبه بوده و مدیران و کارکنان دستگاه های اجرایی مشمول در تمامی سطوح سازمانی، مکلف به رعایت مفاد آن هستند.مسئولیت هدایت، راهبری، پیگیری و نظارت بر اجرای این مصوبه در سطح استان به عهده استاندار است.

ضمانت اجرای بی توجهی رئیس اداره اوقاف و امور خیریه شهرستان رشت به این مصوبه  برابر ماده ۱۹چیست؟

نقض یا عدم رعایت حقوق و الزامات مندرج در این مصوبه و دستورالعمل های آن؛ در چارچوب ماده (۲۰) آیین نامه اجرایی قانون رسیدگی به تخلفات اداری کارمندان، حسب مورد از مصادیق بندهای ماده (۸) قانون رسیدگی به تخلفات  اداری کارمندان محسوب می شود و شکایات واصله از مردم یا دستگاه های نظارتی، ضمن بررسی و تطبیق با مقررات توسط واحدهای ذیربط، بر احقاق حقوق آنان از منظر تخلفات مدیران و کارکنان دستگاه های اجرایی، در هیأت های رسیدگی به تخلفات اداری مربوط مورد رسیدگی قرار خواهند گرفت.تبصره ۲- اجرای این ماده نافی حقوق قانونی مردم برای مراجعه و طرح شکایات احتمالی در سایر مراجع قانونی و قضایی نمی باشد.

سه:برابر مصوبه هیات وزیران در نیمه اول سال گذشته و نیز ماده ۲۸  لایحه قانون مطبوعات و خبرگزاری ها:”تهیه خبر از داخل اماکن و تأسیسات متعلق به مؤسسات عمومی یا مؤسسات خصوصی مأمور به خدمات عمومی که تردد عمومی در آنها مجاز یا آزاد است، بلامانع می باشد”.

برابر ماده ۶۸ آن، روزنامه‏ نگاران برای‌ انجام‌ کار خود با رعایت حدود مقرر در این قانون از حقوقی من جمله این موارد برخوردار هستند:اطلاعات‌ مورد نظر را جستجو، جمع‌ آوری‌، مطالبه‌، دریافت و منتشر کنند.در صحنه‌ بلایای‌ طبیعی‌، حوادث‌ و وضعیتهای دارای نفع عمومی یا ارزش خبری،‌ حضور یافته‌ و گزارش‌ تهیه‌ کنند.در اجتماعات، راهپیمایی‌ها، تظاهرات، تجمعات، نشستهای عمومی‌، مناسبتها و رخدادهای‌ مهم‌ عمومی‌ حضور یافته‌ و آنها را تحت‌ پوشش‌ خبری‌ قرار دهند.

چهار:با توجه به این که بر اساس مصوبه هیات دولت در سال ۸۶، وظایف و اختیارات روابط عمومی دستگاه های اجرایی تصویب و ابلاغ شده است،برابر ماده ۷، روابط عمومی‌ها موظف به همکاری و تعامل مناسب با تمامی رسانه‌های قانونی و رعایت سیاستهای مربوط ابلاغی موضوع آیین‌نامه ساماندهی فعالیت پایگاههای اطلاع رسانی (سایتهای) ایرانی، موضوع تصویب نامه شماره ۱۰۹۰۶۰/ت ۳۵۷۴۱ هـ مورخ ۵/۹/۱۳۸۵ از سوی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی هستند

پنج:حسب بخش  بند ۴۸ تدابیر ابلاغیه رهبر انقلاب اسلامی بر الگوی پایه اسلامی ایرانی پیشرفت منتشر شده در پایگاه اطلاع رسانی دفتر ایشان در ۲۲ مهر ماه امسال بر ارتقای نظارت رسمی، مردمی و رسانه‌ای بر ارکان و اجزای نظام و پیشگیری از تداخل منافع شخصیت حقیقی و حقوقی مسئولان و کارکنان حکومت و برخورد بدون تبعیض با مفسدان به ویژه در سطوح مدیریتی تاکید شده است.

شش:با توجه به این که مدیر روابط عمومی دستگاه اجرائی مذکور از تعدادی رسانه ها برای حضور در نشست اخیر به مناسبت هفته وقف دعوت به عمل آورده است،آیا نام این حوزه به جای”روابط عمومی”به”روابط خصوصی با تعدادی از اشخاص “بگذارند،بهتر نیست؟

پایان پیام

Print Friendly, PDF & Email

اشتراک این خبر در :